szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

Megroggyant az átszakadt tározó: megkezdték Kolontár kiürítését

Megkezdték Kolontár kiürítését, miután tovább gyengült az ajkai iszaptároló sérült 10-es kazettájának gátja - közölte Dobson Tibor kárfelszámolási szóvivő.

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
23 24 25 26 27
51

Huminsavas talajjavító szerrel semlegesítik az iszap lúgos kémhatását

Természetes, magas huminsav alapanyagú talajjavító szerrel semlegesíteni lehet a vörösiszap lúgos kémhatását; a Dudarit nevű szert szombaton Devecserben, a vízelvezető árkokban, majd az utakon alkalmazzák. A barnaszénhez, lignithez hasonló, bányászott anyag képes megkötni a nehézfémeket, semlegesíti, regenerálja a talajt, s segíti a  növények fejlődését. Alkalmazásával 30 perc, egy óra alatt semlegesíthető, azaz a megengedett értékre csökkenthető a lúgos kémhatás. 

A szer kipróbálására Devecser polgármestere kérte meg a gyártót. Jó hatásfokán kívül előnye még a Dudaritnak, hogy gyorsan, nagy mennyiségben is a felhasználók rendelkezésére áll, olcsóbb mint a műtrágya. A Dudaritot egy Veszprém megyei bányában bányásszák. Évente mintegy 1000-2000 tonnányit Olaszországba exportálnak belőle, ahol talajjavításra használják.

Lakhatást ajánl Taszár és Siófok

Lakhatást ajánlott fel a vörösiszap károsultjainak a taszári és a siófoki önkormányzat; Taszáron 25 embernek adnának szállást, akár több hónapig, a Balaton-parti városban két bajbajutott családot helyeznének el. Pataki Sándor, Taszár polgármestere elmondta: a lakótelepen, az egykori nőtlenszállóban ajánlanak fel lakást 25 személy részére. A felajánlásról tájékoztatta az érintett települések polgármestereit, választ még nem kapott. A polgármester szerint akár az egykori laktanya több épületét is fel tudják ajánlani, de ezek lakhatóvá tételéhez kormányzati segítségre lenne szükség. 

Az E.ON vállalja a gázszolgáltatás helyreállítását

Az E.ON Hungária Zrt. átvállalja a katasztrófa által érintett devecseri, kolontári és somlóvásárhelyi lakosok esetében a gázszolgáltatás helyreállításának költségeit. A katasztrófa következtében mintegy 250 házban sérült meg a gázvezeték és a gázóra, s a cég munkatársai folyamatosan dolgoznak a helyreállításon, a rendszer biztonságossá tételén. Az áramhálózat kevésbé sérült, a szerelők azt is térítésmentesen átvizsgálják. Mindhárom településen térítésmentesen biztosítja a kárelhárításhoz és helyreállításhoz szükséges világítást is. A katasztrófa által érintett valamennyi lakossági ügyfelüknek a már kiszámlázott gáz- és áramdíjra kamatmentes részletfizetési lehetőséget biztosít, amennyiben ezt igénylik. Így 2011 március végéig fizetési haladékot adnak minden érintett lakossági ügyfélnek, illetve felfüggesztik a folyamatban lévő szankciókat.

Félnek a gyárbezárástól

Az alumíniumiparban tevékenykedő szakszervezetek szerint humán katasztrófa is bekövetkezhet az iszapömlés-katasztófát szenvedett térségben, amennyiben a dolgozók számára kedvezőtlen döntés születik a vörösiszap-ömlést okozó timföldgyárban a termelés újraindításáról. Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) elnöke pénteken Kolontáron hangsúlyozta: ha a gyár bezár, ami a közvetlen dolgozókon és a beszállítókon át tízezer embert érint, itt kezelhetetlen humán katasztrófa fog bekövetkezni. Ezért arra kérik az illetékeseket, hogy a döntés meghozatala előtt vegyék figyelembe a munkáltató lehetőségeit.

A VDSZ nemcsak a szakszervezet tagjainak nyújt anyagi segítséget, hanem eszközökkel védőfelszereléssel is segítik a munkálatok gyors befejezését - közölte Székely Tamás. Hangsúlyozta, hogy osztrák és belga szakszervezetek közvetlen segítséget ajánlottak, emellett minden egyes szakszervezet kifejezte együttérzését. Pad Ferenc, az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet elnöke, elmondta, hogy a MAL Zrt. által direkt módon foglalkoztatottak létszáma 1200, családokra kivetítve a munaklehetőség Ajka és kistérségében több tízezer embert érint. A dolgozók nagyon aggódnak, hogy újraindulhat-e a gyár.   

Hétre emelkedett a halálos áldozatok száma

Újabb holttestet találtak a vörösiszap elöntötte Devecser közelében péntek délután, ezzel hétre emelkedett a halálos áldozatok száma - közölte Dobson Tibor katasztrófavédelmi szóvivő.


 

A MAL azt állítja, minden szabályt betartott

Az iszapömlés-katasztófát okozó MAL Zrt. vezetői szerint a cég minden szabályt betartott, és minden az előírásoknak megfelelően történt. Bakonyi Zoltán, a MAL Zrt. vezérigazgatója pénteken Kolontáron az újságírók előtt hangsúlyozta: a legutolsó vegymérések is normális értékeket mutattak, a tározóban pedig a megengedettnél jóval kevesebb iszap volt. Bakonyi Zoltán azt követően nyilatkozott, hogy végighallgatta Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek tett jelentését.

WWF: további katasztrófáktól lehet tartani

Máshol is veszélyeztetik zagytározók a környezetet Kelet-Európában a Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint. A szervezet pénteki közleményében azt állította, hogy például az almásfüzitői timföldgyár zagytározója sem elég biztonságos. Ugyanakkor az Európai Unió bányászati biztonsági irányelveit is bírálják és az iparihulladék-tárolók teljes körű ellenőrzését szorgalmazzák Magyarországon és egész Kelet-Európában.

Környezetvédelmi biztosíték kell - de hogyan?

A környezetvédelmi törvény előírja, hogy a környezetre veszélyes tevékenységet végző vállalkozásoknak környezetvédelmi biztosítékot kell letenniük, illetve ilyen biztosítást kell kötniük, de a részleteket tartalmazó kormányrendelet nem készült el - közölte Nádasdy Zoltán, a Noerr és Társai Ügyvédi Iroda vezetője.


 

Illés: ökológiai katasztrófa történt

A Mosoni Dunát megvédték, de a Torna patak és a Marcal folyó halott, ökológiai katasztrófa történt - közölte Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár pénteken. Illés Zoltán a sajtó nyilvánossága előtti megbeszélésen tett jelentést Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek pénteken a vörösiszap sújtotta Kolontáron az elvégzett munkálatokról. Az államtitkár elmondta: a vízmozgást lelassították, a beleöntött magnézium és kalcium-nitrát a Rába és a Marcal torkolatáig csökkentette a ph értéket, ezzel a Mosoni Dunát megvédték, nem látni szennyeződést. Az iszap nagy része a Marcalban maradt - tette hozzá.

1
23 24 25 26 27
51
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!