szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Államilag támogatott őrületnek" nevezte Kulka János Dörner György kinevezését az Egymillióan a sajtószabadságért mozgalom kormányellenes tüntetésén, melyen tudósítóink szerint több tízezren vettek részt, a tömeg az Erzsébet híd lábától az Astoriáig ért. A szervezők bejelentették, hogy hamarosan "alternatív köztársasági elnököt" választanak.

Három órakor kezdődött az Egymillióan a sajtószabadságért mozgalom kormányellenes tüntetése, melyen tudósítóink szerint több tízezres tömeg vesz részt. Az Astoriától zárták le a Szabad sajtó útját, a színpad az Erzsébet híd pillérének tövében van, Fiatalok, idősek egyaránt jelen vannak, de látni tűzoltó- és rendőregyenruhában érkezőket is. Itt van a Kónya Péter által életre hívott a Szolidaritás Mozgalom. A megjelentek „Szolidaritás”, „Demokráciát!”, „Ápolót a Hazának, hazát az ápolónak” transzparenseket tartanak, de látni egy „Dögölj meg Orbán!” és „Orbán takarodj!” táblát is.

A szervezők „Press Card”-ot osztogatnak, mindenki a szabad sajtó képviselője lehet jelképesen. Tudósítónk a Gyurcsány-fan értelmiség több tagját, így Bauer Tamást és Dániel Pétert is felfedezte a tömegben, de itt van a 4. Köztársaság Csoport (4K) is. A műsorvezető ma délután Kulka János és Csákányi Eszter. Ott van Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője, valamint Oszkó Péter volt pénzügyminiszter és Szigetvári Viktor is.

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Túry Gergely

"Civilek vagyunk es azok is szeretnénk maradni, ezért nem alakítunk pártot - mondta Csákányi Eszter, aki szerint "egyre több a bizonytalan" választó. Kulka János szerint a kormány erőből, hatalmi szóval építi az új politikai rendszert. A szervezők ezután felsorolták, mi nem tetszik nekik a fülkeforradalmi politikában: a hajléktalanok sanyargatása, az oktatás átszervezése, a gazdasági ámokfutás.

Kicsit zavarosan az egyetemekről

A Hallgatói Hálózat képviselője a felsőoktatási reformot bírálta, azt mondta, korábban nem tudtak alternatívát felmutatni a Fidesszel szemben, de most ennek is itt az ideje. „Az egyetem a miénk, nem a befektetőé” - mondta. Egy szociálpedagógus arról beszélt, hogy a kormány a szegényeket uszítja a még szegényebbek ellen, a szegénységet rendészeti kérdésként kezeli.

Kulka János szerint ha a kormány képviselői meghallják a „kultúra” szót, egyből a fegyverükhöz kapnak, Dörner György kinevezésével kapcsolatban azt mondta, államilag támogatott őrülettel állunk szemben, Csákányi Eszter szerint mindenki maradjon a szakmájánál, a kultúráról se mások döntsenek.

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Túry Gergely

"Orbán elárulta 56-ot"

A 4K részéről Istvánffy András beszélt, és azt mondta: a Fidesz nem bízik a magyar emberekben. Mint felidézte, a civil megmozdulások akkor kezdődtek, amikor az Alkotmánybíróság megsemisített egy törvényt, majd a kormány még aznap módosítani akarta az AB jogköreit. „Orbán elárulta 56-ot” – mondta. Szerinte a rendszerváltás igazi bukását az Orbán-rendszer jelenti, amely megfélemlíti a sajtót is. Három feladatuk van a civileknek: megszervezni azokat az erőket, amikből most hiány van; ellenzéki összefogás, és a negyedik köztársaság megszervezése.

Dénes Balázs TASZ-elnök szerint a félelem, fenyegetettség, izomból politizálás rendszere van. „Nem tetszik, a gőg, az önkény, a rohamtempóban törvénybe iktatott marhaságok rendszere. Nem tetszik a kiújuló kultúrharc, a háborús retorika, a szegénységellenesség, a vak és konok akarnokság, a demagógia, és nem tetszik a gyorsnaszádnak hazudott sodródó tutaj." Szerinte kilátástalanság és félelem van, amit az is bizonyít, hogy 20 évvel a rendszerváltás után a szavazók 60 százaléka nem tud pártot választani. Emiatt bírálta az ellenzéki pártokat is. A beszédek alatt a tömeg többször az „Orbán, takarodj!” és a „Nem tetszik a rendszer” jelszavakat skandálta.

A szervezők végül bejelentették, hogy heteken belül "alternatív köztársasági elnököt" választanak, majd azzal búcsúztak el a résztvevőktől, hogy legközelebb március 15-én tüntetnek újra, akkor közlik ennek az eredményét is.

Míg a helyszínen alig néhány rendőr biztosított, tudósítónk a Madách téren nagy számú készenléti rendőrbe futott bele. A rendezvény békésen ért véget, de a már hazafelé tartó résztvevőket egy hat-hét fős, valószínűleg szélsőjobboldali banda provokálta, őket a rendőrök igazoltatták, kisebb szóváltáson kívül más nem történt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Navracsics Tibor: "Mindenki érezte, hogy így nem mehet tovább"

1956 iránytű ahhoz, hogy tudjuk, hogyan kell viselkednünk válságos helyzetekben, hogyan nem szabad megalkudnunk, feladnunk ragaszkodásunkat a szabadsághoz, a függetlenséghez, saját nemzetünk tiszteletéhez, hiszen az '56-osok példát mutattak nekünk - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter vasárnap Balatonberényben, az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen.

MTI Itthon

Őket hallhatja Orbán helyett

Több mint félszáz megemlékezést tartanak országszerte ma az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. és a Magyar Köztársaság kikiáltásának 22. évfordulóján.