szerző:
Kapcsándi Dóra
Tetszett a cikk?

Az, hogy a köztársasági elnök „nem távozik nagy sebességgel”, mind az államfői intézmény, mind az őt jelölők megítélését rontja – mondta Lakner Zoltán politológus a hvg.hu-nak. Krekó Péter, a Political Capital kutatási igazgatója szerint ugyanakkor érthető a megfontoltság, mert egy távozó politikus utolsó beszédére mindenki emlékezni fog, azt jól elő kell készíteni.

„Az, hogy nem távozik nagy sebességgel Schmitt Pál a Sándor-palotából, felveti a lehetőségét, hogy esetleg megpróbálja elaltatni és kiheverni az ügyet” – mondta a hvg.hu-nak Lakner Zoltán politológus azzal kapcsolatban, hogy a köztársasági elnök lemondta az összes pénteki programját, ám egyelőre nyilvánosan semmit nem lépett az után, hogy a Semmelweis Egyetem szenátusa megvonta doktori címét. Stábja csupán annyit közölt, hogy elemzik a szenátus döntését és annak indoklását. A hvg.hu úgy értesült, Orbán Viktor maradásra biztatta a köztársasági elnököt telefonon.

„Ha valakinek ennyire megrendül a hitelessége, azzal nemcsak a saját, de a pozíciója, illetve az őt jelölő párt támogatottságát is rombolja” – vélte Lakner. Szerinte Schmitt „ritkán vonult eddig vissza pozícióiból”, de annak nincs sok értelme, hogy megvárja esetleg az ügyéről, megítéléséről készülő legfrissebb közvélemény-kutatásokat. „Egyértelmű az ügy, egyedül Schmitt Pál nem vonja le a magától értetődő következtetéseket” – közölte a politológus.

Szerethető

Lakner szerint az ügy Orbán Viktor miniszterelnök számára is nagyon kellemetlen, mivel Schmitt az ő „politikai kreálmánya”. „Azt, hogy egy szerethető, népszerű köztársasági elnök legyen egy szakértő jogász helyett, Orbán találta ki. Ezért nincs jó választási lehetősége. Ha ragaszkodik Schmitthez, saját hitelét is rombolja, ha ösztönzi a távozásra, saját korábbi rossz döntését ismeri be” – vélte az elemző. Orbán nyilatkozatára is utalt, aki azt mondta: a köztársasági elnök „sérthetetlen”, Schmittnek kell döntését meghoznia. Lakner szerint ugyan közjogi értelemben ez igaz, de ha a megfelelő parlamenti folyamatokat beindítják Schmitt lemondatására, az még kellemetlenebb.

A Sándor-palota előtt. Hamarabb utolérték - Nagyítás-fotógalériánk Schmitt Pál karrierjéről - kattintson a képre!
Stiller Ákos

A politológus utalt Christian Wulff német elnök ügyére, aki Angela Merkel német kancellár támogatottja volt. Merkel a botrány kirobbanása után néhány hónapos hezitálás után megvonta támogatását Wulfftól. „Így megmentette saját reputációját. Az más kérdés, hogy egy magyar politikusban van-e ennyi belátás” – vélte Lakner.

Nem mindegy, hogy távozik

Krekó Péter, a Political Capital kutatási igazgatója szerint viszont nagyon is érthető, hogy Schmitt nem kapkod. Úgy vélte, a lemondáson kívül nincs más választása a köztársasági elnöknek, mivel nem tartható a pozíciója. Ugyanakkor a távozás körülményei nem lényegtelenek. „Ugyan minden plusz óra kellemetlen a Fidesz-KDNP-nek, de jól elő kell készíteni a munkatársaknak, hogy milyen fórumon, beszédben vagy közlemény útján mondjon-e le. Egy olyan vezető politikus, mint amilyen Schmitt Pál utolsó, lemondó beszédére ugyanis mindig emlékezni fognak. Ráadásul a KEH sokszor vétett politikai hibákat az utóbbi időben” – mondta az igazgató a hvg.hu-nak. Ugyan "mindenki lélegzetét visszafojtva várakozik", aránylag rövid idő telt el a szenátus döntése óta.

Krekó is úgy vélte, hogy elsősorban Orbán Viktornak jön rosszul a botrány, mivel az ő személyes választottja volt Schmitt. „Ez az egész Orbán egyik legfontosabb, és most már látszik, hogy legrosszabb döntése volt” – közölte az elemző.

Az ügy előzményeiről itt olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kósa András Itthon

"Gyurcsány-szindróma?" - Orbán kitartásra buzdította Schmittet

A hvg.hu információi szerint tegnap késő este Orbán Viktor kitartásra buzdította Schmitt Pált. A Fideszben többen tarthatatlannak látják a köztársasági elnök helyzetét, de hivatalosan még nem merült fel, hogy a távozásról tárgyaljanak. Orbán politikai attitűdjéből is az következik, hogy az elnök ne most mondjon le. Kérdés, Schmitt meddig bírja a "Gyurcsány-szindrómát".

hvg.hu Itthon

Elvették Schmitt doktori címét

A Semmelweis Egyetem szenátusa megvonta Schmitt Páltól a doktori címet. A szenátus 33 igen és 4 nem arányban hozta meg a döntést. A Hallgatói Hálózat tagjai ovációval fogadták a döntést. Schmitt a frankfurti reptéren értesült a hírről, de nem nyilatkozott.

hvg.hu Itthon

Schmitt-ügy: nem nagyon mutatkoznak a kormánytagok nyilvánosan

Csakúgy mint csütörtökön, pénteken sem sokat mutatkoznak a kormánytagok nyilvános rendezvényen, miután a Semmelweis Egyetem (SE) doktori tanácsa, majd a szenátus is azt a döntést hozta, hogy vissza kell venni Schmitt Pál államfőtől a doktori címet.

hvg.hu Itthon

Elemzők: Schmitt kezében van a döntés

Nincs reális esélye annak, hogy jogi úton elmozdítható lenne posztjáról Schmitt Pál köztársasági elnök – mondta a Magyar Televízió péntek reggeli műsorában ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász. Ugyanitt Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatási igazgatója azt mondta, hogy szerinte Schmitt Pálnak a kisdoktori címéből semmilyen előnye nem származott, és a plágiumügyben a társadalom megítélése lesz majd a fontos.

hvg.hu Itthon

Schmitt lemondta az összes mai programját

Elmarad Schmitt Pál péntekre meghirdetett két nyilvános programja. Így nem fogadja a szlovén külügyminisztert, és nem vesz részt az Innovációs Szövetség díjátadóján. A hvg.hu úgy értesült, a szlovén külügyminiszter kezdeményezte a találkozó törlését. Schmitt nem nyitja meg a bécsi Munkácsy-kiállítást sem ma este.