szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányt megelőzve nyújtott be törvényjavaslatot az előzetes regisztrációról Szanyi Tibor MSZP-s képviselő. A törvényjavaslat a kormány intézkedéseit és céljait figurázza ki az előzetes regisztrációval kapcsolatban.

A Szanyi Tibor által benyújtott törvényjavaslat arra hivatkozik, hogy a jelenlegi választói névjegyzék a szavazópolgár politikai véleményére vonatkozó adatot nem tartalmaz, az előzetes regisztrációval pedig elkerülhető, hogy "a választópolgárok szabadon élhessenek a választójogukkal, netán odáig merészkedjenek, hogy pillanatnyi meggyőződésük szerint szavazzanak". A javaslat szerint "ez a törvény állapítja meg a választójog adminisztratív korlátait, nyíltan sértve a választójog általánosságának és egyenlőségének elvét".

A Szanyi-féle előzetes regisztráció javaslata szerint az országgyűlési képviselők általános választásán szavazásra azok jogosultak, akik előzetesen feliratkoznak vagy e törvény szerint feliratkozottnak minősülnek. Feliratkozni a kormány által rendeletben kijelölt, kormánypárti színekben megválasztott polgármester irodájában lehet, a feliratkozás nyilvános, a kormánypárti szavazó pedig "kitörölhetetlenül nyomo(r)t hagyó tintával iratkozik fel".

Szanyi javaslata alapján feliratkozottnak minősülnek azok, akik a korábbi kormányzati konzultációk során visszaküldött válaszaikban hiánytalanul eltalálták a kormány előzetes szándékát, illetve minden kétséget kizáróan egyetértettek a kormány előzetes és/vagy majdani döntésével. Ugyanígy feliratkozottnak minősülnek a határon túli magyar állampolgárságot szerzett személyek is.

A kamu javaslat szerint az előzetesen feliratkozottaknak a szavazáson való részvételük kötelező, a határon túliak szavazatát a kormánynak a választásokat felügyelő tagja egyszerre, egy tömbben, ünnepélyes keretek között dobja az urnába. Bár külföldről a szavazatokat a feliratkozottak postai úton, nyílt levelezőlapon is feladhatják, de ezen szavazatok csak a végeredményeket korrigáló mértékben vehetők figyelembe, és csak abban az esetben, ha a kormánypártok jelöltjei mégsem a legtöbb szavazatot kapnák.

Az előzetes választási regisztráció joga sem illeti meg azt, aki "a konzultációs kérdőívre adott válaszában csúnyát írt, vissza sem küldte a konzultációs kérdőívet, a kérdőívvel befűtött, vagy azt más módon méltatlanul használta fel, illetőleg sértődött panelproli, nyugger vagy éhezik" - áll a Szanyi Tibor által beadott törvényjavaslatban.

Az előzetesen regisztrálók a szavazás lezárását követő egy órában adhatnák csak le szavazatukat, amit külön urnákban gyűjtenének, e szavazatok országgyűlési képviselői mandátumot viszont nem eredményeznek, de mivel a kormány mindenki véleményére egyaránt igényt tart, ezért az előzetesen regisztrálók választási részvétele is kötelező lenne.

A javaslat szerint a törvény a kihirdetését jóval megelőzően lép hatályba, és akkor is alkalmazni kell, ha az Alkotmánybíróság megsemmisíti.

Szanyi Tibor javaslatának indokolása szerint a benyújtott törvény „a kormánypártoknak a 2014-es választások elvesztésétől való rettegéséből fakadt újabb ötletének ad keretet. E szerint vannak jó választók, a jelenlegi kormánypártokra szavazók, és merészelnek olyanok is lenni, akik Orbán Viktorra és tettestársaira soha, vagy soha többé nem adnának le támogató szavazatot. E két tábornak az országgyűlési választásokra való „bejelentkezése ” e törvényjavaslat szabályai szerint történhet meg.”

Szanyi Tibor e törvényjavaslathoz szorosan kapcsolódva elgondolkodna azon is, hogy „országgyűlési képviselőjelölt csak olyan személy lehessen, aki a miniszterelnöknél bejelentkezik és mellékeli a közjegyző által hitelesített esküjét arról, hogy hű lesz a keresztény örmény katonatársát baltával agyonverő azeri gyilkos szabadon engedését övező félázsiai hagyományokhoz”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!