szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Heves vita bontakozott ki hétfőn a parlamentben napirend előtt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalásokról. A Fidesz frakcióvezetője szerint, ami a forint körül zajlik az egyértelmű nyomásgyakorlás, míg a szocialisták a pénzügyi és gazdasági tárgyú törvénycsomag visszavonását javasolták. A kormány képviselője leszögezte: a 29 pontos akciótervet nem vonják vissza.

A fideszes Lázár János azt mondta, hogy van a kormánynak intézkedési terve a bevételek növelésére, ez pedig a bankadó bevezetése, amelyről csütörtökön dönteni fog az Országgyűlés. Kiemelte: ami a pénzpiacokon zajlik a forint körül, az világos és egyértelmű nyomásgyakorlás. Szégyen, hogy a szocialista politikus beállt a nyomásgyakorlók körébe, s a parlament keretei között próbál nyomást gyakorolni - mondta.

Mesterházy Attila (MSZP) ezt megelőzően arról beszélt, hogy hétfőn 290 forint körül járt a az euró árfolyama. Másfél millió családnak van valamilyen devizahitele, őket érzékenyen érinti az árfolyam alakulása. A szocialisták frakcióvezetője azt mondta, hogy kormánypárti politikusok 42 nap alatt kétszer döntötték be a forintot, vettek ki mintegy 150 milliárdot mindkét alkalommal a magyar költségvetésből.

A magyar emberek érdeke

A szocialista politikus azt javasolta, minél előbb álljon elő a kormány egy olyan tervvel, amely hozzájárul a forintárfolyam stabilitásának megteremtéséhez. Javasolta, hogy vonják vissza pénzügyi és gazdasági tárgyú törvényeket, kezdjenek konzultációt. "Számunkra fontosabb a magyar emberek érdeke, mint a pártpolitikai érdek" - hangoztatta az ellenzéki képviselő.

Lázár János felszólalásában minderre úgy válaszolt: az MSZP frakcióvezetője a bankok oldalára állt, a kispénzű emberekkel szemben. Az MSZP-s vezető cserbenhagyta Magyarország kispénzű embereit, az IMF és a bankadó mellett tette le a voksot, s ez nem először történik így. Leszögezte: a Fidesz és a KDNP soha nem fog olyan törvényeket támogatni, amely megsarcolja a kispénzű embereket, elveszi a pénzt a nyugdíjasoktól, és lehetetlen helyzetbe hozza a magyar családokat. Nem fogjuk támogatni azokat a kormányzati előterjesztéseket, amelyek a "gatyára vetkőztetett magyar társadalom" újabb megsarcolását jelentik - mondta. Azt kérik ezért a kormánytól, hogy tartson ki a különadók - egyébként unióban és nemzetközileg ismert - rendszerénél. Húsz év után legyen olyan gazdaságpolitika, amelyben azok viselik a terheket, akiknél van pénz - mondta. Akik a parlamentben esküt tettek, az a kötelességük, hogy elsősorban magyarok legyenek, s csak utána szocialisták, fideszesek, vagy más pártállásúak. Azt kérte, a szocialista politikus a nemzeti érdekeket képviselje minden egyes megszólalásában.

3,8 százalékos hiánycél

Bencsik János államtitkár a napirend előtti felszólalásokra válaszolva azt mondta: a kormány a 3,8 százalékos hiánycél eléréséhez szükséges intézkedéseket meg fogja tenni, annak ellenére, hogy az előző kormány nehéz helyzetbe hozta a gazdaságot. A 29 pontos akciótervet nem vonják vissza, a szükséges egyeztetéseket lefolytatják, s csütörtökön a vonatkozó szavazásokat lefolytatják.

Hegedűs Tamás (Jobbik) napirend előtt arról beszélt, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió tárgyalódelegációja teátrális körülmények között hazautazott, azzal a nyilvánvaló céllal, hogy ezzel is nyomást gyakoroljon a kormányra álláspontja feladása érdekében. Magyarország évtizedek óta nyögi az IMF által diktált téves diagnózison alapuló téves terápiák káros hatásait - fogalmazott. Hozzátette: a Jobbiknak sok vitája van a kormányzó többséggel, de amíg a kormány a tárgyalásokon a nemzet érdekeit védi, és a gazdasági mozgástér  tágításáért küzd, addig a Jobbik ebben támogatni fogja. Arra kérte a kormányt, ne menjen bele rossz alkuba. Ne hallgassanak a vészmadarakra, Magyarországnak a sarkára kell állnia. Az IMF-en kívül is van élet - fogalmazott, hozzátéve: forduljunk kelet felé.

