szerző:
Zubor Zalán
Tetszett a cikk?

„Rendezvénymentes pihenőhellyé” nyilvánítaná a Városligetet a fővárosi önkormányzat - derült ki a hvg.hu-nak megküldött jegyzőkönyvből. Az évek óta a Ligetben majálisozó MSZOSZ aláírásgyűjtést indít az állítólagos tervezet ellen, viszont az önkormányzat cáfolja, hogy a rendezvények kitlitását tervezné, és "fekete macskák elleni bosszúhadjáratot" emleget.

A fővárosi önkormányzat "szeretne a Városliget zöldfelületeinek védelme érdekében koncepciót készíteni, aminek célja a rendezvények számának jelentős csökkentése és a park pihenő funkciójának erősítése” - jelentette be február 8-án Hajdú Péter, a Főpolgármester-helyettesi Iroda vezetője az Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségével folytatott megbeszélésen, ahol a május 1-i területfoglalásról tárgyaltak. A beszélgetésről készült jegyzőkönyvet Hernádvölgyi Andrea, az MSZOSZ alelnöke küldte el a hvg.hu-nak.

Ennek értelmében a jövőben kiszorítanának a Ligetből minden szabadtéri rendezvényt, köztük az évente rendszeresen megrendezett futóversenyeket, a Critical Mass kerékpáros felvonulást és a szakszervezetek majálisait. Korábban hasonlóan indokolták az évente megrendezhető futóversenyek számát korlátozó, illetve a rendezőkkel közterülethasználati díjat szedő rendeletet, valamint az erdőkben élő hajléktalanok elleni fellépést.

A jegyzőkönyvrészlet szerint Hajdú hangsúlyozta, hogy a zöldfelületekről szóló koncepció rövidesen elkészül, és jövőre valószínűleg új helyet kell keresniük a szakszervezeteknek a május 1-i rendezvényekhez. A februári megbeszélésen a Népligetet ajánlotta Hajdú a szakszervezeteknek, és a jegyzőkönyv szerint azt mondta, hogy a városligeti koncepció elfogadása után határozott szándék lesz, hogy ne ott legyenek a rendezvények.

Ne legyen túlzsúfolt és szemetes

A szakszervezetek rendezvényeit semmilyen formában nem akarja korlátozni az önkormányzat - mondta a hvg.hu-nak Szűcs-Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal Kommunikációs Igazgatóságának vezetője. Szűcs-Somlyó szerint Tarlós István választási programjában valóban szerepelt a Városliget és a Margitsziget pihenőparkká alakítása, de kész koncepció nincs az ügyben.

Majális a Városligetben
Fazekas István

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a jövőben a megszokott nagy rendezvényeket kitiltanák, csupán azt szeretnék elérni, hogy a park ne legyen túlzsúfolt és szemetes. Így elképzelhető, hogy a jövőben a bódék vagy vásárosok számát korlátozzák - tette hozzá. A kommunikációs igazgató szerint a Közterület-hasznosítási Bizottság ülésein sem merült fel ez a kérdés. Szűcs-Somlyó azt mondta, a nagyobb közönséget vonzó rendezvények, mint a Tűzoltónap, a gyermeknapi rendezvények, a Nemzeti Vágta és a majálisok továbbra is helyet kapnak majd a Városligetben.

Korábban Szaniszló Sándor, a fővárosi MSZP frakcióvezető-helyettese közölte, hogy az ügyben megkereste a városvezetést. A kommunikációs igazgatóság erre közleményben reagált, miszerint "mivel senkiben sem merült fel a szakszervezetek kitiltása a Városligetből, így a feltételezés komolyságának megfelelő a válasz. Röviden: mi pedig kérjük Szaniszló Sándor képviselő urat, hogy ne tervezzen bosszúhadjáratot a fekete macskák ellen."

122 éve ugyanaz a helyszín

Az MSZOSZ alelnöke, Hernádvölgyi Andrea a hvg.hu-nak azt mondta: a budapesti önkormányzat már idén is megduplázta a városligeti közterületek bérleti díját, emiatt sokan már most alternatív helyszín után néztek, az MSZOSZ azonban ragaszkodott az eredeti helyszínhez. Hernádvölgyi szerint a Városliget rendkívül fontos helyet foglal el a magyar szakszervezeti mozgalom életében, ugyanis 1890-ben itt szervezték az első május elsejei ünnepséget. Azóta minden olyan évben, amikor éppen lehetett, itt majálisoztak a szakszervezetek.

Mikulás az idei majálison
MTI - Kovács Attila

A politikai demonstrációhoz szükséges helyszínért az önkormányzat nem kért pénzt a szakszervezetektől, csak a majálisra szervezett "kereskedelmi tevékenységnek" helyet adó sátrak, standok felállítása után kellett négyzetméterenként egy fix díjat fizetniük a szakszervezeteknek - ennek az ára nőtt idén. A szakszervezeti majálist szervező négy egyesület, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az MSZOSZ összesen körülbelül tíz-tizenegy millió forintot költött az idei rendezvényre.

Az MSZOSZ alelnöke azt mondtra, az ügynek nincs politikai színezete, hiszen a majálisokon kívül számos, politikailag semleges program is a Városligetben zajlik, valamennyire érthető, hogy a zöld terület túlterheltségét csökkenteni próbálják. Azonban a tervezett szabályozással az önkormányzat "átesett a ló másik oldalára", hiszen legalább ennyire szerencsétlen "ekkora területről minden programot kitiltani".

A szakszervezeti tömörülés egyébként aláírásgyűjtésbe kezdett annak érdekében, hogy "továbbra is biztosítsanak helyet a Városligetben a majális számára", az íveket pedig eljuttatják a budapesti önkormányzat vezetőinek. Hernádvölgyi szerint a szervezet majálisán a petíciót több százan írták alá. Az MSZOSZ alelnöke azt mondta, a Népliget mint helyszín "nem szimpatikus" az MSZOSZ-nek, ráadásul ha ott majálisoznának, le kéne mondaniuk a hagyományos Felvonulási téri vonulásról. Abban az esetben, ha a Városliget lezárásáról szóló rendelet életbe lép, Hernádvölgyi Andrea azt is lehetségesnek tartja, hogy egyáltalán nem tartanak majálist, hanem egy közeli helyszínen, "a gyülekezési törvényeket betartva" demonstrációt szerveznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Népszava: Tarlósék kitiltanák a majálist a Városligetből

Százharminchárom év után kitiltaná a majálisozó szakszervezeteket a Városligetből Budapest vezetése azzal, hogy egy rendelettel rendezvénymentes pihenőhellyé nyilvánítaná a területet - írja a Népszava a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) alelnökére hivatkozva. A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe fogtak.

Szegő Péter Itthon

"A legnagyobb hibámnak azt róják fel, hogy megjelentem az MSZP majálisán"

Amikor a Jobbikot szélsőjobboldali pártnak állítják be, akkor annak a kérdésnek a feltevésével keresném a probléma megoldását, hogy miért van ma Magyarországon szükség egy olyan típusú gondolkodásra, mely a Jobbikban megtalálható - mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Tétényi Éva, Esztergom polgármestere.