szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hvg.hu értesülései szerint személyi és szerkezeti változtatási javaslatokkal is él majd Navracsics Tibor Orbán Viktornak a kormány jövőbeni működéséről – de jelentősebb átalakítás ősszel nem várható. A kormányfő mindegyik miniszterével elbeszélget Felcsúton, Semjén Zsolttal viszont nem.

„Hosszú lesz, és nagyon személyes, így nem sok minden szivárog majd ki" – mondta egy kormányzati forrásunk a mai találkozóról kora reggel. Mint korábban kiderült, Orbán Viktor Felcsúton, négyszemközti találkozókon fogadja minisztereit és értékeli munkájukat, elbeszélget velük az ősztől induló újabb „rohamról”, hiszen azt a miniszterelnök világossá tette a Fidesz júliusi, politikai évadzáró frakcióülésén, hogy nem mérsékelik a törvénykezési tempót, bár emiatt Kövér László és Navracsics Tibor is megfogalmazott korábban bírálatot.

A házelnöknek az nem tetszett, hogy a törvénykezési rohamban számos jogszabályt kellett szinte azonnal módosítani (tavaly év végén az energiatörvényt háromszor módosították rövid időn belül, tavasszal pedig a termékdíjtörvényt írták át alig egy hónappal az után, hogy elfogadták), ami rombolja a parlament presztízsét.

Feszült figyelem: a kormányfő először Navracsics Tibort hallgatja meg
Bánkuti András

Több szakértelmet vár Navracsics

Navracsics Tibor pedig azt kifogásolta, hogy rengeteg az egyéni képviselői indítvány, amik közül sok szakmailag rosszul van előkészítve. Úgy tudjuk, ez is szóba kerül majd a megbeszéléseken. A már említett személyes jellegről pedig csak annyit, hogy az általunk megkérdezettek még azt sem tudták pontosan, hogy hány órakor kezdődik a megbeszélés Orbán Viktor és Navracsics Tibor között.

Annyit azért a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumból sikerült megtudnunk, hogy „inkább a jövőről, mint a múltról” fognak beszélgetni. „Szerintem azt tekintik majd át, hogy lehet még hatékonyabbá tenni a kormány működését” – mondta egy minisztériumi forrásunk (ezek szerint axiómaként kezelve, hogy jól működik a mai kormányszerkezet). Nagyobb átszervezés így nem merült fel, de arról azért Navracsics Tibornak is lesznek „konkrét személyi és szervezeti javaslatai is, hogy hogyan lehetne ezt még hatékonyabbá tenni”. Vagyis kisebb változások elképzelhetőek, de jelentősebbek nem.

Az átszervezések, átalakítások kapcsán elsősorban a Nemzeti Erőforrás Minisztériumot mint lehetséges „áldozatot" szokták emlegetni. Erről információink szerint a közigazgatási miniszter is úgy vélekedik, hogy nagyon sok, egymáshoz nem is kapcsolódó területet kellene felügyelnie – ráadásul a tárcánál folyó szakmai munkát is bőven érték kritikák az elmúlt időszakban, elsősorban az oktatással kapcsolatban.

Túry Gergely

Semjén kimarad

Nem találkozik ugyanakkor Orbán Viktor Semjén Zsolttal. A Magyar Nemzet szerint ennek az a legfőbb oka, hogy a Fidesz és a KDNP elnökeinek egymáshoz való viszonya teljesen más a kabinet többi tagjához képest, ráadásul a kormány tagjai közül csak ők képviseltetik magukat pártjuk elnökségében. (A két párt időnként problematikus viszonya ezek szerint most nem lesz téma.) Egy vezető kormánypárti politikus azt is elmondta a Magyar Nemzetnek, hogy a Semjén által felügyelt nemzetpolitikai terület "sikertörténetnek" számít Orbán szemében.

Utóbbi megállapítást jelentősen árnyalja ugyanakkor, hogy mint a hvg.hu megírta, a nemzetpolitikai államtitkárság komoly zavarokkal képes csak működtetni a határon túli magyaroknak szánt támogatások elosztását és kifizetését. Hónapokat csúszott a pályázatok kiírása és a legfőbb juttatás, a megmaradást ösztönző oktatási-nevelési támogatások kifizetése, melyet még az őszi tanévkezdetre sem kapnak meg a szülők. További nehézségeket okozhat a Romániában kevés fiókkal rendelkező OTP Bank favorizálása is. A rendszer nehézkes működése vezethetett el a pénzeket kezelő alap keddi lefejezéséhez.

A pályázatok, a támogatások a csúszásáért, az elmúlt években jól működő rendszer vontatott átalakítása miatt kell távoznia a határon túli támogatásokat kezelő Bethlen Gábor Alap Zrt. (BGA) vezetőjének, Ulicsák Szilárdnak és az igazgatóság több tagjának. Az Alap vezetésének leváltását kedden jelentette be a nemzetpolitikai államtitkárságot is magába foglaló Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Navracsics: nem üzletemberekre van szükségünk!

A közigazgatásban nem üzletemberek munkájára van igény - jelentette ki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes az általa vezetett Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kedden megjelenő, új, Közszolgálat című havilapjának adott interjúban.

MTI Itthon

Átadta az igazságügyi elnökséget Navracsics Tibor

A magyar EU-elnökség célja igazságügyi szempontból az volt, hogy lépéseket tegyen egy polgárközeli Európa irányába, azaz olyan megoldásoknak az elfogadtatása, amelyek a hétköznapi emberek számára is könnyebbé teszik az életet az unióban - nyilatkozta Navracsics Tibor csütörtökön telefonon Lódz-ból, ahol átadta az EU igazságügyi elnökségét lengyel kollégájának.

M. László Ferenc Itthon

Megdöbbentek, de lenyelik Lázár beszólását a KDNP-sek

Érthetetlennek és megalázónak tartják a hvg.hu-nak nyilatkozó KDNP-s képviselők Lázár János fideszes frakcióvezető kereszténydemokratákat rendre utasító, hétfőn publikált interjúját. A kisebbik kormánypárt képviselőcsoportját vezető Harrach Péter szerint a KDNP soha nem zsarolta a Fideszt, mindössze kiállt nézetei mellett. Mások azért tartják furcsának Lázár kijelentését, mert a Fidesz frakcióvezetője maga is tagja a kereszténydemokrata mozgalomnak. A két párt viszonya távolról sem feszültségmentes, az elmúlt egy évben a parlamenti vitákban rendszerint a KDNP maradt alul.

MTI Itthon

Navracsics nem kapott felkérést a külügyminiszteri posztra

Orbán Viktor nyáron értékeli a kormány teljesítményét - mondta a Magyar Nemzetnek Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, aki nem hallotta a miniszterelnököt kormányátalakításról beszélni és cáfolta, hogy a jövőben külügyminiszter lenne.