szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint hatszáz gépkocsit akar nyílt közbeszerzési eljárás nélkül bérelni a belügyi tárca, a szakbizottságtól pedig biztonsági okokra hivatkozva kértek felmentést – írja a Népszabadság. Az előterjesztésben viszont nemcsak az eredetileg megjelölt Készenléti Rendőrség szerepel, hanem például a rendészeti szakközépiskolák és a Rendőrtiszti Főiskola is.

Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának előterjesztve a Belügyminisztérium, és formailag maga Pintér Sándor azt kérte, hogy a belügyi tárca különböző fejlesztéseihez kapcsolódó beruházásokat nyílt közbeszerzés nélkül valósíthassák meg – írja a Népszabadság.

A Belügyminisztérium többek között azt kérte a parlamenti bizottságtól, hogy mivel a Készenléti Rendőrség csapatlétszámának bővülése miatt a gépjárműpark fejlesztése is szükséges, a kocsik paramétereinek ismerete pedig nemzetbiztonsági kérdés, ezért a bizottság adja meg a felhatalmazást, hogy 627 autót nyílt közbeszerzési eljárás nélkül bérelhessenek a jövőben.

Túry Gergely

Az előterjesztés érdekessége viszont, hogy a bérlet „eredeti kiírója” az ORFK volt, erre viszont rácsatlakozott az Alkotmányvédelmi Hivatal, a büntetés-végrehajtás, a katasztrófavédelem, a Rendőrtiszti Főiskola, de még a rendészeti szakközépiskolák is – mutat rá a Népszabadság. Vagyis, az ORFK fedett gépkocsi-igénye mellett további 91 darab autóra fognak úgy bérleti szerződést kötni valamilyen céggel, hogy annak részletei nem lesznek megismerhetőek, holott alapvetően a készenlétiek szükségeinek kielégítéséről lenne szó.

Tóth László, a BM gazdasági és informatikai helyettes államtitkára a kormány képviseletében az MSZP-s Harangozó Tamás kérdésére kijelentette, hogy nem kívánnak kibújni a közbeszerzés alól, hiszen „ez is közbeszerzés lesz, csak nem a törvény alapján”. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy vizsgálatuk szerint a biztonsági okok fennállnak az említett esetekben, a beszállítókat pedig ezért egy zárt listáról kell kiválasztani. Tóth László a főiskolai beszerzés példája kapcsán azt mondta: a rektor autójáról van szó, amelyet így sokkal egyszerűbb és olcsóbb is bérelni, mint nyílt közbeszerzéssel, de a biztonsági okok is mérvadóak az ügyben.

Harangozó Tamás kijelentette, hogy az MSZP meg fogja támadni a döntést a Közbeszerzési Döntőbíróságnál és ha kell, más jogi fórumon is. „Ügyintéző autókról van szó, amelyeknek nincs köze a biztonsági kérdésekhez. Jogi csűrcsavarral bújnak ki a törvény alól, pedig épp az Önök kormánya hirdeti a tiszta kezek politikáját és az elszámoltatást” – fogalmazott Harangozó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!