szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legfőbb ügyész szerint nem fordulhat elő, hogy a felettes ügyészi utasítások az ügyészeket szakmai meggyőződésükkel ellentétes döntésekre kötelezzék.

Polt Péter ezt a független képviselő Molnár Csaba hozzá intézett, "Felsőbb utasítások az ügyészségen?" című írásbeli kérdésére válaszolta. A Demokratikus Koalíció politikusa - a parlamenti honlapon olvasható beadványában - azt írta, az elmúlt időszakban a közvélemény és a sajtó egy részében "az ügyészség demokratikus, alkotmányos működését megkérdőjelező és politikai befolyást, az ügyészség egy részének elfogultságát feltételező kép" alakult ki.

A téma kapcsán kitért az esetleges felettes ügyészi utasítások jelentőségére, amelyek "a nyomozást folytató, vagy felügyelő alsóbb ügyészi szerveknek az általuk törvényesnek és kívánatosnak tartott határozatok megváltoztatását írják elő". Tudjuk, hogy az ügyészi szervezet szigorú hierarchikus rendben működik, ezért az ilyen utasításokat az ügyészeknek akkor is kötelező végrehajtaniuk, ha az szakmai meggyőződésükkel ellentétes - tette hozzá konkrét kérdései felsorolása előtt.

Polt Péter válaszában előre bocsátja, hogy maga is sajnálatosnak tartaná, ha "a hiányos jogszabályi ismeretek, illetve egyes nem valós tartalmú médiaközlemények alapján olyan téves képzet alakulna ki, hogy a felettes ügyészi utasítások az ügyészeket szakmai meggyőződésükkel ellentétes döntésekre kötelezik".

Ilyen helyzet valójában azonban nem jöhet létre - folytatja -, mert a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló törvény szerint ha az utasítást az ügyész jogszabállyal vagy jogi meggyőződésével nem tartja összeegyeztethetőnek, az ügy elintézése alól írásban, jogi álláspontját kifejtve mentesítését kérheti, és az ilyen kérelem teljesítése nem tagadható meg.

A képviselő kérdéseire Polt Péter tudatja azt is, hogy 2010-ben és 2011-ben az alsóbb fokú ügyészségek nyomozást megszüntető határozatai ellen bejelentett panaszra a felettes ügyészségek összesen 998, míg hivatalból összesen 124 esetben rendelték el a nyomozás folytatását. Kitér arra is, hogy az ügy érdemére vonatkozó utasításokat a felettes ügyészi szerv kizárólag szakmai szempontok alapján adhat. Nem kizárt a szóbeli utasítás sem, azonban az utasítás kiadójának arról írásban feljegyzést kell készítenie - teszi hozzá.

Polt Péter
Bánkuti András

Közli azt is: felettes ügyészi szerv a büntetőeljárási törvény 2011. július 13-tól hatályos módosítása folytán a törvény által kiemelt jelentőségűnek minősülő ügyekben hivatalból nem intézkedett megszüntetett nyomozás továbbfolytatása, illetve vádemelés érdekében, panasz alapján pedig két esetben rendelkezett a nyomozás továbbfolytatásáról. Nem a törvény, hanem egy korábban kiadott utasítás alapján kiemeltnek nyilvánított ügyekben hivatalból két esetben rendelte el felettes ügyészség a nyomozás továbbfolytatását, míg panaszra négy esetben rendelkezett erről.

A legfőbb ügyész tájékoztatása szerint a nyomozás megszüntetésre, illetve a vádemelésre vonatkozó felettes ügyészi utasításokat a büntető eljárásról szóló törvény a terhelt, vagy védője számára nem teszi megismerhetővé.

Az ügyben adott ügyészi utasításokat akkor kell minősített iratként kezelni, ha ennek jogszabályi feltételei fennállnak - válaszolta meg Molnár Csaba egyik további kérdését Polt Péter, ismertetve azt is: a törvényi feltételeknek megfelelő minősítés alóli felmentésre a minősítő döntése alapján van lehetőség, amennyiben a kérdéses adatok minősített védelme már nem szükséges. Az ilyen eljárások gyakoriságára statisztikai adatok nem állnak rendelkezésre - jegyzi meg a legfőbb ügyész.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!