Bencsik János erre úgy reagált, hogy a nyílt, őszinte és egyenes tárgyalásokat folytattak. A valutaalap elismerte, hogy Magyarország képes a 3,8 százalékos hiánycél tartására, és a kormány kinyilvánította azon szándékát és elkötelezettségét, hogy az idei év vonatkozásában ezt célt biztosítani kívánja. Vita tárgyát képezi, milyen feltételek mellett teljesíti ezt. A 2010. október végéig érvényes megállapodás biztosítja a finanszírozhatóságot, s úgy tűnik újabb részlet lehívására nincs szükség. Azt is elismerte az IMF, hogy a kormányváltáskor nem 3,8 százalékos, hanem közel 5 százalékos hiánnyal kellett szembenézni.

Nem biztos, hogy a piacok és a hitelminősítők várnak az őszi választásokig

Az őszi önkormányzati választásoknak szerepük lehetett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások sikertelenségében, ám nem biztos, hogy a piacok és a hitelminősítők az októberi választásokig hagynak időt Magyarországnak - vélekedtek hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők. A Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli gazdaságelemző csoport felzárkózó piaci elemzője, David Oxley hétfői kommentárjában úgy vélekedett: a Fidesz "nagyon kockázatos úton" indult el azzal, hogy "hátat fordított az IMF-nek". Oxley szerint ez "veszélyes játszma" egy olyan időszakban, amikor még az euróövezet is szuverén adósságválsággal küszködik.

A Capital Economics szakértője szerint a magyar piacok a legjobb esetben is "rendkívül göröngyös" hetek-hónapok előtt állnak, a legrosszabb esetben pedig Magyarországon akár újabb költségvetési válság is kialakulhat. A helyzet iróniája, hogy a kormány a gazdasági kilábalás védelmére hivatkozva veti el az újabb takarékossági intézkedéseket, ám éppen a bizonytalanság okozta heves forintárfolyam-kilengések jelentenek ellenszelet a növekedésnek. A forint gyengülésével ugyanis meredeken emelkednek a devizaadósok törlesztési terhei, rontva a háztartások és a vállalkozások pénzügyi mérleghelyzetét - fejtegette a Capital Economics londoni feltörekvő piaci elemzője.

Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport hétfői kommentárja szerint valószínűsíthető, hogy mind a Fidesz-kormány, mind az EU "politikai üzeneteket" küldözget. A kormány üzenete az lehet, hogy "nem engedünk az IMF nyomásának, és megbüntetjük a gonosz bankokat", az unióé pedig az, hogy "a görögországi felfordulás után a költségvetési szigor és áttekinthetőség nem lehet alku tárgya". Az Eurasia szakértői "Robin Hood-adónak" nevezték a bankokra kiróni tervezett illetéket, amely szerintük a lakosság körében népszerű, viszont "nagyon meredek", tekintettel arra, hogy a várt bevétel a hazai össztermék (GDP) 0,8 százalékával lenne egyenlő.

"Nem biztató üzenet"

A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzőinek hétfői kommentárja szerint Magyarországnak nincsenek azonnali finanszírozási problémái, ám az a tény, hogy ez volt a 2008-ban indult hitelprogram első sikertelen felülvizsgálata, "nem biztató üzenet" az új kormánnyal kapcsolatban. A cég szerint a Fidesz abban reménykedhetett, hogy sikerül az októberi önkormányzati választások utánig halasztani bármilyen további megszorító intézkedés bejelentését. Az erősödő piaci nyomás azonban rábírhatja a kormányt arra, hogy már a következő hetekben bejelentsen ilyen lépéseket - vélekedtek a JP Morgan citybeli elemzői.

Ugyanezt jósolták hétfői kommentárjukban a UBS bankcsoport londoni felzárkózó piaci szakértői. A ház szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy amint az ország túljut az októberi választásokon, a kormánynak sikerül majd megállapodásra jutnia az IMF-fel és az unióval. A piac azonban esetleg a választásokig sem enged időt a magyar kormánynak. Ebben az esetben már előbb fel kell mutatni olyan intézkedéseket, amelyek "hűtik a befektetői kedélyeket", különben - főleg akkor, ha a forint tartósan gyengül - az MNB kamatemelésre kényszerülhet - vélekedtek a UBS londoni elemzői.

