szerző:
InfoRádió
Tetszett a cikk?

A kormányfőt nem tehermentesítette az új kormányszerkezet, a szociális konzultáció csupán politikai eszköz, az MSZP pedig soha nem állt ilyen közel ahhoz, hogy jelenlegi formájában megszűnjön. Ezekről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Török Gábor politikai elemző, a Vision Politics igazgatója.

A Fidesz elmúlt egy éves politikája inkább a korábbi politikai tagoltság visszaállítását szolgálta, mintsem a jelenlegi aszimmetrikus politikai helyzet fennmaradását - mondta Török Gábor, a Vision Politics igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. A centrális politikai erőtértől, egyszerűen fogalmazva, ma messzebb vagyunk, mint ahogy ezt egy évvel ezelőtt gondoltuk - fogalmazott a politológus, aki kitért arra is, hogy a második Orbán-kormány struktúrája a várakozásoktól eltérően nem mentesítette a miniszterelnököt a napi operatív ügyek kezelésétől. Abban a formában, ahogy a Fidesz működik, nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy ezen lehetne változtatni - fogalmazott.

Török Gábor úgy vélte, hogy a "nemzeti" és a "szociális konzultáció", bár bizonyos szempontból ügyes, de mégiscsak politikai kommunikációs eszköz, tartalmi értelemben nincs hatása a kormány működésére. A konzultációk arra valóban alkalmasak, hogy azt a látszatot keltik, mintha a kormányzásba valamennyire bevonnák a választópolgárokat - ez egyébként tanulság lehet a korábbi kormányzó pártok számára is. Erről azonban természetesen szó nincs, a kérdőívek összeállítása is politikai célokat szolgál, és értelemszerűen nem tudja sem a valódi döntéshozatal, sem az igazi közvélemény-kutatás célját szolgálni - vélekedett.

Török Gábor
HVG Archív

A politikai elemző úgy fogalmazott: tényként ki meri jelenteni, az MSZP ilyen közel még nem volt ahhoz, hogy a jelenlegi a formájában megszűnjön létezni. A hangsúly az "ebben a formájában" kifejezésen van - tette hozzá a politikai elemző. Török Gábor kiemelte: személy szerint biztosan nem merné kijelenteni, hogy a Magyar Szocialista Pártnak vége van. Azt azonban valószínűsítené, hogy a párt nagyon jelentős változások előtt áll - és ebben benne van az a forgatókönyv is, hogy kiírja magát a kormányképes politikai erők közül. Ehhez Török Gábor szerint még a tavalyi parlamenti választáson elszenvedett vereségkor sem volt olyan közel, mint most. Hiszen az elmúlt időszakban éppen az látszott, hogy az MSZP képes stabilizálni a helyzetét.

Az elemzőt saját bevallása szerint kifejezetten meglepte, hogy az MSZP választói közössége intakt maradt, a párt egy ilyen történelmi vereség után sem haladt tovább lefelé a lejtőn, hanem képes volt - alacsony szinten ugyan, de - stabilizálni a támogatottságát. Azonban most úgy néz ki, hogy a belső ellentétek, konfliktusok olyan erősek, hogy akár a politikai rációval szemben is jelentős pártszakadáshoz vezethetnek. Ez persze nem automatizmus, nincs megírva a csillagokban, de egyre inkább úgy látszik, hogy a párton belüli önálló politikai érdekek nem tarthatóak meg egy szervezeten belül. Most már leginkább csak a konfliktus formája a kérdéses - vélekedett Török Gábor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!