szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szerint mivel a hatályos büntető törvénykönyv vonatkozó, az Alkotmánybíróság által 2000-ben megerősített passzusával ellentétes az Emberi Jogok Európai Bíróságának - a Fratanoló kontra Magyarország ügyben hozott - ítélete, az ítélet végrehajtásával kapcsolatban az Országgyűlésnek kell döntést hoznia.

A tárca arra reagálva erősítette meg ezen álláspontját kedden, hogy civil szervezetek nyílt levében kérték, Navracsics Tibor miniszter vonja vissza a múlt pénteken benyújtott országgyűlési határozati javaslatát, amely szerint a kormány kitart a vöröscsillag-viselés tilalma mellett és nem ért egyet a strasbourgi bíróság vonatkozó - a magyar államot kártérítés fizetésére kötelező - ítéletének végrehajtásával. 

A közlemény emlékeztet arra, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter az Országgyűlés elé terjesztette "Az Emberi Jogok Európai Bíróságának a Fratanoló kontra Magyarország ügyben hozott ítélete végrehajtásával kapcsolatos kérdésekről" szóló jelentését.

A KIM álláspontja szerint ugyanis, mivel a hatályos büntető törvénykönyv vonatkozó, az Alkotmánybíróság által 2000-ben megerősített passzusával ellentétes az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete, az ítélet végrehajtásával kapcsolatban az Országgyűlésnek kell döntést hoznia - írták. 

Az Alkotmánybíróság által a kérdéses témában megerősített hatályos magyar jogszabály szerint az ötágú vörös csillag viselése azonosulást jelent a kommunista diktatúrát jellemző önkényuralmi eszmékkel és azok propagálásával - áll a közleményben.

A Btk. érintett része azért lett így megfogalmazva - fejtették ki -, mert a XX. század diktatúrái felmérhetetlen szenvedéseket okoztak a magyar társadalomnak, a diktatúrákhoz kapcsolódó jelképek használata pedig sokakban rossz emlékeket, félelmet kelt, és gyakran a kegyeleti jogok is sérülnek.

A történelmi tapasztalatokat figyelembe véve az Alkotmánybíróság 2000-ben, a Btk. kérdéses szakaszának vizsgálatakor megállapította a korlátozás társadalmi szükségességét és úgy találta, hogy a törvény összhangban van az Alkotmánnyal, valamint az Emberi Jogok Európai Egyezményével. 

Kitértek arra is: az Alkotmánybíróság vonatkozó határozata rögzíti, hogy a demokratikus társadalom védelmét jelenti, ezért nem alkotmányellenes, ha az állam önkényuralmi hatalmi rendszerek jelképeinek használatával kapcsolatban egyes konkrét magatartásokat tilt meg, továbbá megállapítja, hogy a Magyarországon alkalmazott korlátozás arányos, mivel nem érinti az önkényuralmi jelképek tudományos, művészeti, illetve oktatási vagy ismeretterjesztési célú használatát. A magyar szabályozás egyébként nem kivételes Európában; a diktatúrák jelképeinek használatát bünteti egyebek mellett Ausztria, Franciaország, Németország és Románia állami jogszabályrendszere is - hívták fel a figyelmet.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter azzal összefüggésben terjesztett a Ház elé jelentést és határozati javaslatot, hogy márciusban jogerőre emelkedett az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete Fratanolo János ügyében.

A történet előzménye, hogy Fratanolo János egy 2004. május 1-jei pécsi szakszervezeti rendezvényen a zakója hajtókáján egy nagyjából két centiméter átmérőjű, ötágú vörös csillaggal vonult fel, majd nyilatkozott a helyi televíziónak, ezzel pedig a vörös csillagot a nézők is láthatták. Emiatt Fratanolo János ellen 2007-ben büntetőeljárás indult, és megrovásban részesítették. Ő azonban a strasbourgi bírósághoz fordult, amely jogsértőnek minősítette elítélését.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!