szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napirend előtt szólalt fel Orbán Viktor a parlamentben, a tavaszi ülésszak első napján. A szöveget, az azt kísérő elemzést és a parlamenti pártok reakcióit egy helyre gyűjtöttük. A miniszterelnök szavait Juhász Attila, a Political Capital elemzője kommentálta.

Most érkezett

Echo a padok közül

Miközben Orbán arról beszél, hogy "... meghaladja minden eddigi feladat nagyságát", a szocialista frakcióból valaki ennyit tesz hozzá: "... és a te képességeidet".

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Kommentár: marad a törvényhozási tempó

Ugyanúgy, mint az egy héttel ezelőtti beszédben, most is a nehéz örökség hangsúlyozása járul hozzá ahhoz, hogy a kormány eddigi eredményeit minél nagyobbnak lehessen láttatni. A második ülésszak elején volt egy olyan ígéret, hogy a törvényhozási tempóból visszavesz a kormány, de ez aztán nem következett be. Most ilyen ígéret nem is hangzott el, a kritikák ellenére a tempót a kormányzati lendület bizonyítékaként, nem hibaként említette.

Muszáj bírni szusszal

Nagy feladat vár mindenkire, de Orbánt inspirálja ez a nagy munka, s az előző két ülésszakban már megedződhettek. Már átálltak az új rendszerre, a teljesen új kormányzati struktúrát hoztak létre, és a legsürgetőbb lépéseket megtették. A második ülésszakban tiszta és áttekinthető viszonyokat teremtettek. Más országokban ilyen nagy feladatokkal egy ciklusok keresztül bíbelődnek - mondta. Időközben megküzdöttek árvízzel, vörösiszappal - hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve: a tartalékos katonák rendszere is bővülni fog.

Ez az országgyűlés felnőtt a rendkívüli helyzethez, nagyobb eredményeket értek el, mint elődeik az elmúlt 8 évben, erre mindenki büszke lehet, attól függetlenül, hogy kormánypárti vagy ellenzéki - mondta. Hatalmas volt a tempó - tette hozzá, hangsúlyozva: muszáj bírni szusszal.

Kommentár: az ígéretet tartani kell

A kormány tett egy olyan ígéretet korábban, hogy senki nem fog rosszabbul járni. De mostanra kiderült: vannak olyan rétegek, amelyeket nem érint kedvezően, vagy hátrányosan érint az új adórendszer. Ezért kell most a kormánynak olyan intézkedésekre felkészülnie, hogy képes legyen tartani magát korábbi ígéreteihez.

Adó - amiről már döntöttek

Családok számára kedvező rendszert hoztunk létre, és a többségi állami tulajdonú társaságoknál irányelveket határoztak meg a bérekkel kapcsolatban. A minimálbérnek 6,1 százalékkal, a bérminimumnak 5 szátalékkal kell emelkednie - utóbbi a magáncégekre is érvényes.

A bércsökkenést a kormány nem fogad el - fogalmazott Orbán. Akciócsoportokkal jártak az ilyen történetek végére, és gondoskodnak arról, hogy az adóátalakítás kapcsán még a magánszektorban se csökkenjenek a bérek.

Kommentár: le nem zárult kérdésekről beszél

Az uniós program prioritásai közül az energiapolitikát emelte ki Orbán Viktor. Azután a belpolitikai szempontok közül is fontos nyugdíjügyet és a családtámogatását kérdését, illetve a közigazgatás átszervezését hangsúlyozta. Az adópolitikáról is beszélt. Ezeknek az ügyeknek az a közös pontja, hogy még egyetlen egy sem zárult le, s mindegyiknél várható még vita. A kormány célja nyilván az, hogy a saját értelmezése domináljon e kérdésekben.  

Eddig megtett lépések

Orbán Viktor a West-Balkánban történt tragédiáról beszél, illetve a törvénymódosításról, valamint a felelősségre vonásról.

Az energiapolitikában is áttörést értünk el, megkötöttük a szükséges szerződéseket Horvátországgal, Szlovákiával - mondta, hozzátéve: a kelet felől érkező hozzáférés mellett észak felől is megnyílnak ezek a lehetőségek, s az észak-afrikai lelőhelyek is elérhető közelségbe kerülhetnek.

A nyugdíjreformra is kitér: köszönjük a bizalmat, mondta, a visszalépők 97 százalékára utalva. A nyugdíjreform következő lépéseivel tovább építjük a közbizalmat - mondta a kormányfő.

A gyes ismét 3 éves lett, felállt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (mert az adót mindenkinek be kell fizetnie), az Audi gigantikus beruházása kiemelt lett - sorolja a miniszterelnök. Az adóegyszerűsítés és a "valaha volt legalacsonyabb adókulcs" is szerepel Orbán beszédében.

Brüsszel nem Moszkva

Az EU soros elnökségének átadásáról szól, majd kitér arra, hogy a médiatörvény ürügyén támadást indítottak ellenünk, a magyarokat megsértették, de a kormány ezt a támadást visszaverte - mondta a kormányfő. A támadók érveit nevetségessé tettük, önbecsülésünk sérthetetlenségét nyilvánvalóvá tettük - tette hozzá. Vége annak az időszaknak, amikor Magyarország eljátszotta a nemzetközi megbecsülést, akik ezt elkövették, a felháborodott magyarok elzavarták. A mostani kormánnyal nem fogják feltörölni a padlót - fogalmazott Orbán, amihez a szocialista frakcióból valaki - helyszíni tudósítónk szerint - ennyit fűzött hozzá: "Már nem". Nem fogadunk egy országtól sem kioktatást, senkit nem fogadunk el ellenőrnek - mondja. Brüsszel nem Moszkva - fogalmaztott Orbán Viktor, hozzátéve: mi, magyarok demokráciában szeretnénk élni.

Orbán számokat sorol

Sok sikert és sok erőt és jó egészséget kívánok - kezdte beszédét Orbán Viktor. December 23-a óta 68 kormányrendelet, 32 kormányhatározatot és 76 miniszteri rendeletet adtunk ki - mondta a kormányfő. 13 törvényjavaslatot nyújtottak be, így a képviselők asztalán összesen 23, a kormány által benyújtott törvényjavaslat fekszik - folytatta.

Kommentár: Orbán azt a képet erősíti, hogy nem hátráltak meg médiatörvény-ügyben

Az új ülésszak kezdete egyben egy új kormányzati szakasz kezdetét is jelenti, ami az elmúlt szakasz értékelésével kezdődik. Ebből érdekesnek mondható az, hogy a médiatörvényt emeli ki Orbán a legfontosabbként, mivel ez akkor sem egyértelműen a kormány már lezárult sikere, hogy ha úgy beszél róla a kormányfő, mint Magyarország megvédéséről. Azzal, hogy "Brüsszel nem Moszkva", Orbán azt az értelmezést kívánja erősíteni, hogy a kormány nem hátrált meg e kérdésben.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!