szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megkezdődött a létszámleépítés előkészítése a Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) - írja a Figyelő Online az egyetem belső információs portálján közzétett, február 22-én kelt rektori utasítás alapján. Eszerint a Corvinuson az ELTE BTK-hoz hasonlóan szintén a 62 év feletti tanárokat küldenék el.

Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) rektora az azonnali költségcsökkentő intézkedések bevezetésének szükségességét azzal indokolta, hogy az idei költségvetési évben 25 százalékkal csökkent az egyetem támogatása, s mivel az elmúlt években is folyamatosan apad a finanszírozás, „a továbbiakban intézményünk gazdálkodása a jelenlegi formában nem fenntartható" - írja a Figyelő Online a február 22-i rektori utasítás alapján.

A létszámleépítés mértékéről a február 11-én hétfőn megtartott szenátusi ülésen úgy határozott a harminc fős testület: a Corvinuson intézményi szinten 15 százalékos költségcsökkentést kell végrehajtani, „az egyes szervezeti egységek tekintetében differenciáltan", figyelembe véve a 2012-ben tett takarékossági intézkedéseket.

A rektor felkérte a gazdasági igazgatót, hogy február 28-ai határidővel „az elhatározott létszámcsökkentésnek megfelelően", saját szervezeti egységére lebontott részletes javaslatot készítsen annak átszervezésére. Ezzel párhuzamosan, szintén február 28-áig a rektor javaslatot tesz a központi szervezeti egységek átszervezésére.

Az egyetem vezetője szintén utasításban rendelte el a 62 éves nyugdíjkorhatárt betöltött valamennyi közalkalmazott jogviszonyának felmentéssel történő megszüntetését és nyugdíjazását. Ez az egyetem oktatóinak krémjét eltávolító határozat a törvényben rögzített kormányzati szándéknak felel meg. Rostoványi Zsolt egyetemi vezetőként fenntartja a továbbfoglalkoztatáshoz való hozzájárulás jogát, amelyet személyre szóló javaslattal a minisztériumba kell továbbítani, s a tárcavezető engedélyezi.

A Figyelő Online úgy tudja, maguk az érintettek sem tudják, milyen módon fejezhetik be a megkezdett félévet, de azzal számolnak, hogy a hosszú felmentési idő elegendő lesz a megkezdett szemeszterek lezárására. Többen úgy vélik: az egyetemi forrás-elvonás, majd annak következtében az idősebb, tapasztalt oktatók eltávolítása annak a deklarált kormányzati célnak az eszköze, hogy a vezető értelmiségiek körében elitváltást hajtsanak végre, szerintük így kívánnak megszabadulni a kormányzat tevékenységével szemben leginkább kritikusnak vélt vezető értelmiségiektől. Hasonló folyamat történik most az egyetemeken, mint a kormányváltás után elsőként az államigazgatásban, az állami tulajdonú cégeknél, majd a bírákkal, az orvosokkal, a kulturális élet szereplőivel.

Mint ismert, az ELTE BTK-n szintén elküldenék a nyugdíjas korú oktatókat, Dezső Tamás dékán szerint összesen 22 tanárt. Az Oktatói Hálózat ezzel kapcsolatban még hétfőn közölte, az ELTE BTK "nincs egyedül a bajban", mert a BCE-n is megszületett már a rektori döntés a nyugdíjazásokról és elbocsátásokról.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!