szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ismét magyarországi akcióba kezdett a Négy Mancs (Vier Pfoten) nevű osztrák szervezet - közölte az MR1-Kossuth Rádió. Míg 2008-ban a libatömés, most a lúdtolltermelés került a célkerezstjükbe, szerintük ugyanis a pihék élő állatokról történő szedése szenvedést okoz a ludaknak.

Szilágyi István, a Fehér Kereszt Állatvédő Liga kurátora szerint a Négy Mancs most ismét etikátlan módon keresi meg a magyar gazdákat, és várhatóan egy újabb lejárató kampányra készül a magyar agrárium ellen - írja az MR1-Kossuth Rádió. Hangsúlyozta: léteznek egységes, egész Európára érvényes állatvédelmi útmutatások, ám a jogalkotás, a paragrafusok betartatása és annak ellenőrzése alapvetően tagállami hatáskör, ezért nem érti, hogy a Négy Mancs - amennyiben kétségei vannak a tollszedéssel kapcsolatban - miért nem keresett meg egyetlen magyar állatvédő szervezetet sem. A Fehér Kereszt például az összes korábbi, az állattenyésztést érintő állatvédelmi kérdésben helyt állt, ezért érthetetlen számukra az, hogy ezúttal is elmaradt a kapcsolatfelvétel - tette hozzá.

A konzultáció hiányát emelte ki a Tollszövetség elnöke is. Baradács László hozzátette: évek óta hangoztatott érveiket figyelmen kívül hagyják a radikális szervezetek. Ilyen például az, hogy évente körülbelül 150 millió takaró készül a világon, és ha a toll helyett szintetikus anyagokat használnának, annak lényegesen nagyobb lenne a környezetterhelése, mint a mostani rendszernek. A párbeszédre azonban eddig sem hajlott egyik állatvédő szervezet sem, márpedig az egyoldalú diktátumok nem oldják meg a helyzetet, mondta Baradács, hozzátéve, hogy bármikor készek az észérvek ütköztetésére.

Marcus Miller, az osztrák székhelyű Négy Mancs vezetője a Kossuth Rádiónak azt mondta: szervezetük két és él éve rendszeresen ellenőrzi a magyar lúdtelepeket, folyik-e ott tépés. Mivel nincs olyan töméssel foglalkozó termelő, aki együttműködne velük, csak a húsliba-farmokra járnak ellenőrizni, de akik erre vállalkoznak, felkerülnek a Négy Mancs pozitív listájára, és jó eséllyel meg is találják helyüket az osztrák vagy a német piacon. Marcus Miller szerint egyébként első tapasztalataik nagyon jók, a gazdák többsége együttműködő volt, sőt, kiderült, hogy többen közülük maguk is ellenzik a tolltépést, akadt ugyanakkor két olyan telep, ahol illegális tolltépés folyt, és - mivel a Négy Mancs szerint ez nem csak Magyarországon, hanem az egész unióban tilos - a szervezet fel is jelentette őket.

Papp Lajos, a Magyar Lúdszövetség elnöke magazinműsorunkban kijelentette: Magyarországon nem tiltott a tollfosztás, amihez az ágazat egyébként kidolgozott egy etikai kódexet is, amelyet igyekeznek is maximálisan betartatni is. A szakember hozzátette: a termelők kapuja bármikor nyitva áll az állatvédők előtt, ha azok a szabályokat, a sportszerűséget betartva jönnek. A műsorban Dr. Pallós László országos állatvédelmi főfelügyelő is megerősítette: Magyarországon a tollszedés legális, engedélyezett és nagyon szigorú szabályokkal alaposan körülépített tevékenység. Ha ezeket az előírásokat betartják, a libák, de a libatartók is védettek maradhatnak- tette hozzá a szakember Napközben című műsorunkban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!