szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem ismétlik meg a Magyar Televízióban a Pesty Fekete Doboz "Cigány út" című dokumentumfilmjét, amelyet március 7-én adtak az m1-en. Az MTVA keddi közleménye szerint a „társadalmi érzékenységre való tekintettel” döntöttek úgy, hogy nem lesz ismétlés. Az Index szerint sokan felháborodtak a filmen, tiltakozó petíció is készült, amelyet több mint 1400-an írtak már alá.

Nemcsak a film, hanem a petíció átvételének módja is felháborította a tiltakozókat. Húsz civil, köztük Setét Jenő roma polgárjogi aktivista, Sárközi Gábor, a Roma Sajtóközpont vezetője és Fleck Gábor szociológus az MTVA-nak délután egy órakor adta át a petíciót, amit a köztévé egyik roma munkatársa vett át.

"Egészen elképesztőnek és cinikusnak tartjuk, hogy a köztévé ennek a petíciónak az átvételére egy roma munkatársát küldte le, ez legalább olyan cinikus, mint az eredeti műsor volt. Ugyanakkor sikeresnek ítéljük az akciónkat, mert a köztévé nyilatkozatot tett közzé, melyben közölték, hogy leveszik az adásról ezt a műsort, nem ismétlik meg" - nyilatkozta az Indexnek Sárközi Gábor, a Roma Sajtóközpont vezetője.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) közleménye szerint a Cigány út című film alkotói "sajátos nézőpontból" foglalkoztak a roma társadalom életével, és elhangzott, hogy "egy egészséges vitát kívánnak generálni".

Fülöp Máté

A műsorszerkesztők a filmet esti időpontban tűzték műsorra, és 16 éven felülieknek ajánlották. "A Cigány út mégis nagy vitákat váltott ki, az elismerő szavak mellett több olvasói levél hívta fel a közmédia figyelmét az alkotás nem elég árnyalt látásmódjára. Az MTVA vezetősége mérlegelte a véleményeket, és a társadalmi érzékenységre való tekintettel az ismétléstől eltekint" – fogalmaznak a közleményben.

A köztévén tíz év után újraindult Pesty Fekete Doboz a roma-nem roma együttélésről készített dokumentumfilmet. Március 7-én vetítették a filmet, amely több roma polgárjogi aktivistát, politikust, szociológust és antropológust felháborított. A tematikát Forgács István roma származású szakértő állításaira építették ugyanis, aki korábban nyílt levélben határolta el magát a cigányságtól. A tiltakozók szerint a film egyoldalú és felerősíti a romák elleni előítéleteket.

A petíciót aláírta többek között Horváth Aladár roma polgárjogi aktivista, Osztolykán Ágnes országgyűlési képviselő, Joka Daróczi János szociálpolitikus, Herczog Mária és Fleck Gábor szociológusok, Dés László és Másik János zenészek, Szuhay Péter roma művészeket kutató muzeológus, Erdős Virág és Lángh Júlia írók, Szederkényi Júlia és Kőszegi Edit filmrendezők.

A médiahatóságtól azt közölték, hogy a dokumentumfilm miatt hétfő délutánig sem az ügyfélszolgálatukon, sem egyéb úton nem érkezett panasz, bejelentés. Az Index ugyanakkor úgy tudja, hogy magánemberek és a Civil Média Nonprofit Kft. is tett bejelentést a médiahatóságnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!