Tetszett a cikk?

De csak a tízezer lakosnál kisebb településeknek.

A szerda este megjelent kormányhatározat „a helyi önkormányzatoknál folyó rendkívüli szakértelemmel végzett, magas szintű szakmai munka elismerése első lépéseként” döntött arról, hogy a tízezer fő alatti lakosságszámú települési székhelyű hivatalok esetében az önkormányzati köztisztviselők illetményét „méltányosan” emelik.

Ez idén azt jelenti, hogy ezeknek a hivataloknak a központi költségvetés „a hivatali működéshez biztosított fajlagos támogatását” 532 500 forint/fő összegben megemeli, és ez kizárólag a 2025. július 1-jével történő köztisztviselői illetményemelés végrehajtásához használható fel. Jövőre ezt a fajlagos támogatást további 15 százalékkal növelik.

Áprilisban több önkormányzatnál sztrájkoltak a köztisztviselők az alacsony bérek miatt. Egyebek mellett a keresetek megduplázását követelték. Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke akkor elmondta: azt akarják elérni, hogy érdemben nőjön a gyakran alig nettó 230-280 ezer forintos fizetésük. Csaknem húsz éve, 2008 óta változatlan az a 36 800 forintos illetményalap, amelyből kiszámítják a köztisztviselők bérét. Szerintük 80 ezer forint lenne indokolt, és az, hogy ezt évente az inflációnak megfelelően automatikusan emeljék.

A szakszervezeti vezető akkor már tudott a kisebb településeken várható béremelésről. Mint ismertette, ezeken a helyeken dolgozik a mintegy 29 ezer önkormányzati köztisztviselő 40 százaléka. Az ő magasabb bérüket tehát az állam finanszírozza. De figyelmeztetett: a nagyobb településeken viszont (vagyis 60 százalékuk esetében) többnyire nem lesz pénz semmilyen fizetésemelésre.

A mostani kormányhatározat valóban nem szól a nagyobb településekről, és a szakszervezetek által követelt más változásokról sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!