Timothy Ash: a kormány nem tanult az előző bakiból

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) globális felzárkózó piaci kutatási részlegének vezetője hétfői londoni kommentárjában kiemelte: az IMF eddig "figyelemreméltó rugalmasságot" tanúsított Magyarországgal szemben. A valutaalap többször is hozzájárult a tavalyi és az idei államháztartási hiánycélok emeléséhez, azonban "úgy tűnik, hogy az IMF-nek elege lett ebből", és most már "nem hajlandó babrálni többé a költségvetési célokkal". Ash szerint a hiányfinanszírozást a történtek közvetlenül nem fogják érinteni, a közvetett hatás azonban súlyos lesz: a magyar államadósság hozama emelkedni fog, még drágábbá téve a hiteleket a kormány számára, és teljes körű eladási hullám kialakulása esetén a deficitfinanszírozás is már nagyon nehézzé válhat. A Royal Bank of Scotland londoni vezető elemzője szerint ha az IMF-finanszírozás hosszabb távra kiesik, kétséges, hogy Magyarország képes lesz-e finanszírozni magát. Ash szerint "úgy tűnik, hogy a kormány nem tanult az előző bakiból, a piac pedig nincs abban a hangulatban, hogy szemet hunyjon a költségvetési lazaság felett". Hacsak nem sikerül "valamiről nagyon gyorsan megállapodni", felmerül az a kockázat is, hogy a hitelminősítők rontják Magyarország adóskockázati besorolásait a hétvégi fejleményekből eredő bizonytalanság miatt, mivel eddig az IMF-program folyamatos teljesítése támasztotta alá a magyar adósosztályzatokat - vélte az RBS elemzője.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.

Timothy Ash várakozása szerint ha a forintárfolyam megközelíti a 300 forint/eurót, az MNB kénytelen lesz intervenciót végrehajtani a forint védelmében, tekintettel a háztartások és a vállalkozások nagy összegű nyitott nettó devizapozícióira. Ha az árfolyam átlépi a 300 forintot, a jegybank kamatemelésre kényszerülhet - tette hozzá Ash. Ugyanezt jósolták hétfői kommentárjukban a JP Morgan londoni szakértői, azzal az érvvel, hogy 300 forintos euró felett már fennáll a kockázata a nem teljesítővé váló háztartási devizaadósságok ugrásszerű növekedésének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Orbán Matolcsyhoz küldte az újságírókat

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez irányította a forint gyengülése, illetve a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU ügyében az újságírókat Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten a Fidesz-KDNP-frakcióülésére érkezőben.

MTI Itthon

Lázár: "az MSZP az IMF oldalára állt a kispénzűekkel szemben"

A Fidesz-frakció hétfői ülésén határozottan állást foglalt a bankadó mellett - közölte a képviselőcsoport tanácskozása után Lázár János, aki azt mondta: "lesz bankadó 2010-ben, lesz 2011-ben is". A frakcióvezető sajtótájékoztatóján közölte azt is, nem látnak lehetőséget arra, hogy "a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kéréseinek eleget téve" megsarcolják azokat az embereket, "akiket az elmúlt nyolc év szocialista kormányzása gatyára vetkőztetett".

MTI Gazdaság

Elemzők: nincs realitása a további kamatcsökkentésnek

Piaci elemzők szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalások megszakadását követően egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A forint gyengülése inkább kamatemelést indokolna, de ezt vélhetően csak végső esetben lépné meg a jegybank.

MTI / hvg.hu Gazdaság

Átmenetileg csökkentette veszteségét a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 958,99 pontos nyitás után csökkentette veszteségét hétfőn délelőtt. Az index egy ideig majdnem négy százalékos mínuszban is volt a nap folyamán, de aztán visszajött mínusz két százalék közelébe. Fél három körül 1,91 százalékos mínuszban járt a pesti tőzsde. Aztán zárás előtt megint gyengült, majdnem három százalékos mínusznál tartott.

MTI Gazdaság

Monetáris Tanács: sajnálatos, hogy nem született megállapodás az IMF-fel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa sajnálattal vette tudomásul, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hitelmegállapodás felülvizsgálatának lezárását elhalasztották, ugyanakkor megnyugtatónak értékeli, hogy a kormány kinyilvánította elkötelezettségét a költségvetési konszolidáció folytatása mellett - olvasható a testület hétfői, kamatdöntő ülésének indoklásában.