szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelenleg is az ELTE BTK Múzeum körúti épületében tartózkodó egyetemfoglalók arra kérik az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) minden részt vevő szervezetét, hogy vállaljon szolidaritást a kezdeményezéssel, és kedd este hat órára jöjjön el a BTK-n tartott fórumra. Diákok, hallgatók és oktatók csatlakozását is várják, hogy csatlakozzanak az egyetemfoglaláshoz. Eközben a pécsi egyetem bölcsészkarán is zajlik az egyetemfoglalás, szolidaritást vállalnak a budapestiekkel és az "alternatív részmegállapodást" este hét órakor mutatják be.

Hétfő reggel az ELTE hallgatói spontán megmozdulások keretében elfoglalták a Bölcsészettudományi Kar főépületének egyik nagyelőadóját, ahol fórumokat tartottak. Eközben több ezer diák és szimpatizáns gyűlt össze a Hallgatói Hálózat Deák térről induló budapesti tüntetésén. A tervezett útvonal jelentősen lerövidült, amikor a tüntetők úgy döntöttek, hogy csatlakoznak az egyetemfoglalókhoz.

Miért?

Az immár több épületben zajló fórumok résztvevői – elsősorban hallgatók, oktatók és középiskolások – az egyetemfoglalás folytatása mellett döntöttek. Elfogadták a Hallgatói Hálózat alternatív részmegállapodás-tervezetét, és ennek aláírását követelik a kormánytól. (Az eseményekről percről percre tudósításunkat itt találja!)

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos


"Miért kényszerültünk erre a lépésre? A kormány az elmúlt hónapok során elzárkózott attól, hogy érdemben tárgyaljon a hallgatók hat pontban megfogalmazott követeléseiről. Sőt, azzal, hogy az Alaptörvénybe akarja illeszteni a röghöz kötést és az egyetemi autonómiát veszélyeztető gazdasági felügyeletet, még a HÖOK-ot, az egyedüli tárgyalópartnerként elfogadott hallgatói szervezetet is hátba döfte" - közölték az egyetemfoglalók.

Nemcsak a hallgatókért

Közleményük szerint a szabadegyetemi fórumok létrehozásával az a céljuk, hogy az oktatás jövőjéről folytatott párbeszédről mindenki tudjon, és a közös döntéseket a kormány is kénytelen legyen figyelembe venni. Hozzáteszik: nem kizárólag a hallgatókért, hanem az egyetemi oktatókért vannak itt, hogy jövőre is itt taníthassanak, az egyetemekért, hogy önállóan és színvonalasan működhessenek, a középiskolásokért, hogy továbbtanulhassanak, a szülőkért, akik gyermekük jövőjéért aggódnak és egy jól működő, igazságos országért, ahol a tudás továbbra is érték marad.

Stiller Ákos


Arra kérik az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) minden részt vevő szervezetét, hogy vállaljon szolidaritást a kezdeményezéssel, és kedd este hat órára jöjjön el a BTK-n tartott fórumra. Továbbá felhívják a diákokat, hallgatókat és oktatókat, hogy csatlakozzanak az egyetemfoglaláshoz, és vegyenek részt a közös megbeszéléseken.

A közleményt az ELTE BTK egyetemfoglalói adták ki, de a HaHa is egyetért velük.

Pécsett is zajlik az egyetemfoglalás

A pécsi egyetemfoglalók "Az egyetem a miénk!" című közleményükben azt írják: február 11-én az országos megmozdulásokhoz csatlakozva a Pécsi Tudományegyetem BTK-TTK épületében kezdetét vette a kétnapos Szabadegyetem. Ezt követően az egyetemi polgárság csatlakozott a középiskolások által szervezett Egyetemes Összeomlás elnevezésű demonstrációhoz. A tömeg azután közösen visszavonult a PTE BTK-TTK Campusára, ahol a fórum résztvevői megszavazták, hogy határozatlan ideig nem hagyják el az épületet, mivel a kormány nem teljesítette az ultimátumban megadott feltételeket.

Stiller Ákos


"Egyetértésünket fejezzük ki, és szolidaritást vállalunk a budapesti egyetemfoglalókkal" - jelentik ki. Az alternatív részmegállapodást kedden este hét órakor a PTE BTK-TTK aulájában a középiskolai és egyetemi polgárság fóruma elé terjesztik és a pécsi együttműködés értelmében, ha szükségesnek látják, megteszik kiegészítő javaslataikat. Délután 4-kor sajtótájékoztatót is tartanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!