szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közéleti szereplők tiltakozó nyilatkozatot adtak ki a Fidesz elszámoltatási kampánya ellen, amely szerintük valójában a másfajta politika egzisztenciális szankcionálása.

A nyilatkozatot, amelyet 108-an - politikusok, tudósok, írók, újságírók - jegyeznek Bauer Tamás közgazdász juttatta el vasárnap az MTI-nek.

A nyilatkozat szerint növekvő aggodalommal tölti el a demokratikus jogállam magyar híveit, hogy az országgyűlési választás nyertesei a kormányváltást forradalomnak tekintik, a politikai ellenfél választási vereségét pedig alkalomnak az ellenféllel való leszámolásra.

Véleményük szerint az "elszámoltatás" fogalmában összemossák a bűncselekményekért való jogi felelősségre vonást a másfajta politika egzisztenciális szankcionálásával, ami jogállamban megengedhetetlen.

Utaltak arra, hogy legutóbb Kövér László fideszes politikus fenyegetőzött Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök elleni eljárással. Ez, az aláírók szerint a politikai ellenfélnek a közéletből való erőszakos eltávolítását jelenti.

Az aláírók szerint az 1940-es évek végén is így kezdődött a demokrácia felszámolása. "Nem lehet kétségünk afelől, hogy a politikai ellenfélnek a közéletből való eltávolítása ezúttal is hasonló célt szolgál" - fűzték hozzá. Közölték, tiltakoznak a Fidesz "elszámoltatási" kampánya, a vezető Fidesz-politikusok fenyegető nyilatkozatai ellen, és mindenkit a szabadság védelmére hívnak fel.

A számos ismert aláíró között van például Bokros Lajos EP-képviselő, Vitányi Iván szocialista parlamenti képviselő, Kuncze Gábor, az SZDSZ volt elnöke, Heller Ágnes filozófus, Kenedi János történész, Vásárhelyi Mária szociológus, Görgey Gábor, Kertész Ákos és Konrád György író és Farkasházy Tivadar humorista, újságíró.

A tiltakozó felhíváshoz a kezdeményezők további aláírók csatlakozását várják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Itthon

A Fidesz ismertette az elszámoltatás menetrendjét

Az elmúlt nyolc évben a kormányzó politikusok üzletszerűen fosztogatták magánérdekből az államkasszát -- fejtegette Lázár János fideszes országgyűlési képviselő március 26-i sajtóértekezletén. Egyben bejelentette, amennyiben Fidesz kormány alakul, 10+1 üggyel fogják elkezdeni az elszámoltatást, kezdve a BKV szétlopásától az állami vezetők offshore dolgáig. De ez csak a kezdet – tette hozzá.

Pelle János Vélemény

Fleck Zoltán a kétharmadról, az elszámoltatásról, a demokrácia önvédelméről

Az 1989-90-es rendszerváltás során létrehozott jogi konstrukciók megmerevedésének okait elemzi többek között Fleck Zoltán jogszociológus Változások és változatlanságok. A magyar jogrendszer a rendszerváltás után c. kötete, amely a Napvilág Kiadó gondozásában jelent meg. A ELTE tanszékvezetőjét, akinek kutatási területe a jogállam intézményrendszere, azon belül is az igazságszolgáltatás társadalmi támogatottsága a mai helyzet jogi vonatkozásiról kérdeztük.