szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A külföldi hallgatók és a magántőke felé kénytelenek fordulni az egyetemek, miután a keretszámok drasztikus csökkenése miatt forrásaik jelentősen zsugorodnak jövőre - írja Világgazdaság szerdán.

A 2013-ra előirányzott, felsőoktatásra fordítandó összeg 27 milliárd forinttal, azaz 20 százalékkal 135 milliárdra csökken az idei évhez képest.

A lapnak nyilatkozó Rostoványi Zsolt, a Budapest Corvinus Egyetem rektora nem zárja ki, hogy a drasztikus keretszámcsökkentés eredményeképp felsőoktatási intézmények zárnak be, ám a helyileg fontos társadalmi szerepet betöltő főiskolák, egyetemek valószínűleg önkormányzati segítséget kapnának a nehéz helyzetben.

Dubéczi Zoltán, a Magyar Rektori Konferencia főtitkára szerint a keretszámok új rendszere elsősorban azzal a veszéllyel fenyeget, hogy jelentősen visszaesik a jelentkezők száma.

"Attól tartunk, nem fogja 46 ezer hallgató igénybe venni a Diákhitel 2-t, hogy ennek segítségével megkezdje tanulmányait. A kieső állami támogatást azonban csak magán vagy vállalati forrásból lehetne részben pótolni" - fogalmazott a főtitkár.

Hozzátette, ha jelentősen csökken a hallgatói létszám, az szükségszerűen magával hozza az oktatói létszám csökkentését is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!