- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.
- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.
- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.
- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.
- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.
A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.
Most érkezett
Somlószőllősre járnak iskolába a devecseri gyerekek
Somlószőlősre járnak majd iskolába szerdától a devecseri gyerekek; erről hétfőn este a Gárdonyi Géza Általános Iskolában megtartott szülői értekezleten döntöttek. Ha a tisztiorvosi szolgálat is alkalmasnak minősíti kedden a somlószőlősi helyiségeket, akkor szerdán megkezdődik a devecseri gyerekek tanítása. A tanulókat buszokkal szállítják szerdán reggel Devecserből a közeli Somló menti faluba, ott teljes ellátást kapnak, majd délután visszautaztatják őket Devecserbe.
Percről percre
Este elkészül a Kolontár lakóit védő terelőgát
Hétfő estére elkészül a terelőgát Kolontáron, melynek célja, hogy védelmet biztosítson a település valamennyi lakójának a timföldgyár felől esetlegesen érkező vörösiszappal szemben - olvasható a vörösiszap-tragédiáról tájékoztató kormányzati honlapon. A terelőgát, az épülő hármas körgát harmadik védvonala, amely Kolontáron keresztül húzódik, 620 méter széles és átlagosan 2,75 méter magas lesz. A folyamatos építési munkálatokat vízügyi szakemberek irányítják - írta a kormányzati honlap. A gát alatti terület teljes kármentesítése megtörtént, valamennyi vörösiszappal szennyezett részt eltávolították.
A gát teljesen szennyeződésmentes anyagból, főleg agyagból készül, amelyet kőborítás fed. Terveik szerint a védvonalat a későbbiekben sem bontják el, "a település képébe illesztve kerékpárutat is építenek majd rá" - írták. Bakos György, a megyei katasztrófavédelem szóvivője hétfő este az MTI-nek azt mondta: a teljes - a Kolontártól a 8-as főútig húzódó - védőgát szerdára készülhet el. A készültség kedd reggelre 90 százalékos lesz, de a munkákat erősen nehezíti az iszapos talajszerkezet. Hangsúlyozta: megfeszített erővel, éjjel-nappal dolgoznak a területen, háromszáz munkagép végzi a földmunkákat. A lakók a védőgát megépüléséig biztosan nem költözhetnek vissza Kolontárra - mondta Bakos György. A Veszprém Megyei Védelmi Bizottság közleményben tudatta az MTI-vel, hogy 24 órával elhalasztották azt a döntést, visszatérhetnek-e és mikor a kolontári lakosok a házaikba.
Elfogadták a "lex Mal"-t
Rendeletben az állam felügyelete alá vonható a jövőben gazdálkodó szervezetek működése; az állam nevében az államháztartásért felelős miniszter vagy kormánybiztos jár el. A parlament egy nap alatt, nagy többséggel - 336 igen szavazattal, egy nem ellenében és 13 tartózkodás mellett - fogadta el a honvédelemről szóló törvény módosítását. Nemmel egyedüliként a kereszténydemokrata Rubovszky György szavazott; az LMP képviselői tartózkodtak, míg a másik két ellenzéki párt támogatta a kormány javaslatát. Az Országgyűlés arról is döntött, hogy a törvényjavaslat sürgős kihirdetését kéri a köztársasági elnöktől. Orbán Viktor miniszterelnök hétfői napirend előtti felszólalásában jelentette be, hogy a vörösiszap-katasztrófát okozó vállalatot, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-t állami irányítás és állami vagyonzár alá kell vonni. A kormányfő emellett kezdeményezte, hogy az Országgyűlés hozza létre a katasztrófavédelmi biztos intézményét.
Bakondi György a katasztrófavédelmi biztos
Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgatót nevezték ki katasztrófavédelmi biztosnak.
Szerdára kész a védőgát
Szerdára készülhet el a Kolontártól a 8-as főútig húzódó védőgát, éjjel-nappal háromszáz munkagép dolgozik a területen - mondta Bakos György, a megyei katasztrófavédelem szóvivője hétfő este az MTI-nek. A készültség kedd reggelre 90 százalékos lesz, de a munkákat erősen nehezíti az iszapos talajszerkezet. Az elvégzett földmunkák nagysága az autópálya-építéséhez hasonlítható - tette hozzá a szóvivő.
A vasútnál mintegy 500 millió forint kár keletkezett
A vörösiszap- katasztrófa miatt a MÁV-csoport jelenlegi kára mintegy 500 millió forint - közölte az MTI érdeklődésére a vasúttársaság hétfőn. Ebből az infrastruktúrában 400 millió forint a kár, amiből 300 millió forintot tesz ki a pályában keletkezett kár helyreállítása, további 100 millió forintot a megrongálódott biztosítóberendezési, távközlési és erősáramú kábelek újrafektetése. A fennmaradó 100 millió forint a vonatpótló buszok rendelése, a kitelepülőket szállító mentesítő vonatok közlekedtetése, a tehervonatok kerülő úton történő továbbítása miatt keletkező többletkiadás. A MÁV Zrt. közlése szerint megközelítőleg 1500 méteren vágánybontást kell végezni, a szennyezett anyagokat kitermelni, a biztosítóberendezési, távközlő és erősáramú kábeleket és szerelvényeket újrafektetni, építeni.
