szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

214 középiskolai igazgatót válthatnak le egyszerre április elsejétől, miután állami kézbe kerülnek a megyei fenntartású intézmények. A minisztérium a „rendszer tisztasága érdekében” döntött így, a szakszervezetek szerint azonban ez a lépés szakmailag teljesen indokolatlan, főleg az érettségi időszak előtt. Az intézményvezetők nem szívesen beszélnek.

214 középiskolában válthatják le április elsejétől az igazgatót, miután január elsejétől államosították az addig megyei fenntartású intézményeket. A szakszervezetek szerint szakmailag semmi sem indokolja, hogy tanév közben, az érettségi időszak előtt, 30 nap alatt lezavarjanak egy ilyen váltást, a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma (Nefmi) viszont saját bevallása szerint a rendszer tisztasága érdekében döntött így. Az érintett igazgatók között több olyan is van, akit tavaly szeptembertől, vagy még később, decembertől neveztek ki.

"A miniszter az új rendszer tisztasága érdekében úgy döntött, hogy a kormányhivatalok egységesen kiírják az intézményvezetői pályázatokat. Döntésével éppen azokat, a többnyire politikai indíttatású támadásokat kívánta elkerülni, amelyek azt sugallják, hogy egy-egy intézményvezető megbízásának meghosszabbítása vagy visszavonása mögött a szakmai szempontokon kívül bármiféle megkérdőjelezhető szándék áll" – indokolta a döntést korábban az Indexnek Glovicky Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkár.

A honlapokon elérhető a pályázati felhívás

Szerinte az érettségivel és a felvételivel járó feladatok az előző évhez képest nem változtak, végrehajtásuk rutinszerűen zajlik az iskolákban, ezért a váltás nem okozhat kaotikus állapotokat. Az igazgatói pozíciókra egyébként a jelenlegi vezetők is pályázhatnak.

Miért kell ezt megkérdőjelezni?

Másképp látják ezt a pedagógus szakszervezetek. „Bár az új fenntartónak joga van az új igazgatók kinevezéséhez, ez komoly problémákat és fennakadásokat okozhat az iskolákban, ezért jobb lett volna, ha például nyáron pályáztatnak” – mondta a hvg.hu-nak Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke, aki nem érti, miért fontos ez most a hatalomnak. Arra a felvetésre, hogy lehet-e emögött bármiféle politikai szándék, Mendrey csak annyit mondott: ezt megcáfolni és megerősíteni sem tudja.

A PDSZ elnöke szerint azért sem jó az időzítés, mert a jelentősen lefaragott államilag finanszírozott felsőoktatási helyek miatt eleve feszültebbek a végzősök. „Ez a vágás az érettségizők 4-5 évi munkáját teszi zárójelbe, hiszen nem tudhatták előre, azt a szakot, ahova készültek, éppen preferálja-e a kormányzat, vagy nem. Ez a kérdés pedig már a tizedikeseket is foglalkoztatja” – magyarázta lapunknak a szakszervezeti vezető.

A legsúlyosabb probléma az, hogy szakmailag semmi sem indokolja a kinevezések visszavonását, hiszen ezeket az igazgatókat szakmai alapon választották ki. Miért kell ezt megkérdőjelezni? – tette fel a kérdést a hvg.hu-nak Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. „Réthelyi Miklós másképp is dönthetett volna, hiszen erre nem kötelezte a törvény” – tette hozzá. Gallóné azt mondta, a januári fenntartóváltás már önmagában plusz terheket ró az intézményekre, az pedig egy külső pályázó dolgát igencsak megnehezíti, hogy mindössze harminc napja van arra, hogy felmérje egy iskola működését és komplett anyaggal jelentkezzen a pozícióra.

Az igazgatók nem szívesen beszélnek

Nem teljesen ért ezzel egyet Megyeri István, az egyik érintett, a monori József Attila Gimnázium igazgatója, aki szerint, mivel a törvénytervezet szövege nagyjából fél éve ismert, nem derült égből villámcsapásként érkezett az igazgatóváltások híre.

Túry Gergely

Megyeri szerint (aki egyébként idén nyugdíjba vonul), jól és rosszul is elsülhet egy vezetőváltás: „ha az új igazgató tervei illeszkednek az adott iskola evolúciós fejlődéséhez, akkor nagy bajok nem lehetnek, ha viszont teljesen új módszert hoz be, és akarnokként működik, az nagy zavart okozhat” – magyarázta. Megkerestünk több érintett intézményvezetőt is a témában, de nem szívesen nyilatkoztak, hiszen ők is újra pályázhatnak az igazgatói pozícióra.

Arctalan módszer

Az iskolaigazgatók kinevezésével kapcsolatos eljárás most abban is változik, hogy amíg eddig a jelölteket legtöbbször személyesen is ismerő képviselőtestületi tagok vagy a megyei közgyűlések tagjai döntöttek, addig most a kormányhivatalok bírálják el a pályázatokat, és nagy valószínűséggel kikérik a tantestület, a diákönkormányzat és a szülői munkaközösség véleményét is. Az igazgató személyére a kormányhivatal tesz majd javaslatot, de a végső döntés Réthelyi Miklósé. Gallóné a hvg.hu-nak azt mondta: ez személytelenebbé teszi a procedúrát.

A Pedagógusok Szakszervezete egyébként szerette volna kifejteni szakmai aggályait az intézkedés ellen még január elején, de levelükre a mai napig nem kaptak választ a minisztériumtól. Gallóné szerint az elmaradt egyeztetés a jelenleg hatályos Munka törvénykönyvébe és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvénybe ütközik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

eduline.hu Karrier

Megvannak a 2012-es keretszámok: az ELTE viheti a jogászhallgatók felét

Megkapták a 2012-es intézményi keretszámokat az egyetemek és főiskolák rektorai - tudta meg az eduline. Az oktatási államtitkárság a korábbi tervekkel ellentétben végül nem szakokra, hanem képzési területekre és részterületekre lebontva határozta meg az állami ösztöndíjasok számát, azt a döntést, hogy melyik szakra pontosan hány hallgatót vesznek fel az intézmények, a szenátusokra hagyták.

Tossenberger Adél Itthon

Keményen odacsaptak Hoffmannék a jogászoknak és közgazdászoknak

Hozzávetőlegesen 20 ezerrel csökkentette az oktatási tárca az államilag teljes mértékben finanszírozott felsőoktatási férőhelyek számát. Szakemberek szerint ez példátlanul radikális vágás, és az intézmények 20 százalékának megszűnéséhez vezethet öt éven belül. A képzéseken belül a jogász és közgazdász szakok keretszámait nyirbálták meg a legszélsőségesebben. A bejelentés a HÖOK-ot is meglepte.

MTI Karrier

PSZ: az államosítás kirúgásokhoz vezethet

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) alátámasztva látja azt a félelmét, hogy a közoktatási rendszer államosítása megfelelő alapot teremt a szakszervezeti érdekegyeztetés kizárásához, az intézményvezetői gárda teljes lecseréléséhez és a pedagógusok elbocsátásához.