szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Visszavonta a szegedi közgyűlés pénteki ülésén az önkormányzat idei költségvetésének tervezetét Botka László polgármester. A képviselők egy hét múlva, március 2-án rendkívüli ülésen tárgyalnak újra a büdzséről.

Az MSZP-s Botka László elmondta: azért kényszerült visszavonni a költségvetést, mert a büdzsé alapelveiről - az ülés szünetében - megállapodás született ugyan a városvezetők és a Fidesz-KDNP-frakció között, a közgyűlésen már nem lehet módosítást benyújtani a rendelettervezethez.

A többször is személyeskedő megjegyzésektől kísért vitában a polgármester hangsúlyozta: "rossz, igazságtalan, a városnak kárt okozó költségvetés" születhet. A város azonban kényszerhelyzetben van, a tavalyi évhez képest az állami normatívák több mint 400 millió forinttal csökkentek Szeged esetében, az adórendszer változása miatt pedig körülbelül 900 millió forint többletkiadása lesz az önkormányzatnak. Ennek jelentős része a minimálbér-emelés és a kötelező bérkompenzáció, amelynek teljesítéséhez az önkormányzati cégek támogatására a város 200 millió forintos pénzalapot hoz létre.

A büdzsé tervezete szerint az 50,9 milliárd forintos költségvetési főösszeg mellett az önkormányzat adósságszolgálata 2,3 milliárd forint lesz 2012-ben. Az elmúlt években felvett hiteleket szinte teljes egészében az uniós támogatással megvalósított fejlesztésekre fordította az önkormányzat - mondta Botka László.

Póda Jenő fideszes gazdasági tanácsnok szerint a költségvetés tervezete "minden eresztékében recseg-ropog", néhány pontján pedig megalapozatlan. Az elmúlt nyolc év szocialista kormányzása következtében az ország "fuldoklik" az adósságban, így a takarékossági intézkedések nemcsak Szegedet és nemcsak az önkormányzati szektort érintik - tette hozzá.

A közgyűlés pénzügyi bizottsága 1,4 milliárd forintos átcsoportosítás érdekében 39 pontból álló módosító javaslatot nyújtott be. Haág Zalán azt mondta, hogy a Fidesz-KDNP-frakció nem az önkormányzati cégek számára csoportosítana át forrásokat, hanem a lakossági igények kielégítésére, út- és járdaépítésre, sportpályák és játszóterek fejlesztésére.

Komoly vita alakult ki amiatt, hogy az egyik módosító indítvánnyal 322 millió forintot vonnának el a polgármesteri hivatal költségvetéséből. Mózes Ervin főjegyző közölte: ez jelentős elbocsátásokkal járna, ami veszélyeztetné a hivatal működőképességét, a közszolgáltatások színvonalát.

A büdzsével kapcsolatos megállapodás alapján az eredeti tervezethez képest 100 millió forinttal csökken a polgármesteri hivatal 1,3 milliárd forintos költségvetése, ami 18 ember elbocsátásával jár. A képviselők megegyeztek abban is, hogy három nyereségesen gazdálkodó önkormányzati cég összesen 540 millió forint osztalékot fizet be a város költségvetésébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!