szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem veteti le a boltok polcairól a káros anyagot tartalmazó, német csokoládés adventi naptárakat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A hatóság szerint alacsony a kőolajszármazék mennyisége a vizsgált édességekben, így azok nem károsak, ha a gyermekek nem esznek belőlük túl sokat.

Nem indokolt a hatósági intézkedés a Németországból származó csokoládét tartalmazó adventi naptárak fogalmazásának korlátozására - közölte a hvg.hu kérdésére a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A hatóság korábban információt kért Németországból a szennyezett termékekről, és az ottani közlés alapján döntött arról, hogy egyelőre nem tesz lépéseket az ügyben.  

A NÉBIH tájékoztatása szerint az EU tagállamok által működtetett, élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors riasztási rendszeren (RASFF) a német kapcsolattartó közreadta az adventi naptárakban lévő csokoládé szennyezettségével kapcsolatban készített kockázatbecslést. Figyelembe véve a csokoládéban mért értékeket és a napi fogyasztást, megállapítást nyert, hogy a lehetséges bevitt szénhidrogén mennyiség nagyon alacsony. A hivatalos információáramlás folyamatos követése lehetővé teszi, hogy a NÉBIH indokolt esetben azonnal megtegye a szükséges intézkedéseket – írta válaszában a hatóság. A válaszban azt nem mondják ki, hogy a csokoládé nem tartalmaz káros anyagokat.

AFP / Stephan Jansen

Magyarországra is eljutottak a szállítmányok

Németországban a héten botrány tört ki amiatt, hogy a Stiftung Warentest fogyasztóvédelmi tesztje 24 termékben kőolajszármazékokat talált. (Az érintett csokoládék listáját itt találja meg.) A csokoládék egy részében olyan származékokra bukkantak, melyek a nem aromás szénhidrátokhoz tartoznak. A kutatóknak egyelőre nem sikerült egyértelműen megállapítaniuk, hogy mennyire veszélyesek a nem aromás szénhidrátok, ám vannak arra utaló jelek, hogy ezek beépülnek az emberi szövetekbe. Állatkísérletekben májgyulladással hozták összefüggésbe az ilyen típusú származékokat.

Az érintett termékek közül az Arko, a Confiserie Heilmann és a Rausch adventi kalendáriumai különösen szennyezettek voltak ezzel az anyaggal, de találtak ilyet a Friedel, a német Aldiban kapható Reichsgraf és a Schlümpfen (hupikék törpikés) kalendáriumokban is. Ezekben a termékekben több mint 10 milligramm a nem aromás kőolaj aránya kilogrammonként, ezért a szóban forgó fogyasztóvédők szerint ez nem ajánlott a fogyasztásra.

Csekély mennyiségű veszélyes anyagot tartalmaznak méréseik szerint a Milka, a Hussel, a Netto, a Norma és a Lidl termékei. A tesztelés alá vetett csokoládék a magyarországi Lidl-boltokban is kaphatóak. Tőzsér Judit, a Lidl Magyarország PR-vezetője ugyanakkor a hvg.hu kérdésére azt hangsúlyozta, hogy a Lidl csokoládéi szerepelnek az egyik legalacsonyabb mutatókkal, vagyis a vizsgált termékek közül a Lidl termékei azok, melyekben az egyik legalacsonyabb a kőolajszármazékok aránya.

Volt egyszer egy dioxinbotrány

Németországban nem először fordul elő az utóbbi években, hogy hatalmas botrány robban ki az élelmiszer-biztonság körül. Tavaly januárban a német sajtó arról adott hírt, hogy már 2010-ben tudomása volt egy schleswig-holsteini takarmánykeverő telep illetékeseinek arról, hogy az ott készülő állati zsiradék jelentős arányú dioxint tartalmaz, ám semmit nem tettek a probléma orvoslása érdekében. A történet első körben odáig dagadt, hogy a legnépesebb uniós tagállamban több ezer állattenyésztő telepet bezártak, több száz dioxinnal fertőződött sertést le kellett ölni, a német sertésexport pedig komolyan visszaesett. Magyarország egy időre elrendelte a német sertéshús felhasználásának és forgalmazásának tilalmát. A botrány odáig fajult, hogy például a magyar McDonald's-okban egy ideig nem lehetett sertéshúsos ételeket kapni, mivel a húspogácsákat némethonból importálták. Idén áprilisban és júniusban pedig dioxinnal fertőzött tojásokat találtak Németországban. Az érintett tojásokat begyűjtötték, a fertőzötteket pedig nem engedték forgalomba hozni.

