szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alaptalannak tartja Richard Field amerikai üzletember a tavaly tavaszi gyöngyöspatai eseményeket vizsgáló parlamenti bizottság jelentésének róla szóló megállapításait.

A Gyöngyöspatán történtekkel foglalkozó eseti bizottság csütörtökön a kormánypárti többség szavazataival fogadta el jelentését. A dokumentum a Jobbikot, az LMP-t, a hozzájuk köthető szervezeteket és Richard Fieldet is elmarasztalja.

Az amerikai üzletember vasárnap közleményt juttatott el az MTI-hez, kifejtve, hogy a testület több megállapítását is megalapozatlannak tartja. Példaként említi azt a kijelentést, amely szerint a bizottság tervezte a meghallgatását, de ő a megkeresés ellenére a személyes megjelenéstől több alkalommal is elzárkózott. Álláspontja szerint ezzel szemben a tény az, hogy a testület soha nem kérte őt hivatalosan a megjelenésre, mindössze egyszer vette fel vele a kapcsolatot levélben Kocsis Máté (Fidesz) elnök egy írásos összefoglalót kérve tőle.

Kifogásolja azt a mondatot is, amely szerint magyarországi humanitárius tevékenységének célja "Magyarország és a kormány hazai és nemzetközi közvélemény előtti lejáratása". Ezzel szemben - írja - azért dolgozik, hogy anyagi segítséget nyújtson az egyre több szegény magyar embernek.

Richard Field kitér arra is, hogy tudomása szerint az LMP-nek és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetnek semmi köze nem volt a gyöngyöspatai nők és gyermekek 2011. április 22-i utaztatásához, amelyet a Magyar Vöröskereszt szervezett, miután erre kérte a szervezetet a gyöngyöspatai születésű Mezei István, a vöröskereszt tanácsadója, továbbá ő maga és azok, "akik aggódtak a gyöngyöspatai romák épségéért". Alaptalan a bizottság azon állítása, amely szerint a helyi cigány kisebbségi önkormányzat nem kapott tájékoztatást a vöröskereszt szándékáról - tette hozzá.

Az üzletember ismeretei szerint az AP amerikai hírügynökséget a magyarországi roma közösség egyik vezető tagja értesítette az utaztatásról. Ezért úgy véli, megtévesztő és megalapozatlan a bizottság állítása arról, ki értesítette a külföldi sajtót.

Miért kellett a bizottság?

Gyöngyöspata azt követően került a közfigyelem középpontjába, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai tavaly március elejétől két héten át járőröztek a településen, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt. Az április 22. és 24. közötti napokra a Heves megyei település határába katonai és önvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett a Véderő nevű szervezet, de a rendezvény megnyitását a rendőrség megakadályozta. A tábornyitás napján 267 roma nő és gyermek távozott a településről Csillebércre és Szolnok-Tiszaligetre néhány napra.

A Gyöngyöspata-bizottság parlament elé terjesztett jelentése szerint a gyöngyöspatai "hisztériakeltésben és az események valóságnak nem megfelelő értékelésében" nagy szerepet játszottak azok a közéleti szereplők, civil szervezetek és ellenzéki pártok, amelyek "a helyi viszonyokat egyoldalúan nézve" adtak tájékoztatást az országos médiumoknak, és ezzel fokozták az ellentétet a helyi magyarok és romák között.

A bizottság véleménye szerint a politikai előnyszerzésért a Jobbik jelentősen érdekelt volt abban, hogy a Gyöngyöspatán kialakult helyzetet ne a tényeknek megfelelően mutassák be, továbbá "a gyöngyöspatai helyzetet meglovagolva, politikai hasznot remélve, az LMP is bekapcsolódott az események 'megoldásába', azonban tevékenységének valós célja rejtve maradt".

Ezt példázza a dokumentum szerint az, hogy az LMP-nek végig tudomása volt arról, mire készül Richard Field amerikai üzletember, "sőt aktivistáin keresztül támogatta a húsvéti utaztatást". Fielddel kapcsolatban emlékeztetnek, hogy az Amerikai Ház Alapítvány elnöke 2011. április 19-én utazott Gyöngyöspatára Mezei Istvánnak, a vöröskereszt tanácsadójának kíséretében, és elhatározták, hogy április 22-24. között elutaztatják a településről a roma közösség jelentős részét. A bizottsági tervezet szerint egyértelmű Field kötődése az LMP-hez - hiszen anyagilag is támogatta a pártot - és annak holdudvarához tatozó jogvédő szervezetekhez.

Tavaly április 24-én Schiffer András, akkor még az LMP frakcióvezetőjeként elismerte, hogy Richard Field valóban támogatta a párt választási kampányát, de, mint mondta, az LMP képviselői azokban napokban nem voltak jelen a településen, és az amerikai-magyar üzletemberrel jó ideje semmilyen kapcsolatuk nincs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!