szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megszületett a parlamenti pártok közötti megegyezés a Képviselői Irodaház irodáinak egymás közötti megosztásáról - tudta meg az MTI szerdán. Az MSZP és a Jobbik "szomszédok" lesznek az irodaházban.

E szerint a Fidesz-KDNP-frakciószövetség a Képviselői Irodaház felső öt emeletét foglalja el. A legnagyobb kormánypárt 3250 négyzetméteren 187 irodával rendelkezhet, míg a kereszténydemokraták 670 négyzetméteren 37 irodát vehetnek igénybe. A Fidesz korábban jelezte: nem kíván elköltözi az általuk elfoglalt mostani emeletekről, így képviselői a III., a IV., az V., a VI. és a VII. emeleten kapnak helyet. 

Az MSZP-nek kormánypártként az I. és a II. emeleten voltak irodái. A most induló ciklusban azonban az MSZP kizárólag második emeleten lévő helyiségeket kapott, a szocialisták az épület Duna-frontján, 1100 négyzetméteren 54 irodában rendezkedhetnek be. A Jobbik második és negyedik emeleti irodákba költözhet be, a párt frakciójának 48 irodája 828 négyzetméteren terül el. Az irodaház első emeletét az LMP kapta, amely 18 irodával és 450 négyzetméterrel gazdálkodhat. 

Novák Előd, a Jobbik alelnöke az MTI-nek az irodák elosztásáról annyit mondott, hogy szerinte igazságos megállapodás született. Az alakuló ülést előkészítő keddi megbeszélésen Mesterházy Attila azt mondta: az MSZP nyitott arra, hogy további irodákat ajánljon fel a második emeleten; ezzel a Jobbik által elfoglalható négyzetméter-arány növekedhet. 

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője leszögezte: az általuk elfoglalt négyzetméter-arány alatta marad a párt mandátumaránynak, és "logisztikai problémák" adódhatnak ennyi képviselő elhelyezésével. Hangsúlyozta: a cél a képviselők méltó munkakörülményeinek megteremtése, nem szeretnének felesleges vitákat nyitni, minden megoldásra nyitottak, a négyzetméterek, mandátumok arányainak igyekeznek megfelelni. 

A szocialista frakcióvezető erre úgy reagált: ők is a "méltó" elhelyezésben érdekeltek, de ez úgy történjen, hogy egymás munkáját se zavarják a képviselők. Egyetértettek a Fidesz javaslatával, hogy minél kevesebb költözéssel járjon az új elhelyezés, és csökkenjenek a költségek - tette hozzá. Pősze Lajos (Jobbik) vetette fel, hogy a pártok e témáról külön egyeztessenek. Ez a megbeszélés szerda reggel volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Részben megegyeztek a pártok a parlamenti ülésrendről

A parlamenti ülésteremben elfoglalt oldalakban megegyeztek a pártok az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő szerdai megbeszélésükön, de az ellenzéki frakciók egymás mellett elfoglalt helyéről további egyeztetést kell tartani.

MTI Itthon

Öt alelnöke lesz az Országgyűlésnek

Elfogadták a frakciók képviselői Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője javaslatát, miszerint három kormánypárti és két ellenzéki alelnöke legyen a Háznak.

Kiricsi Gábor (hvg.hu) Itthon

Ki a legerősebb az ellenzékben?

A parlamenti bizottságoknak – bár elosztásuk hatalmi osztozkodásnak s pozícióhalmozásnak tűnhet – hagyományosan a szakmai viták lebonyolítása a céljuk. Annak pedig egyszerre van szimbolikus és stratégiai jelentősége, hogy mely testületeket melyik ellenzéki pártnak engedik át.

MTI Itthon

A bizottsági posztokon alkudoztak a pártok

Az új parlamentben várhatóan 19 állandó bizottság működik majd, a jelenlegiek mellett újként jön létre a fogyasztóvédelmi testület. Az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő pénteki egyeztetésen nem tudtak megegyezni az ellenzéki pártok az egymás között felosztható parlamenti bizottsági elnöki és alelnöki posztok arányáról. A külügyi bizottság elnöklésének ügye nyitott maradt, az MSZP szerint ezt a testületet továbbra is az ellenzéknek kell vezetnie. Megállapodás született a frakciók parlamenti patkóban elfoglalt helyéről.