szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Blikk úgy tudja, hogy három ügyben is nyomoznak Jakubinyi Róbert ellen, ezek egyikében érintett Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt vezetője, aki a gyanú szerint csalási ügyből mosdatta ki Jakubinyi Róbertet. Az Index szerint Galambos esetében az államellenes bűncselekmény gyanúja leginkább a Mollal kapcsolatos titkos tranzakciók miatt jöhet szóba, a Magyar Nemzet szerint pedig hazaárulással gyanúsíthatta meg a katonai ügyészség a volt főigazgatót.

A Magyar Nemzet csütörtöki számában azt írta, egyelőre nem tudható, hogy pontosan mit követett el az NBH korábbi főigazgatója, mivel a nyomozó hatóság még a meggyanúsítás hírét sem kívánta kommentálni. A lap emlékeztetett arra, a keddi őrizetbe vételtől számítva az ügyészségnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy eldöntse, indítványozza-e Galambos Lajos előzetes letartóztatását.

A Blikk szerint három ügyben is nyomoznak a többszörösen büntetett előéletű Jakubinyi Róbert ellen. Galambos Lajost a három közül abban az ügyben gyanúsították meg, majd vették őrizetbe, amelyet a Központi Nyomozó Főügyészség 2006-ban vizsgált - írta a lap. A Blikk közlése szerint akkor egy közel kétmilliárdos csalási ügyben nyomoztak Jakubinyi Róbert ellen, de a gyanú szerint ő pénzt adott több nemzetbiztonsági alkalmazottnak, akiknek a közbenjárására megszüntették az eljárást.

Galambos Lajos
HVG

A Blikknek a nyomozásban érintett egyik szerv munkatársa azt mondta: "ennek az ügynek még csak az előszobájában járunk, mert úgy gondoljuk, hogy a most őrizetbe vett személyen kívül még legalább két titkosszolgálati munkatárs érintettsége merült fel". Hozzátette: Galambos pozíció­ja és befolyása önmagában még nem lett volna elég Jakubinyi ügyének megszüntetéséhez, így valószínűsíthető, hogy még feljebb vezetnek a szálak.

A Magyar Nemzet korábban azt írta, Jakubinyi kapcsolatban állt Földesi-Szabó Lászlóval, az Egy-Másért alapítvány kuratóriumának elnökével, a két ember közös múltja akkor kezdődött, amikor Földesi-Szabó László mint rendőrnyomozó éppen azt a Merkantil Banknál feltárt részvénycsalási ügyet vizsgálta, amelyben Jakubinyi a 90-es évek elején gyanúsítottként szerepelt. Jakubinyi Róbertet az akkori államfő, Göncz Árpád elnöki kegyelemben részesítette, így a 300 millió forintos ügy elítéltjének nem kellett börtönbe vonulnia - írta korábban a Magyar Nemzet.

Az Index forrásai szerint Galambos esetében az államellenes bűncselekmény gyanúja leginkább a Mollal kapcsolatos titkos tranzakciók miatt jöhet szóba. Ez ugyanis akár az állam működését fenyegető ügyek bejelentésének elmulasztása esetén is fennállhat.

Jakubinyi vádalkuképes lehet?

Jakubinyi Róbert vádalkuképes lehet az Egymásért-ügyben, erre utalhat, hogy az ügyészség "visszafogottan" kommentálta a férfi júniusi elfogását - írta a csütörtökön megjelenő Heti Válasz. A hetilap információi szerint így nyitva állhat a lehetőség, hogy az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány ügyében "feltárja a valót". Utaltak arra, hogy az alapítvány kuratóriumának elnöke, a "csempészésen és adócsaláson kapott", az ítélethirdetés közben megszökött Földesi-Szabó László bujkálása idején ügyvédjén keresztül azt üzente a politikának: "van néhány nagykutya, akit kellemetlenül érintene, ha kinyitná a száját". Erre az exrendőrnek azért nem volt módja a per során, mert a bíró kísérletet sem tett arra, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) felmentse a vádlottat a titoktartási kötelezettsége alól.

A Heti Válasz szerint Jakubinyi és Földesi-Szabó információi leginkább a 2002 és 2010 közötti "titkosszolgálati elitet" érinthetik, ezen belül Apró Piroskát, Gyurcsány Ferenc anyósát és stábját, köztük Nagy Lajost, akihez a Galambos Lajos NBH-exfőigazgatóval kapcsolatba hozott Egymásért Alapítvány ötlete is köthető.    

Mint írták, az Apró-Nagy "szimbiózist" támasztja alá az is, hogy együtt "gründolták" az S-Komplex biztonságvédelmi céget, s az időközben elhunyt Nagy Lajos felesége az utóbbi években Apró Piroska titkára volt. Nagy, Jakubinyi és Földesi-Szabó később olyan embereket vitt az alapítvány kuratóriumába, mint a volt NBH-vezér Galambos Lajos, és pártot is alapítottak köré Magyarok Egymásért Szövetsége névvel - írta a lap.

A  Heti Választ úgy tudja, ha Földesi-Szabó László és Jakubinyi Róbert "beszélni kezd", akkor újabb elemekkel bővülhet az Egymásért-ügy, kiderülhet, hogy milyen, államtitokkörbe tartozó fedőtevékenységet végzett az alapítvány az NBH számára, és világossá válhat az is, hogy miért adta tovább Jakubinyi a megvásárolt Mol-részvényeket orosz üzletfeleknek. Bár csak a MOL-ügyben szerepelhet gyanúsítottként Jakubinyi, a többi ügyről is lehetnek információi nyomozati alku keretében - olvasható a Heti Válaszban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!