szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Veszélyezteti az Alkotmánybíróság a kormány mozgásterét, ha alkotmányellenesnek ítéli a szükséghelyzetben hozott gazdasági intézkedéseket - jelentette ki az energiastratégiáért felelős államtitkár a Magyar Tudomány Ünnepe 2010 rendezvénysorozat tatabányai konferenciáján szerdán. Az államtitkár lényegében elismerte, hogy nem a különadó-bevétel a tét.

Bencsik János a Magyar Tudomány Ünnepe 2010 rendezvénysorozat tatabányai konferenciáján szerdán kijelentette: veszélyezteti az Alkotmánybíróság a kormány mozgásterét, ha alkotmányellenesnek ítéli a szükséghelyzetben hozott gazdasági intézkedéseket. Úgy vélekedett, hogy ilyen esetben újra kellene kezdeni a "csatát" az IMF-fel és a szabad pénzpiacokkal, nehogy Magyarország visszakerüljön abba a megszorított helyzetbe, amelyben most Románia van. A Nemzetgazdasági Minisztérium energiastratégiáért és otthonteremtésért felelős államtitkára presztízskérdésnek nevezte a különadó elfogadását. 

"Valljuk be, nem alapvetően arról van itt szó a különadó esetében, hogy arra az egymilliárd forintra szüksége lenne a költségvetésnek. Presztízskérdést kell a kormánynak és a parlamenti többségnek e tekintetben csinálnia" - fogalmazott Bencsik János. Az államtitkár közölte, hogy az egykulcsos adóval és a gyermekbarát támogatásokkal a gyermeket nevelő munkavállalókat kell megerősíteni, mert ezekben a családokban nőhet fel az a generáció, amelyre 15-20 év múlva jelentős szükség lesz a társadalom "eltartó képességét" tekintve. 

"Ha nem tudjuk biztosítani legalább jelenlegi szinten az ország lakosságszámát, vákuum keletkezik a Kárpát-medence közepén, ami beszippantja a környezetéből mindazokat, akik éppen keresik a helyüket világban, mert a saját létfeltételeik még rosszabbá váltak" - fogalmazott. Bencsik János arról is beszélt, hogy új alkukra van szükség a normális létfeltételek érdekében. "A gazdaság extraprofit formájában jelentősen túlterjeszkedett határain, kivette a természetből és a társadalmi környezetből az erőforrásokat. (...) Új alkut kell kötni. A transznacionális tőkével is új alkut kell kötni. (...) Az erőforrásokat át kell csoportosítani, és arányos teherviselést kell biztosítani, mert oly mértékben lerongyolódik a társadalmi infrastruktúra és a természeti környezet, hogy veszélyezteti mindannyiunk normális létfeltételeit" - mondta az államtitkár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lázár: a választói akarat teljesítéséről szól a különadó

A Fidesz frakcióvezetője szerint az általa, a 98 százalékos különadó alkotmánybírósági megsemmisítése után beterjesztett javaslatok elfogadása nem gyengíteni fogja a jogállamot, hiszen egy normálisan működő országban a választói akarat teljesítése erősíti a demokráciát.

MTI Itthon

Schmitt Pál: Magyarország nagy vállalkozásba kezdett ez év tavaszán

Schmitt Pál szerint az Alkotmánybíróságnak joga és kötelessége volt döntését meghozni az indokolatlan végkielégítések megadóztatását célzó törvényről, az Országgyűlés ugyanakkor a választópolgárok akaratának igyekszik eleget tenni a 98 százalékos különadóról szóló jogszabállyal.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: inkább a 98 százalékos adó ütközik a jóerkölcsbe

A hamarjában előkapott alkotmánymódosítás nem pusztán az Alkotmánybíróság egyetlen döntése ellen szól; Orbán Viktor miniszterelnök ténylegesen gazdaságpolitikájának lényegét félti az Alkotmánybíróságtól - mondta az MR1-Kossuth rádió kedd reggeli műsorának nyilatkozó Tölgyessy Péter.

MTI Itthon

Ma tárgyalják Lázár indítványait

Ma kezdődik annak a három törvényjavaslatnak a parlamenti tárgyalása, amelyet Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője nyújtott be a Háznak azt követően, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót. Az Országgyűlés szavaz a médiaalkotmányról is.

hvg.hu Itthon

Századvég: a különadóval a többség egyetért

A Századvég közvélemény-kutatást végzett a parlamenti pártok lakossági támogatottságáról és a 98 százalékos különadó megítéléséről. A vizsgálat alapján a Fidesz-KDNP tovább erősödött a helyhatósági választásokat követően. A végkielégítések egy részére kivetett extra adóval 10 emberből 9 egyetért.

MTI Kormány

Sólyom felkereste Schmitt Pált

A Sólyom László kezdeményezte megbeszélésen a volt államfő elemezte a helyzetet, amely az Alkotmánybíróság 98 százalékos különadóról szóló keddi döntése után kialakult.