szerző:
Fontos Erzsébet
Tetszett a cikk?

Sokan csalódtak a szakszervezetekben a közmédiából kirúgottak közül, miközben az érdekképviseletek arra panaszkodnak, hogy közönyt tapasztalnak az érintettek részéről. Született egy megállapodás, százötven embernek talán segít, a jövő továbbra is bizonytalan.

„Elfelejtettétek, hogy ez már nem csak rólatok szól. Állj mellénk, hagyd, inkább megegyezünk. Behülyítettetek egy rakás embert és azokat szarjátok le, akik elmentek és odaálltak mellétek, vállalva az arcukat” – írja az egyik kommentelő a Facebookon, abban a csoportban, ahol már a tegnapra meghirdetett, de végül lefújt közmédiás tüntetésről lehet olvasni.

A jelek szerint mindenki csalódott mindenkiben a közmédiában lezajlott, politikai tisztogatást sem nélkülöző leépítések nyomán. A múlt heti tiltakozás is erőtlen volt, a mostani elmaradt, és a jelek szerint nem is várható komolyabb megmozdulás. A történteket természetesen eltérően értékelik a szereplők.

Úgyis mindegy?

„A létszámleépítésben érintettek nagy része el sem jött a meghirdetett demonstrációra. 'Úgyis mindegy már' alapon sokan részt sem vettek az eseményen, vagy például elmentek nyaralni. Akiket pedig nem érintett az első elbocsátási hullám, azok féltek, ha részt vesznek a megmozduláson, ősszel küldik el őket” – mondta a hvg.hu-nak Virág Péter, a Duna Televízió Üzemi Szakszervezetének (DTV ÜSZ) elnöke a múlt héten a Pollack Mihály téren, a Magyar Rádió épülete előtt tartott demonstrációról.

Nagy Navarro Balázs a tíz szakszervezetet tömörítő Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának (KÖZSZAT) elnöke, most azt mondta lapunknak, „elkeserítő, hogy a szakszervezetek tagságából is alig 20-30-an voltak jelen a demonstráción. Az érdekképviseleti vezető szerint ugyanakkor a szerdán megszületett megállapodás ellenére „a játék még nincs lejátszva”.

Számos dolog még mindig függőben van a közmédiában zajló tömeges létszámleépítések körül
HVG Archív

Kedden ugyanis tizenegy szakszervezet megállapodást kötött a közmédiás dolgozók munkáltatójának számító Műsorszolgáltatást Támogató Vagyonkezelő Alappal (MTVA). Ebben az Alap részéről vállalják, hogy még egy havi átlagkeresetet kapnak az 50 év feletti, vagy a három, vagy több kiskorút egyedül nevelő elbocsátottak; akik már nagyon közel vannak a nyugdíjjogosultság megszerzéséhez, azokat a szükséges időtartamra továbbfoglalkoztatják. Cserébe viszont a szakszervezetek lemondtak a sztrájkok és demonstrációk szervezéséről.

Sosem könnyű?

Nagy Navarro Balázs szerint a megállapodás 150 ember helyzetén javíthat, de azzal kapcsolatban, hogy a mostani egyezség messze van az érdekképviseletek eredeti követelésétől (ami az elbocsátások teljes visszavonásáról szólt az MTVA üzleti tervének elfogadásáig), csak annyi mondott lapunknak: „talán megérte, hogy elálltunk a demonstrációktól”. Egyelőre nem tudni azt sem, mi lesz azzal a 30 érdekképviseleti vezetővel, akiket szintén ki akarnak rúgni, de a Munka Törvénykönyve szerint védettséget élveznek. Nagy Navarro Balázs szerint egyikük esetében sem járulnak hozzá az elbocsátáshoz.

Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója ezzel kapcsolatban ugyanakkor azt mondta a hvg.hu-nak, hogy a kérdésről tárgyalások folynak. Ha nincs megegyezés a felek között, a végső szót a bíróság mondhatja ki a védett munkavállalókról.

Horváth Szabolcs

A megkérdezett szakszervezetek vezetői ugyanakkor hangsúlyozták, csak arra tettek ígéretet, hogy az első elbocsátási hullámra vonatkozó sztrájkoktól állnak el. Éppen ezért nem zárták ki, hogy a második létszámleépítés kapcsán további demonstrációkat tartanak. Emellett a KÖZSZAT arról sem mondott le, hogy aki igényt tart rá, annak továbbra is jogi segítséget nyújtson, és a csoportos keresetek benyújtásában is részt vállalnak.

Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója a kialakult helyzetről csupán annyit mondott: „Nem volt könnyű és a jövőben sem lesz könnyű a szakszervezetekkel”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Közmédia: a maradók aláírnak, de sokszor azt sem tudják, mit

Szerdán elkezdődött a felmondásokról szóló előzetes értesítések, illetve a szerződésmódosítások átadása a közmédiában. Nagy Navarro Balázs, a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának (KÖZSZAT) elnöke - aki szerkesztőként maga is a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) alkalmazásában áll és akitől a munkáltató nem vált meg - a hvg.hu-nak elmondta: a maradók sok esetben úgy írják alá a munkaszerződést, hogy ennek jövőbeli következményeit nem ismerik.

hvg.hu Itthon

Milliárdokba kerül a közmédia leépítése

Megkezdődik a csoportos létszámleépítés a közmédiában, a munkaügyi központok kedden kapták meg a leépítésről szóló végleges döntését, amely 550 fő munkaviszonyának megszüntetését tartalmazza – írja a Napi Gazdaság.

hvg.hu Itthon

"Megfélemlítés a legdurvább eszközökkel" - videó a közmédia-demonstrációról

Ruhájukon fehér szalagot viselve, virágokkal, mécsesekkel érkeztek az elbocsátott közmédiások melletti szolidaritási demonstráció résztvevői szerdán a Magyar Rádió épülete elé. Bár a szervezők kérték, hogy senki ne használja pártpolitikai célokra a rendezvényt, a téren szép számmal jelentek meg MSZP-s politikusok és aktivisták.

MTI Itthon

Így tüntettek a Magyar Rádió előtt - fotók

Néma demonstrációt tartottak a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának felhívására a Magyar Rádió előtt. Sokan ruhájukra tűzött fehér szalaggal, valamint egy szál virággal vagy egy gyertyával érkeztek, a tömeges elbocsátások ellen tiltakozva.