szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fel kell készülni a Marcalon a védekezésre, hogy a folyókba újra beszivárgó vörösiszap ne szennyezhesse a Dunát.

A két és fél héttel ezelőtt bekövetkezett ipari és ökológiai katasztrófa miatt teljesen kipusztult az ajkai térségben folyó Torna-patak és a Marcal élővilága, de a szennyeződés eljutott a Duna fő ágába is. Vízügyi szakemberek az MTI tudósítójának csütörtökön Kolontáron, a még mindig vöröslő Torna-patak mellett azt mondták, a kétnapos esőzés miatt a tározóból és a mezőgazdasági területekről újra szivárogni kezdett szennyeződés a patakba, így szerdán a Marcalban már újra 9,5-es pH-értéket mértek, holott a hétvégén ez a mutató csak 8,5-9 pH volt. Félő tehát, hogy ez a mérőszám még tovább is növekedhet.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bálint Csaba Itthon

Videó: a Marcalnak és a Torna-pataknak vége

A Marcal folyón segíteni már nem lehet, a szakemberek a Rábánál dolgoznak - tudtuk meg az elpusztult folyó felé tartva Dobson Tibortól, a kármentesítési szóvivőtől. A Marcal és a Torna patak találkozásánál jártunk. Ahol a Marcal még nem vörös, de a Torna már inkább sárfolyam, mint patak.

MTI Itthon

Devecser megúszta az evakuálást, a Duna, a Marcal és a Rába a szennyeződést

Míg a katasztrófavédelem és a környezetvédelmi államtitkár az újabb gátszakadás miatt aggódik, a MAL Zrt. és a vegyipari szakszervezet a munkahelyeket és több ezer ember megélhetését félti. Kolontáron épül a védőgát, Devecsert nem kellett kiüríteni, a Marcal, a Rába és a Duna pH-ja normalizálódott, de az érintett területeken a levegő porkoncentrációja olyan magas lett, hogy kötelező a maszk és szemüveg viselése.