Hétfőn eltávolították a mintegy 1500 méter hosszban a vörösiszaptól szennyezett síneket és betonaljakat. Várhatóan csütörtökre a szennyezett zúzottkövet, valamint az egyéb elemeket is eltávolítják. A síneket és a betonaljakat megtisztítják a szennyeződéstől. Ezt követően péntektől kezdik teríteni az új zúzottkövet, majd a megtisztított síneket és aljakat visszateszik, de még így is 200-250 méter hosszan új síneket és aljakat kell lefektetni.
Ajka polgármestere az erőműre is figyel
Megnyugvással fogadta és vette tudomásul a miniszterelnök hétfői parlamenti beszédét az abban elhangzott bejelentéseket Schwartz Béla, Ajka szocialista polgármestere. Ajka polgármestere emlékeztetett rá: a miniszterelnöknek küldött múlt heti levelében azt írta - egyetértve a timföldgyár működésének átmeneti felfüggesztésével -, hogy újabb társadalmi katasztrófa következhet be, ha az 1100 timföldgyári dolgozó elveszíti a munkahelyét, illetőleg a beszállítókat és a gyárral egyéb módon kapcsolatban lévőket is számítva, lényegében több ezer munkahely kerülhet veszélybe. A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy ellehetetlenülne a Bakonyi Erőmű Zrt. is, hiszen energiatermelésének döntő része a timföldgyári technológiát szolgálja. Az erőmű ellehetetlenülésével pedig súlyos veszélybe kerülne Ajka távfűtése is, hiszen több ezer lakást fűtését is biztosítja az erőművi gőz. A polgármester azt kérte levelében a miniszterelnöktől, hogy a kormány a timföldgyárral kapcsolatos döntésénél vegye figyelembe a város ezen érveit. Mint az MTI-nek elmondta: a miniszterelnök beszédével minden tekintetben egyetért, de külön üdvözölte azt, hogy a több ezer munkahely feltétlen megtartása a kormányfő a második legfontosabb bejelentéseként hangzott el.
Ötven embert ápolnak még kórházban
Ötven embert ápolnak még kórházban az ajkai térségben egy héttel ezelőtt történt vörösiszapömlés miatt, a sérültek közül többen még mindig súlyos, illetve életveszélyes állapotban vannak - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-vel. A sérülteket az ország hat kórházában ápolják, mintegy tíz ember állapota még mindig súlyos. Az OKF hétfő délutáni összesítése szerint a legtöbb sérültet az ajkai Magyar Imre Kórházban kezelik. Itt összesen 22 ember van fekvőbeteg-ellátó osztályon, mindannyian közepesen súlyos sérüléssel. A Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórházban tíz sérült fekszik: hét ember súlyos, három enyhe sérülésekkel. A győri Petz Aladár Kórház három sérültje közül egyet súlyos, életveszélyes sérülésekkel kezelnek. A két másik beteg közül az egyik közepesen súlyos, a másik könnyű sérüléseket szenvedett. A budapesti Honvédkórházban kilenc sérültet ápolnak, közülük egy ember intenzív ellátást igényel, hárman a traumatológiai osztályon, öten pedig az égési sebészeti osztályon fekszenek. A fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórházban öt beteget ápolnak, közülük három betegnél műtétet terveznek, ketten pedig könnyű sérüléseket szenvedtek. A Péterfy Sándor utcai kórházban már csak egy sérült szorul fekvőbeteg-ellátásra - 45 százalékos égést szenvedett -, az ő általános állapota kielégítő - írta az OKF.
Egyetlen szót változtatnának a "lex Mal" szövegén
A parlament honvédelmi és rendészeti bizottsága hétfőn megtárgyalta a kormánynak a katasztrófák elleni fellépés hatékonyabbá tételét célzó javaslatához érkezett módosító indítványokat. Az ülésen a szaktárca és a testület kormánypárti többsége egyetlen ellenzéki előterjesztést támogatott. A honvédelmi bizottság hétfőn elfogadta azt az LMP-s indítványt, amely szerint a kormány ellenjegyzi, nem pedig jóváhagyja az állami felügyelet alá vont gazdálkodó szervezet vagyoni jellegű kötelezettségvállalásait.
LMP: a kárelhárítás a legfontosabb
A hétfői parlamenti vitában Jávor Benedek (LMP) nyilvánvalónak nevezte, hogy jelenleg a kárelhárítás, a további katasztrófa megállítása a legfontosabb és ehhez meg kell adni minden segítséget. A politikus feltette a kérdést, van-e mélyebb oka a történteknek. Azt mondta, hogy a katasztrófa kapcsán többször is a középpontba került, hogy megfelelőek voltak-e a hatósági ellenőrzési és engedélyezési eljárások. Szavai szerint a vizsgálat biztosan választ ad majd arra, hogy megfelelő volt-e az építési engedély kiadása vagy hogy elegendő volt-e a sima hulladéklerakási engedélyt adni a vörösiszapra.