szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az LMP három dolgot kér a kormánytól az új alkotmány elkészítése kapcsán, hogy garanciát kapjon egy időtálló alaptörvény elkészültéhez - mondta Schiffer András, az LMP vezérszónoka kedden az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslat általános vitájában. Schiffer hangsúlyozta: ezek nem az LMP, hanem a demokratikus alkotmányozás feltételei.

Az ellenzéki párt azt kéri a kormánytól, hogy a készülő új alkotmány hatályba lépéséhez vagy megerősítő népszavazás, vagy pedig a következő ciklus jóváhagyó szavazata kelljen, emellett csak az év végig készüljön el az új alaptörvény, mert szerintük nem lehet öt hét alatt kodifikálni, végül pedig, hogy haladéktalanul állítsák helyre az Alkotmánybíróság 2010 októberi helyzetét és az "alkotmányvédelem legfőbb szabályaihoz csak négyötödös többséggel lehessen hozzányúlni". Schiffer András hangsúlyozta: ezek nem az LMP, hanem a demokratikus alkotmányozás feltételei.

Az ellenzéki frakcióvezető hozzátette: a Fidesz a 2010-es választások előtt nem árulta el, hogy új alkotmányt szeretne készíteni, és ez szerinte "ugyanolyan megtévesztése a választóknak, mint ahogy Gyurcsány Ferenc elhallgatta valódi terveit a 2006-os választások előtt."

Az ellenzéki politikus szerint minőségileg a két eset ugyanaz, csak mennyiségi különbség van közöttük: "amíg az MSZP azért sumákolt, hogy megszerezze az többséget a választásokon, addig a Fidesz-KDNP 2010-ben tudta, hogy ha előjönnek az új alkotmány készítésének tervével, akkor kockára tették volna az enélkül kialakult ötfős kétharmados többségüket."

Schiffer András leszögezte: emellett a másik súlyos aggályuk a Fidesz viszonya az alkotmányozáshoz. Mint fogalmazott: az elmúlt hónapok sorozatos alkotmánymódosításai és a maradék négyötödös többséget igénylő szabályok eltörlése azt bizonyítják, hogy bármilyen minőségű új alkotmányt készítenek is, nem lehet tudni, mire kötelezi majd a kormányt. Nem lehet tudni, hogy néhány hónappal később egy más helyzetben nem módosítják-e újra az alaptörvényt és az alapelveket.

Az LMP elnöke hangsúlyozta: pártja 2010. október 26-án kivonult az alkotmányozás folyamatából, most azért mondta el vezérszónoki felszólalását, mert "nem a sajtóban kell üzengetni ilyen fontos témában". Schiffer András azt is leszögezte: nincs alkotmányozási kényszer és az egyik legfontosabb szempont az kellene, hogy legyen, hogy az emberek is részt vehessenek a folyamatban, mert csak széles nemzeti konszenzussal lehet időtálló alaptörvényt készíteni.

Vágó Gábor, az LMP képviselője és az MSZP-frakció tagjai is kivonultak kedden az ülésteremből, amikor a parlamentben megkezdődött az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslat tárgyalása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!