szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz frakcióvezetője nem zárja ki a megerősítő népszavazás lehetőségét az új alkotmány ügyében.

Lázár János kedden az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette: az európai országok alkotmányozási folyamataiban vegyes megoldások voltak, "volt, ahol volt, volt, ahol nem volt" megerősítő népszavazás. Megjegyezte azonban, a parlamentnek megvan a felhatalmazása arra, hogy az új alaptörvény elkészítse.
   
A politikus ugyanakkor az LMP-nek az alkotmányozás ügyében támasztott feltételeit összességében irreálisnak nevezte, amelyeket - mint mondta - a Fidesz nem tud teljesíteni. Hozzátette: ellentmondásnak tartja, hogy miközben tartalmi feltételt szab az LMP, kizárja azt, hogy tárgyalni tudjanak róla.
   
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője kedd délelőtt az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslat általános vitájában elmondta, azt kérik a kormányoldaltól, hogy a készülő új alkotmány hatályba lépéséhez vagy megerősítő népszavazás, vagy pedig a következő ciklus jóváhagyó szavazata kelljen, emellett csak az év végig készüljön el az új alaptörvény, végül pedig, hogy haladéktalanul állítsák helyre az Alkotmánybíróság 2010. októberi helyzetét, és az "alkotmányvédelem legfőbb szabályaihoz csak négyötödös többséggel lehessen hozzányúlni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Népszavazással megerősített alkotmányt szeretne az LMP

Az LMP három dolgot kér a kormánytól az új alkotmány elkészítése kapcsán, hogy garanciát kapjon egy időtálló alaptörvény elkészültéhez - mondta Schiffer András, az LMP vezérszónoka kedden az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslat általános vitájában. Schiffer hangsúlyozta: ezek nem az LMP, hanem a demokratikus alkotmányozás feltételei.

MTI Itthon

Lázárnak nem tetszik, hogy kivonult az MSZP a parlamentből

Lázár János szerint "egy demokratikus politikai erő nem teheti azt meg, hogy cserbenhagyva a saját választóit, az országot, elegánsan kivonul a parlamentből, és az alkotmányozástól távol tartja magát, ha van mondandója" azzal kapcsolatban.