szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mire és mekkora mértékig használhatóak fel a Magyar Kármentő Alap forrásai? A Magyar Közlönybenmár megjelent az erről szóló kormányrendelet.

A rendelet a "Magyarországon eddig bekövetkezett legnagyobb ökológiai katasztrófa, az ajkai térségben 2010. október 4-én történt, veszélyhelyzetet előidéző vörösiszap-ömlés" károsultjainak széles körű nemzeti és nemzetközi összefogással való megsegítése érdekében a kormány által alapított Magyar Kármentő Alap bevételeire, működésére és az annak terhére nyújtandó támogatásra vonatkozóan írja elő az alkalmazandó szabályokat. Kitér arra, hogy az alap forrásait - a fentieken túl - a katasztrófával érintett személyek átmeneti elhelyezésére, ellátásuk feltételeinek megteremtésére, a katasztrófa hatásai által előidézett egészségkárosodás megelőzésére, a katasztrófában megrongálódott közterületek, közutak helyreállítására, illetve a katasztrófával érintett térség revitalizációjára lehet felhasználni.

A veszprémi székhelyű alapból a katasztrófával érintett Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely helyi önkormányzatai igényelhetnek támogatást. Az alap részére juttatott adományok nem vonhatók el, és a meghatározottól eltérő célra nem használhatók fel -  rögzíti a rendelet. Az alap legfőbb szerve a Kármentő Bizottság, amelynek tagja - elnökként - a Veszprém megyei védelmi bizottság elnöke, a Veszprém megyei önkormányzat főjegyzője, egy a belügyminiszter által kijelölt, a katasztrófavédelmi szervezet állományába tartozó személy, valamint Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely település polgármestere. A bizottság elnöke felkéri a Veszprém megyei 1-es számú országgyűlési egyéni választókerület megválasztott képviselőjét a munkában való részvételre, aki a felkérés elfogadása esetén a bizottság teljes jogú tagjává válik.

A bizottság tagjai tevékenységüket díjazás és költségtérítés nélkül végzik. Az adományok felhasználásáról, a támogatás formájáról és mértékéről a bizottság dönt. A testület döntéseit, az alap gazdálkodását, a támogatások felhasználását háromtagú felügyelő bizottság ellenőrzi, amelynek tagjai szintén díjazás nélkül dolgoznak. A meghatározott célokra akkor folyósítható támogatás, ha a helyi önkormányzat a kárenyhítés módjáról, a kárenyhítés igénybevételének feltételeiről és a kárenyhítési eljárás szabályairól rendeletet alkotott. Ha a támogatás összege biztosításból, a károkozó várható kártérítéséből vagy egyéb adományból előreláthatólag megtérül, az alapból a támogatást a helyi önkormányzat részére visszatérítési kötelezettség mellett kell folyósítani - rögzíti a rendelet.

A bizottság döntéseit annak honlapján nyilvánosságra kell hozni, megjelölve a támogatott helyi önkormányzat
nevét, a támogatás célját és összegét. Az alapba befolyt adományok összegéről a bizottság honlapján a nyilvánosságot folyamatosan tájékoztatni kell. Az alap 2012. december 31-éig működik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Vörösiszap-abszurd: hol a felelős?

Két héttel járunk a vörösiszap-katasztrófa után, s bár gyanúsítottak már vannak, a felelősök tekintetében még most is folyik az egymásra mutogatás. Ki felel valójában a kilenc halálos áldozattal járó tragédiáért?

hvg.hu Tech

Molekuláris mesterlövészet és a vörösiszap háttere a Tűzraktérben

Október 20-án, este 7 órai kezdettel a Tűzraktér kávézóban a Budapest Science Meetup előadássorozat meghívott vendégei mesélnek legújabb eredményeikről, illetve az aktuális tudományos érdekességekről. A rendezvényre elsősorban a tudomány iránt érdeklődő laikusokat várják a szervezők.

Szegő Iván Miklós Tech

Mosonmagyaróvári vörösiszap-lerakó: pánikra semmi ok

A hvg.hu a helyszínen igyekezett tájékozódni a legnagyobb magyarországi vörösiszap-tározók állapotáról. A mosonmagyaróvári és az almásfüzitői lerakókat néztük meg, ma az előbbi tározóról szóló cikkünket olvashatják.