szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemrég még úgy tűnt, lesz előrelépés a Duna-parton árválkodó CET ügyében, ám a napokban a főváros után az ÁSZ is feljelentést tett a beruházás miatt. A CET fejlesztője szerint a feljelentések mögött az előző és a jelenlegi városvezetés csatározása áll.

A Szabadság híd pesti lábánál, az egykori Közraktárak épületegyüttesének átépítésével kialakított kulturális és szórakoztató központ kulcsrakész, a budapestiek mégsem vehetik birtokba. A létesítmény mielőbbi megnyitását szorgalmazza a fejlesztő Porto Investment Hungary Kft., és – saját bevallása szerint – a tulajdonos főváros is. Ennek ellenére a Duna parti üvegbálna üresen árválkodik, területe ma is építési zóna, a műszaki átadás-átvétel el sem kezdődött, a CET megnyitására őszig esély sincs.

Fazekas István

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jogi osztálya csütörtökön ismeretlen tettes ellen tett feljelentést az Országos Rendőr-főkapitányságon különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetésének, valamint különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett kísérletének gyanúja miatt. Az ÁSZ szerint a Közraktárak projekt PPP konstrukcióban történő megvalósítása kapcsán feltárt tények megalapozzák a bűncselekmény elkövetésének gyanúját.

A beruházással kapcsolatban a főváros is feljelentést tett különösen jelentős vagyoni hátrány okozása miatt. A CET ügye szerepel a főváros úgynevezett Fehér könyvében is, amelyben az új városvezetés az elődjétől megörökölt problémákat gyűjtötte össze. A városvezetés szerint „az építés és működtetés kockázatait is a Fővárosnak kell fedeznie mindvégig. A közbeszerzésen nyertes partner egy máltai, közkeletű néven ’offshore’ cég, ismeretlen tulajdonosokkal és 3 millió forint törzstőkével."

Jónást sem nyeli el

Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes csütörtökön szűkszavú közleményében azt írta: „az a tény, hogy az Állami Számvevőszék is feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen az Országos Rendőr-főkapitányságon a Közraktárak-projekttel kapcsolatban, megerősített minket korábbi kijelentéseink és lépéseink helyességében”.

Pataky Zsolt

A Porto Investment ugyancsak közleményben reagált a vádakra; a fejlesztő szerint az ÁSZ és a főváros lépései mögött az előző és a jelenlegi városvezetés közötti csatározás áll. A Porto a sajtóból értesült az ÁSZ vizsgálatáról; a fejlesztő „arra gyanakszik”, hogy a feljelentés az előző városvezetés ellen irányul, mivel a cég nem kezel önkormányzati vagyont, s mint írják: a Porto a „főváros vagyonát gyarapítva ruházott be a projektbe”.

A Fehér könyv szerint a „8,6 milliárdos beruházásért cserébe a fővárosnak 25 év alatt 31 milliárd forint szolgáltatási díjat kell fizetnie, ami nonszensz”. A Porto erre reagálva közölte: a főváros „megfeledkezik” arról, hogy a 31 milliárd forintos összeg tartalmazza az üzemeltetést, a karbantartást, a felújítást, valamint a hiteltörlesztést is, ráadásul az önkormányzat mindezt nem közpénzből, hanem a CET által generált bevételből fizeti.

Fazekas István

A Porto Investment jelezte: a CET nem PPP konstrukcióban (public private partnership), hanem MPP-ben (municipal private partnership) valósult meg, egyben megkérte a fővárost, hogy hagyjon fel „a rosszhiszemű offshore-ozással”. Szerintük a Porto „egy kizárólag Magyarországon adózó projekttársaság”, amelynek tulajdonosa a projekt kezdete óta ismert a főváros előző és jelenlegi vezetése számára.

Néhány héttel ezelőtt még úgy tűnt, van esély a megegyezésre a főváros és a Porto között. Utóbbi – vélhetően a főváros felelősségét forszírozandó – sajtótájékoztatót szervezett, amelyet a főváros kérésére elhalasztott. A felek már kijelölték az átadás-átvételi folyamat megkezdésének időpontját (július 14.) is, a Fővárosi Közgyűlés pedig június 22-én jóváhagyta 31 bérlemény pályáztatási eljárásának elindítását.

Fazekas István

"Balneológia"

Miközben a főváros és a fejlesztő egymással vitatkozik, a CET kivitelezője és alvállalkozói a pénzük után futnak. Mivel a létesítmény átadás-átvétele máig nem történt meg, a Porto – bár a szükséges forrás bankhitel formájában a rendelkezésére áll – nem fizette ki a WHB-nek járó 1,5 millió eurós (kb. 400 millió forint) munkadíjat és az 1,3 millió eurós (mintegy 340 millió forint) jóteljesítési garanciát, így a generálkivitelező sem tudta kifizetni csaknem húsz alvállalkozóját.

Az egykori Közraktárak fejlesztésének és üzemeltetésének jogát 2007-ben nyerte el a Porto Investment. Az 1881-ben elkészült épületegyüttes átalakításának és bővítésének terveit a holland Kas Ooserhuis készítette. A fejlesztő szándékai szerint a létesítményben kiemelt szerepet kap a kultúra és a gasztronómia. A bálna alakú épület „orrában” rendezvénytermet alakítottak ki, alatta könyváruház nyílik. A tervek szerint sörmúzeum is lesz majd a CET-ben.

A kibővített épületkomplexum területe megközelíti a 31 ezer négyzetmétert, a bálna 23 méter magas, 160 méter hosszú, legszélesebb pontján 48 méteres. A CET alatt egy 250 autó befogadására alkalmas mélygarázst alakítottak ki. Az üzemeltető évente másfélmillió látogatóval számol; a CET körülbelül 275 embernek ad majd munkát. Ha egyszer végre megnyílik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Itthon

Július közepén kezdődhet a budapesti üvegbálna műszaki átadása

Július 14-ére tűzték ki azt az időpontot, amikor megkezdődhet a budapesti Duna-parton álló, CET névre keresztelt épület műszaki átadása és átvétele. A Fővárosi Közgyűlés jóváhagyta több mint harminc bérlemény pályáztatását is - tette közzé a CET fejlesztője.

hvg.hu Itthon

Nem fizetik ki a CET kivitelezőjét

A CET-et kivitelező WHB Építő Kft. tiltakozik, amiért rajtuk kívülálló viták mitt nem kapják meg a szerződésben foglalt pénzüket. A cég és alvállalkozói lehetetlen helyzetbe kerültek, holott munkájukat elvégezték - írja a cég sajtóközleménye.