szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megalakultak csütörtökön a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) testületei, amelyek a tavaly év végén elfogadott civil törvény alapján a civil szervezetek támogatására jöttek létre.

A Nemzeti Civil Alapprogram civil támogatási rendszerének helyébe lépett NEA kilenc tagból álló tanácsának elnökévé Csizmadia Lászlót, a Civil Összefogás Fórum alapítóját választották. A tanács, valamint az öt kollégium tagjainak kinevezési okmányait Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter megbízásából Szászfalvi László, a szaktárca egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára adta át Budapesten.

Az államtitkár beszédében példaértékűnek nevezte a kormányzat és a civil szféra között az elmúlt években tapasztalt együttműködést. Megfogalmazása szerint "a levegőt jelenti a magyar társadalom számára" a civil szféra működése, munkája. Ezt szeretnék megerősíteni egy új támogatási és döntéshozatali rendszerrel - tette hozzá.

Szászfalvi László fontosnak nevezte, hogy olyan környezetet teremtsenek, amely nem akadályozza a civil szervezetek munkáját. A kormányzat az elmúlt másfél évben sokat tett az átláthatóság és a civil szerezetek működésének stabilizálása érdekében - tette hozzá. A NEA öt kollégiuma (közösségi környezeti kollégiuma, mobilitás és alkalmazkodás kollégiuma, nemzeti összetartozás kollégiuma, társadalmi felelősségvállalás kollégiuma, valamint az új nemzedékek jövőjéért kollégiuma) csütörtökön tartotta alakuló ülését.

A NEA-tanács tagjainak megbízatása négy évre szól. Három tagot a civil jelöltállítási rendszeren keresztül bejelentkezett elektorok közvetlenül választanak, további hármat az Országgyűlés illetékes szakbizottsága jelöl, a fennmaradó helyekre pedig a szakminiszter kér fel három tagot. A tanács feladata egyebek mellett a támogatási célok meghatározása a pályázati kiírások érdekében.

A NEA kollégiumai az operatív döntések meghozatalának fórumai. A kollégiumok határozzák meg a pályázatok tárgyát, elbírálják a rendelkezésre álló források elosztását, és konkrét támogatásokról is döntenek. A NEA 2012-ben 3,38 milliárd forintból gazdálkodhat, ám további költségvetési források, így például a személyi jövedelemadó felajánlott 1 százaléka is a rendelkezésére állhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!