szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ironikus hangvételű törvényjavaslatot nyújtott be tizenegy szocialista képviselő a "Nemzeti Együttműködés Rendszerét Megtestesítő Személy iránt érzett szeretet, hűség és hála kifejezéséről". Az Országgyűlésnek hétfőn beterjesztett indítvány Orbán Viktor miniszterelnök születésnapját, május 31-ét ünnep- és munkaszüneti nappá nyilváníttatná.

Az előterjesztők - köztük Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, Lendvai Ildikó pártelnök, Mesterházy Attila frakcióvezető és Molnár Csaba korábbi kancelláriaminiszter - ezzel azon a pénteken közzétett kormányrendeleten ironizálnak, amely szerint ki kell helyezni az államigazgatási szervek épületeiben a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozatot.

Az indokolásban azt írják: úgy gondolják, hogy a nemzeti együttműködés rendszerének megalapításában Orbán Viktornak elévülhetetlen érdemei vannak, "így méltatlan, ha csak a politikai nyilatkozat kötelező kifüggesztéséről rendelkezik a jogalkotó"; mint fogalmaznak, "illő és üdvös módon" Orbán Viktor fényképét és tömör életútját is el kell helyezni valamennyi középületben annak érdekében, hogy a magyar nemzet tagjai szeretetüket, hűségüket és hálájukat megfelelően fejezhessék ki.

"A portrét és az életutat színes formátumban, méltó minőségben nyomtatva, legalább 50×70 cm méretű, álló téglalap alakú keretbe kell foglalni (...) ha az épület sajátosságai azt nem zárják ki, a portrét (életutat) megfelelő módon meg kell világítani" - használja a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozat  kihelyezéséről szóló kormányrendelet fordulatait a javaslat.

A szöveg szerint az Országgyűlés a Nemzeti Egységet Megtestesítő Személy (NEMESZ) vagyis Orbán Viktor születésnapját, május 31-ét ünnep- és munkaszüneti nappá nyilvánítja. "A Szavazófülkékben Lezajlott Forradalom Eredményeként Létrejött Nemzeti Együttműködés Rendszere (SZALEFORELÉNER) az idén áprilisban az egységbe forrt magyar nép akaratából létrejött új politikai, gazdasági, társadalmi rendszer" - olvasható az iktatott szövegben.

A szocialista indítvány szerint aki olyan cselekményt követ el, amely közvetlenül arra irányul, hogy Orbán Viktor kötelezően kihelyezett portréját (életútját) erőszakkal vagy ezzel fenyegetve megváltoztassa, eltávolítsa, vagy annak megismerhetőségét egyéb módon akadályozza, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A közintézményekben ki kell függeszteni a nemzeti együttműködés nyilatkozatát

Jól látható helyen ki kell helyezni a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozatot az államigazgatási szervek épületeiben - tartalmazza a Magyar Közlöny pénteki számában megjelent kormányrendelet, amelyben többek között a köztársasági elnököt, a házelnököt és az önkormányzati vezetőket is kérik, hogy gondoskodjanak a nyilatkozat kihelyezéséről.

Vélemény

Az őszödi beszédet bezzeg nem kellett kifüggeszteni

Még jó, hogy Gyurcsány őszödi beszédét, amelyet a politikushoz változatlanul ragaszkodó értelmiségiek ma is mint igazságbeszédet emlegetnek, nem kellett a közintézmények falára bekeretezve kitenni. Kevésbé szerencsések a közintézmények a nemzeti együttműködésről szóló nyilatkozatot illetően. Valahol valakik úgy döntöttek, ha belépünk a hivatalba, szemünk meredjen egy közhelygyűjteményre.

MTI Itthon

Elfogadták a nyilatkozatot a nemzeti együttműködésről

"Legyen béke, szabadság és egyetértés" - ezzel a mottóval kezdődik a nemzeti együttműködésről szóló, az Országgyűlésben hétfőn elfogadott politikai nyilatkozat, amellyel a Ház kinyilvánítja: az áprilisi választásokon új társadalmi szerződés született, amellyel a magyarok egy új rendszer, a nemzeti együttműködés rendszerének megalapításáról döntöttek.

MTI Itthon

Az LMP nemet mond a Fidesz politikai nyilatkozatára

Az Országgyűlés hétfőn lefolytatta az Orbán Viktor által beterjesztett "A nemzeti Együttműködésről" című politikai nyilatkozattervezet általános vitáját. A Lehet Más a Politika (LMP) támogatja a nemzeti együttműködést, a Fidesz "Nemzeti Együttműködésről" című politikai nyilatkozat-tervezetét azonban nem. A Jobbik homályos, de reménykeltő anyagnak tartja azt, az MSZP ugyanakkor nem támogatja.