szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jövő szombati tisztújító kongresszus előkészületeiről tájékoztatja ma Mesterházy Attila pártelnök az MSZP választmányát. Az elnöki posztra ketten pályáznak, a két alelnöki helyre pedig hárman. Szanyi Tibor azt szeretné, ha egyikük egy nő lenne.

A szocialista párt egy hét múlva tartja kétévente esedékes tisztújítását, ahol nyolc év után lesz verseny a pártelnöki tisztségért, miután Mesterházy Attila és kihívója, Szanyi Tibor is összegyűjtötte az induláshoz szükséges háromezer aláírást a párttagoktól. Korábban Gyurcsány Ferencet, Lendvai Ildikót és Mesterházy Attilát is ellenjelölt nélkül választották meg az MSZP élére, így a küldöttek először dönthetnek két jelölt közül azután, hogy 2004-ben Hiller István legyőzte Szekeres Imrét.

Verseny lesz az országos választmány vezetéséért is, a testületet nyolc éve irányító Simon Gábor mellett ugyanis Botka László szegedi polgármester is elindul a pozícióért. Az elnökhelyettesi posztra hárman kaptak elegendő jelölést: Balogh András, aki jelenleg is az MSZP második embere, Simon Gábor és Szanyi Tibor.

A két alelnöki helyre ugyancsak hárman pályáznak: Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi frakcióvezetője, Gúr Nándor Borsod-Abaúj-Zemplén megyei pártelnök és Herczog Edit európai parlamenti képviselő. Szanyi Tibor ezt a jelölést arra hivatkozva nem vállalta, hogy szeretné, ha az alelnöki helyek egyikét nő töltené be. Ismét pályázott viszont az alelnöki pozícióra Kovács László korábbi pártelnök, egykori európai uniós biztos is, de nem kapott kellő - egyharmados - támogatást a jelölőbizottságtól.

Az elnökség összetételében is változások várhatók: Mesterházy Attila január elején elmondta, azt szeretné, hogy a testületbe országosan nem vagy kevéssé ismert politikusok is bekerüljenek. Az elnökségi helyekre, ahogy két évvel ezelőtt, most is háromszoros a túljelentkezés, csaknem negyvenen kaptak jelölést. Az MSZP-ben egyébként női és életkori kvótát is érvényesítenek: a választott testületekben - így a 11-15 tagú országos elnökségben is - a politikusok legalább ötöde nő, legalább ötöde pedig 35 éven aluli kell, hogy legyen.

A mai zárt választmányi ülésén egyébként a kongresszusi előkészületek mellett A demokrácia szétverése - Út az önkényuralomba címmel Kolláth György alkotmányjogász tart előadást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!