szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az illetékes kerületi ügyészség szerint a személyi szabadság korlátozását jelenti, hogy a december 23-i blokád során az LMP-s képviselők nem engedtek szabadon távozni két személyautót, bár azt nem tudták felderíteni, pontosan kiket korlátoztak a szabad mozgásban. Az érintett LMP-s képviselők szerint nem áll a magyarázat, a büntetőjogász is abszurdnak tartja a verdiktet.

Az V. és XIII. kerületi ügyészség december 29-én kelt levelében utasította el az LMP-sek gyanúsítás elleni panaszát a 23-i blokáddal kapcsolatban. Az ellenzéki képviselők ugyanis a kormány tevékenysége  elleni tiltakozásul az oszlopokhoz láncolták magukat a Parlament előtt két autókijáratnál.

A nyilvánosságra került levélben azzal indokolják a személyi szabadság megsértése tényállás megvalósulását, hogy a személyi szabadságtól való megfosztás alatt kell érteni a szabad mozgásban való korlátozást is. Mivel a képviselők az autók elé álltak, ezzel megvalósították a bűncselekményt. Azt ugyan nem tudták megállapítani, hogy kiket akadályoztak, de azt igen, hogy legalább két autót feltartottak.

Ha nem tudják, mégis honnan?

Karácsony Gergely LMP-s képviselő szerint felháborító a kerületi ügyészség magyarázata. „Ha nem tudják, kiket akadályoztunk, akkor honnét tudják, hogy két autót volt. Az pedig tudomásom szerint nem a személyi szabadság része, hogy valaki autóval közlekedjen”- mondta a képviselő a hvg.hu-nak. Hozzátette: a közlekedés korlátozásával szabálysértést követtek csupán el. Ugyanakkor a parlamenti őrség később egy másik ponton biztosította a gépkocsik szabad kihajtását.

„Ebből a nonszensz helyzetből akarnak most a közkegyelemmel kifarolni” – jegyezte meg a politikus, utalva arra, hogy a kormányszóvivő csütörtökön bejelentette: közkegyelmet javasol adni a kormány azoknak, akik részt vettek tavaly december 23-án az LMP által meghirdetett demonstráción, és büntetőeljárás indult ellenük. Az LMP álságosnak nevezte a kormány gesztusát, és közölték: nem kérnek a közkegyelemből.

LMP-s képviselők szemben a rendőrökkel: abszurdnak tűnik az ügyészség vádja. Nézze meg még egyszer a decemberi akció képeit!
Stiller Ákos

"Nettó butaságnak" minősítette Szabó Tímea LMP-s képviselő is az ügyészség magyarázatát. "Ilyet egy ügészség nem mondhat. A személyi szabadság csak személyekre vonatkozik, gépjárművekre nem. Furcsa, hogy nem nevezték meg az illető képviselőket, de valószínűleg nem voltak odaszögezve az autóikhoz" - mondta a politikus a hvg.hu-nak.

A Fidesz is sértett jogszabályt?

„Ha az ügyészség szerint ez megvalósítja a személyes szabadság korlátozásának gyanúját, akkor ennyi erővel minden demonstráció résztvevői ellen eljárást lehetne indítani. Akkor akár a korábban a Terror Háza elé szervezett Fidesz-tüntetés ellen is keresettel lehetne élni, hiszen számos autós nyilván nem használhatta az Andrássy utat, nem tudott autóval hazajutni. De ennyi erővel akár a hétfő esti operaházi díszelőadás vendégei is mondhatnák, hogy a tüntetés miatt nem tudták a főbejáraton, az Andrássy úton elhagyni az épületet, nyilvánvalóan korlátozva voltak szabad mozgásukban” – mondta a hvg.hu-nak Hack Péter büntetőjogász.

Az ELTE tanára már december 23-án is azt mondta lapunknak, hogy szerinte eltúlzott volt a rendőrség fellépése az LMP képviselőivel és aktivistáival szemben, hiszen minden felvételen jól látható, hogy a – kétség kívül jogszabályt sértő – demonstrálók békésen viselkedtek, ellentétben például az operaházi tüntetés szélsőjobboldali résztvevőiről, akik nyilvánvalóan megvalósították a kirívóan közösség ellenes magatartás szabálysértését vagy vétségét – ellenük mégsem intézkedett a rendőrség.

„Az ügyészség a 2007-es kordonbontás esetén kimondta, hogy a cselekedetnek nem volt társadalmi veszélyessége, szerintem ugyanez igaz a december 23-i akcióra is, ennek fényében érthetetlen lenne a vádemelés” – mondta Hack Péter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Újabb utcai akciókat tervez az LMP

Az LMP idén is készül a december 23-ihoz hasonló utcai akciókra, mert a párt "híd akar lenni az utca és a parlament között" - mondta évértékelő interjújában Schiffer András. Az ellenzéki párt frakcióvezetője szerint 2014-re kormányképes, pólusképző erővé akarnak válni és kormánypártként "visszacsinálni" a demokráciát szerintük romboló kétharmados rendelkezéseket. Ha nem lesz kétharmados többség például az egykulcsos adórendszer lecserélésére, akkor "elmennek a falig" és készek lesznek az alkotmánysértésre is - tette hozzá.

hvg.hu Itthon

Nem kell az LMP-nek a kormány közkegyelme

A kormány ne keltse azt a látszatot, hogy bárki is bűncselekményt követett el december 23-án, és közkegyelem helyett inkább vonja vissza azokat a törvényeket, amik ellen tiltakoztak – ezt mondták a megkérdezett LMP-s politikusok a hvg.hu-nak Giró-Szász András bejelentésére reagálva. A kormányszóvivő csütörtökön bejelentette: közkegyelmet javasol adni a kormány azoknak, akik részt vettek tavaly december 23-án az LMP által meghirdetett demonstráción, és büntetőeljárás indult ellenük.

hvg.hu Nagyítás

Így hurcolták el a rendőrök az LMP-seket és Gyurcsányt - Nagyítás-fotógaléria

LMP-s képviselők és aktivisták láncolták magukat a Parlament bejárataihoz péntek reggel; Vágó Gábor LMP-s képviselőt leteperték a földre a rendőrök, az északi kapunál egyenként vágták le az embereket a láncokról, hogy előállítsák őket. A déli kapunál háromnegyed 11-kor megjelent Gyurcsány Ferenc, támogatásáról biztosítva a demonstrálókat; később Scheiring Gáborral és Kaufer Virággal együtt őt és Molnár Csaba DK-alelnököt, valamint tíz MSZP-képviselőt is elvittek a rendőrök.

hvg.hu Itthon

Videó: így vették blokád alá a Parlamentet az LMP-sek

A pénteki országgyűlési ülés kezdetétől LMP-s képviselők láncolták magukat a Parlament kapuihoz. A rendőrség elvitte a képviselőket és a hozzájuk csatlakozott Gyurcsány Ferencet és Lendvai Ildikót is. Videó.