szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tárgyalás mellőzésével felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a gödöllői bíróság azt a rendőrt, aki tavaly szeptemberben bozótvágó késsel megsebesített egy férfit tavaly szeptemberben.

Négy hónap alatt lefolytatták a büntetőeljárást és ítélet is született annak a gödöllői férfinak az ügyében, aki egy helyi szórakozóhelyen kialakult vitát machetével rendezett le tavaly szeptember 19-én. A hvg.hu is beszámolt arról, hogy a történtekkel kapcsolatban hamar kiderült, a támadó, F. István a Készenléti Rendőrségnél dolgozik. Egy baráti társasággal szórakozott, amikor összeszólalkozott áldozatával.

A szócsata után a rendőr elhagyta a helyet, ám később visszatért egy bozótvágó késsel és egy viperával: megvágta, illetve megütötte a vele vitába keveredő embert, majd elmenekült. A bujdosó F. Istvánt helikopterekkel és kutyákkal is keresték, végül négy nappal később kapták el.

Elhatárolódtak tőle, kirúgták és már elítélték

A rendőr főtörzsőrmestertől a Készenléti Rendőrség elhatárolódott, és szolgálati viszonyát azonnali hatállyal megszüntették. F. Istvánnal szemben a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség életveszélyt okozó testi sértés kísérlete miatt indított eljárást. A 32 éves férfi vallomásában beismerte a bűncselekmény elkövetését, tettét azzal magyarázta, hogy a barátját ért fenyegetést akarta megtorolni.

A nyomozó ügyészség már megértőbb volt, mint a rendőrség: az eljárás végén testi sértés kísérlete miatt csak pénzbüntetés kiszabását kérte a bíróságtól úgy, hogy az ügyben mellőzzék a tárgyalás megtartását. A Gödöllői Járásbíróság ennél súlyosabb büntetést tartott jónak: F. Istvánt két év szabadságvesztésre ítélte, de azt három évre felfüggesztette – derül ki egy internetes szurkolói oldalon közzétett ítéletből.

Az ügyészség gyakran kéri a tárgyalás mellőzését

A Pest Megyei Főügyészség szóvivője hvg.hu-nak azt mondta, nem szokatlan, hogy a tárgyalás mellőzését kéri a vádhatóság a bíróságtól. „Az egyszerű megítélésű eseteknél, ha megvannak a bizonyítékok és a vádlott is beismeri tettét, érdemes ezt alkalmazni. Ezeknél az ügyeknél a cselekmény büntetési tétele nem magas, és a tárgyalás mellőzése, jelentősen gyorsítja az ügyeket, ugyanis ebben az esetben a bíróság harminc napon belül meghozza a döntését” - mondta Kállai Gábor.

Tavaly a Pest Megyei Főügyészségen 5206 ügyben emeltek vádat, ezek közül 1237 esetben kérte a bíróságot, hogy tárgyalás mellőzésével hozza meg döntését. Kállai Gábor hozzátette, ez a lehetőség nem csak abból a szempontból jó, hogy gyorsítja az eljárásokat, hanem azért is, mert az Alkotmánybíróság azon döntése, mely kötelezően előírja az ügyészségnek, hogy minden tárgyaláson jelen legyen, szinte lehetetlen lenne. Az, hogy egy eljárásban tárgyalás mellőzése nélkül hozhat ítéletet a bíró, jelentősen megkönnyíti az ügyészség helyzetét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!