szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés elfogadta a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítását, amely egyszerű és kedvezményes honosítást tesz lehetővé a határon túli magyarok számára. Válaszlépésként Szlovákia is módosította saját állampolgársági törvényét. Események percről percre.

Most érkezett

Szolidaritását fejezte ki Szlovákiának a cseh államfő

Václav Klaus hivatalába kérette a prágai szlovák nagykövetet a határon túli magyarok kettős állampolgárságát lehetővé tevő magyarországi törvény elfogadása kapcsán. "A cseh államfő szolidaritását fejezte ki a Szlovák Köztársaságnak és megerősítette: hosszabb ideje nyugtalan a felelőtlen tendenciák miatt" - olvasható az elnöki közleményben.

A szerdán elfogadott törvény szerint nemcsak születésénél fogva, hanem leszármazással is magyar állampolgárrá válik a magyar állampolgár gyermeke.

A magyar állampolgárság megszerzésével kapcsolatos új szabályok szerint akkor honosítható kedvezményesen az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt, vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja, ha büntetlen előéletű, és honosítása nem sérti Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát. Mindez egyéni kérelemre, nem pedig kollektíven, automatikusan történhet.

Az Országgyűlés szerda reggeli döntése után Pozsonyban azonnal összehívták a szlovák kormányt, hogy megvitassák a szlovák állampolgársági törvény módosítását. A pozsonyi parlament gyorsított eljárásban tárgyalta és késő délután el is fogadta a javaslatot, amely szerint ha ezentúl egy szlovák állampolgár önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot. A módosítás július 17-én lép életbe.

A rendkívüli parlamenti ülésen Robert Fico szlovák miniszterelnök kijelentette: ha a szlovákiai magyar parlamenti képviselők magyar állampolgárságot kérnek, el kell veszíteniük mandátumukat. Eddig csak úgy lehetett elveszíteni a szlovák állampolgárságot, ha az állampolgár önként lemondott róla. A szigorítás nem vonatkozik azokra, akik házasság vagy születés útján jutnak egy másik állam állampolgárságához.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Tőkés: Trianon gyógyítása elkezdődött

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, aki egyben romániai európai parlamenti képviselő, az MTI bukaresti irodájához szerdán eljuttatott közleményében üdvözölte a parlament döntését. Szerinte az Országgyűlésben leadott szavazatok száma azt mutatja, hogy kialakulóban van az a szükséges nemzeti minimum, amely mentén a nemzeti együttműködés rendszere kiépíthető. Tőkés szerint Trianon gyógyítása elkezdődött, és - mint írja - ezért köszönet jár a törvény kezdeményezőinek, valamint az Országgyűlés össznemzetben gondolkodó tagjainak is. 

Már a második olvasatnál tart a szlovák törvénymódosítás

A pozsonyi parlamentben már a második olvasatnál tart a szlovák állampolgársági törvény módosításáról szóló javaslat, amelyet a képviselők sürgősséggel tárgyalnak - írja online kiadásában az Új Szó. Jelenleg az egyes parlamenti bizottságok tárgyalnak róla.

Molnár is megmondta, miért szavazott nemmel

Molnár Csaba, az ügyvezető kormány kancelláriaminisztere blogjában írt arról, hogy miért szavazott nemmel. Szerinte a kettős állampolgárság kezdeményezése ebben a formában a határon túli magyarok érdekét egyáltalán nem szolgálja, Orbán Viktor Fidesz-elnök és Vona Gábor, a Jobbik elnöke közötti összekacsintást annál inkább.
   
Internetes naplójában leszögezte: nem az a nemzetegyesítés, ha jogok és kötelezettségek egyensúlyának felborítása mellett adnak állampolgárságot a határon túli nemzettársaiknak. A magyarországi lakóhely, mint állampolgársági feltétel megszüntetése - ezt tartalmazza a Fidesz javaslata - az állam és a nemzet fogalmának Ficóra és Slotára jellemző összemosását eredményezi - fogalmazott.