„Csak pánikkeltés”

A fogyasztóvédők szerint a csekély mennyiség nem káros akkor, ha a gyerekek csak egy darabot esznek belőle naponta. Az adventi kalendáriumok gyártói pedig kétségbe vonják a teszt eredményeit. A Rausch élesen bírálta a tesztelés módszerét, és a német édesipari szövetség szerint sem károsak az említett csokoládék az egészségre. Igaz, az Arko üzletlánc biztonsági megfontolásokból visszavonta a polcairól hétfőn az adventi kalendáriumait.

A Német Édesipari Szövetség (BDSI) szerint az adventi naptárakban található csokoládék nem jelentenek egészségügyi kockázatot. Peter Liefen, a BDSI menedzsere szerint a csokoládék biztonságosak - rendkívül alacsony a kőolajszármazékok aránya bennük -, csak pánikkeltés folyik. Liefen emellett megkérdőjelezte azt is, hogy a német fogyasztóvédők mekkora határtól tekintik veszélyesnek az ásványolaj-tartalmat, és hozzátette, hogy a szennyeződés forrása nem a csokoládé, hanem az újrahasznosított papírból készült csomagolás. Az újságot előállító nyomdáknak fel kellene hagyni az ásványi alapú festékekkel - tette hozzá. A BDSI menedzsere arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyártóknak változtatni kellene az általuk használt kenőanyagokon is, mivel azok is a kőolajszármazékos szennyeződés forrásai lehetnek.

Nehézkes az ellenőrző rendszer

A hvg.hu-nak egy élelmiszer-biztonsági szakértő elmondta, hogy szerinte senki sem vizsgálta az említett csokoládékat Magyarországon, mivel ma az élelmiszer-biztonsági rendszer komoly anomáliákkal küszködik. Nevezetesen, hogy a jelenlegi élelmiszerlánc felügyeleti rendszer besorolódott a kormányhivatalok alá és sok esetben nem szakértők ülnek a rendszer élén. Vagyis az információ nem a leghatékonyabb és legközvetlenebb módon jut el az érintettekhez, az e-mailek csak keringenek a rendszeren belül. “A sok bába közt elvész a gyerek” - emelte ki a szakértő. Az élelmiszer-ellenőrzés pedig egy költséges folyamat, de ilyenen nem lehet spórolni.

Ezen nem lehet spórolni.
MTI / Vajda János

A másik probléma ugyanakkor az, hogy az élelmiszer-higiéniával foglalkozók havonkénti találkozóit állítólag pár hete leállították, költségmegtakarításra hivatkozva. A huszonegynéhány szakember találkozója ugyanakkor csak pár tízezres megtakarítást eredményez, ennyit nem ér meg az, hogy a szakmai kérdéseket nem tudják egymással megvitatni. A szervezeti anomáliák miatt történik az, hogy külföldről kell az ilyen információkat megtudni.

Az élelmiszer-biztonsági szakértő kiemelte, hogy a hatóság értelemszerűen nem tud minden érintett terméket azonnal leszedetni a polcról, de figyelmeztetnie kellene a fogyasztókat a veszélyre. “Felnőttként kellene a vásárlókat kezelni, és nem a sajtóorgánumoknak kellene kideríteniük, hogy melyik termék jelent veszélyt a gyerekek egészségére” - hangsúlyozta a szakértő. Szerinte a hatóságoknak nyilvánosságra kellett volna hozniuk melyek az érintett termékek, és a közmédiában azt minél hamarabb bemondani.

A kőolajszármazékok jelenléte az adventi naptárakban komoly egészségügyi kockázatokkal járhat, vélik egyes szakértők. Azzal érvelnek, hogy az említett anyagok daganatot is okozhatnak. Nem az a gond, ha valaki egy darab ilyen csokit megeszik, hanem hogy ezek az anyagok hosszabb távon összegyűlnek az emberek szervezetében. Később pedig pontosan már nem tudjuk megmondani, hogy ez a csoki okozhatta-e a betegséget, de kétségkívül ez is hozzájárulhat egy későbbi daganatos betegség kialakulásához. “A mostani történet engem kísértetiesen emlékeztet a dioxinbotrányra” - emelte ki a szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!