szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Előnyben részesítik a magyarok a női lakásbérlőket a férfiakkal szemben, valamint a határon túli magyarokat a „láthatóan más” külföldiekkel szemben – derül ki a Tárki legfrissebb, „Migráns esélyek és tapasztalatok” című, az Európai Integrációs Alapból finanszírozott kutatásából.

A Tárki diszkriminációs kutatássorozatának részeként 2011 tavaszán arra kérte a felnőtt lakosságot, hogy képzeletbeli lakáskiadóként döntsenek arról, hogy kinek adnák bérbe lakásukat. A "Migráns esélyek és tapasztalatok" című kutatásból kiderült, a magyarok több mint 80 százaléka inkább a kárpátaljai, illetve a vajdasági jelöltnek adná ki lakását a külföldiek közül, és csak elenyésző arányban választották bérlőként az arab, afrikai és kínai jelölteket. A „láthatóan más” külföldiek közül mind a férfiak, mind a nők a kenyai Abenát választották első helyen.

Nemenként vizsgálva az eltéréseket a megkérdezettek általában a női lakásbérlőket részesítették előnyben, és ez az összefüggés a női válaszadók esetében fokozottan érvényesült: míg tíz női válaszadóból hét, addig tíz férfiból hat választott első helyen női jelöltet.

Fazekas István

A fiatalok (18-29 évesek) az átlagosnál nagyobb arányban adnák ki a lakásukat „láthatóan más” külföldi nőnek (24 százalék az átlagos 15 százalékkal szemben), az érettségizettek pedig a határon túli nőket részesítik előnyben (58 százalék az átlagos 50 százalékkal szemben). A roma származásúak a „láthatóan más” külföldi nőknek (31 százalék az átlagos 15 százalékkal szemben) és külföldi férfiaknak (16 százalék az átlagos 5 százalékkal szemben) adnák ki lakásukat az átlagosnál nagyobb arányban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!