Szanyi az állampolgárokról, akik nincsenek ott

Szanyi Tibor újságíróknak úgy nyilatkozott: több oka volt rá, hogy nemmel voksolt. Szerinte a döntés két problémát is hordoz magában: a magyar állampolgárság felvétele ugyanis azt eredményezheti, hogy a prominens vezető magyar értelmiség kiszorulna a hivatalokból. A szocialista politikus úgy fogalmazott, az állampolgárság jogviszony, nem pedig érzelmi szituáció. Kitért arra is: nem a magyar nemzet együvé tartozását szolgálja, hogy mindenki megkaphatja a kettős állampolgárságot, akinek valamelyik felmenője magyar állampolgár volt, hanem azokét, akik ezt gazdasági haszonszerzésre kívánják használni.
   
Szanyi Tibor véleménye szerint az eddigi szabályok is kielégítőek voltak. Egy országnak nem biztos, hogy olyan állampolgárokra van szüksége, akik nincsenek ott - jegyezte meg.

Július 17-én lépne életbe a szlovák törvénymódosítás

Szlovákiában július 17-én, a függetlenségi nyilatkozat elfogadásának évfordulóján lépne életbe az a törvénymódosítás, amely szerint automatikusan elveszítik szlovák állampolgárságukat azok, akik felveszik egy másik ország állampolgárságát - jelentette a TASR hírügynökség. A tervezet szerint - amelynek végszavazását a pozsonyi parlamentben várhatóan ma, a bizottsági viták után tartják meg - a kérelmezők aznap veszítenék el szlovák állampolgárságukat, amikor megkapják a másikat.

Robert Fico

Gyurcsány aggódik

A magyar Országgyűlés nemzeti lelkesültségében a tűzzel játszik - írja mai blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc. A kettős állampolgárság kérdésére nemmel szavazó politikus azt írja: a döntés a történelmet kibillenti a biztonság és nyugalom kerékvágásából.

Most csak Orbán és Fico vívja csatáját - véli Gyurcsány. S kitér az MSZP belső megosztottsáhára is: "Az MSZP megerősödésének egyik feltétele, hogy a legfontosabb politikai kérdésekben egységesek legyünk. Ma négyfelé szavaztunk. Ha nem tudunk túljutni belső megosztottságunkon, akkor bajba fogunk kerülni. Nagyobb bajba, mint amit egy választási vereség hozhat".

Elvennék a magyar állampolgárságot kérő MKP-képviselők mandátumát

Robert Fico szerint ha a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) képviselői valóban kérni fogják a magyar állampolgárságot - ahogy ezt Csáky Pál pártelnök jelezte kedden - akkor el kell, hogy veszítsék parlamenti mandátumukat. "Csáky szavaitól hideglelésem volt. Ez azt jelzi, hogy az MKP és a Fidesz összehangolt akciójáról van szó, mivel a törvény elfogadása előtt nem lehet ilyen kijelentéseket tenni" - mondta Fico, aki hozzátette, nem tudja elképzelni, hogy a törvényhozásban olyan emberek ülnének, akik hűséget esküdtek Magyarországnak.

Vona lemaradt a szavazásról, mert nem tudta, mikor van

A Jobbik elnöke "technikai hiba" miatt nem volt jelen a kettős állampolgárságról szóló szavazáson. "Rosszul tájékozódtam, és ennek következményeképpen nem tudtam a zárószavazás konkrét időpontjáról. Egy korábban egyeztetett, a múlt hétről elhalasztott rádiómeghívásnak tettem eleget" - írja honlapján Vona Gábor.

"Az eset kapcsán szeretnék elnézést kérni mindenkitől, aki hiányolta jelenlétemet. Mindenki elhiheti, hogy akár a Marsra is elmentem volna, hogy ezen a történelmi szavazáson személyesen legyek jelen. Szégyellem magam, hogy ez meghiúsult, hogy ilyen hibát követtem el, de egyúttal nagyon örülök, hogy az Országgyűlés elsöprő többséggel fogadta el ezt a történelmi törvénymódosítást."

Semjén és a történelem szemétdombja

Semjén Zsolt sajtótájékoztatóján arról számolt be: nemmel voksolt az előterjesztésre három szocialista, Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba és Szanyi Tibor, "Kovács László pedig szánalmasan elsunnyogta a szavazást". "Ez az óriási nemzeti többség, ami megnyilvánult, ez bizonyítja azt, hogy a gyurcsányizmus valóban a történelem szemétdombjára került" - fogalmazott. Semjén Zsolt személyes megjegyzésként hozzátette: "ezért a mai napért érdemes volt képviselőnek lenni".

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!