szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A 73 éves nagyrédei Mészáros Benjáminnak saját bevallása szerint már 700 menyasszonya volt, Nagy Károly pedig 1958 óta annyi lakodalomban nagyvőfélykedett, hogy az eseményekkel több füzete betelt és megunta a dokumentálást. A hagyományőrző lakodalmakban jártas embereket viszont most sem a számok, hanem a teljesítmény érdekelte.

A szakma nagyágyúi gyűltek össze a Heves megyei Demjénben, hogy igazi falusi lakodalomban mutassák meg rátermettségüket. A 12 vőfély különböző tájszólással adta elő betanult vagy saját rigmusait, hiszen Békésből, a Jászságból, de még a Balaton mellől is érkeztek jelentkezők a környékbeliek mellé.

A jászjágói Major József elárulta, minden vőfélyrendezvényre elmegy, és öt évvel ezelőtt úgy érezte, Demjénben is ott a helye. Azt mondja, itt találta meg igazán, amit keresett, mert ezen a találkozón mindenki élesben, igazi falusi lagzi  keretében mutathatja be tudását. Ő hivatásos vőfélyként 1971-től tevékenykedik és idáig 538 lakodalmat vezényelt le. A csúcs esztendő 2007 volt, amikor 28 szombatját töltötték ki ezek az események. Könyvet is írt az esküvők falusi hagyományairól Lakodalmak a Kárpát-medencében címmel, amelyben taglalta dédszülei, szülei és a jelenkor lakodalmas szokásait.

A Demjéni vagányok

„2008. februárban alakítottuk hagyományőrző egyesületünket 48 fővel. Ma 83 fő a létszámunk, van asszonykórusunk és Demjéni vagányok néven férfikórusunk” – árulta el Szlávik Flóriánné alapító tag. Fodor Géza polgármester is a kezdetektől tagja az egyesületnek, és ő is szerette volna, ha valamivel reflektorfénybe kerül a 654 fős falu. Ezért találták ki a vőfélytalálkozót, ami mostanra kinőtte magát, több jelentkezőt helyhiány miatt kellett visszamondani.

Igaz kuriózumként Demjénbe érkezett a Békés megyei Elekről Kovácsné Lévai Orsolya óvónő, aki 15 éve óvodás tanítványának testvére esküvőjén vett először kezébe vőfélybotot. Az országban még egy nőről tud, aki ezt a férfiaktól megszokott szerepkört magára vállalja. Az első fellépés után aztán jött a többi, hívták Kecskemétre katonai-, Békéscsabára rendőresküvőre, idáig összesen 20 lakodalomban vőfélykedett. Rákérdeztünk, hogy a vidámságot biztosító vőfélyek pikantériás szövegét hogyan adja elő, azt felelte, hogy szolidan. Tudományának nagy részét az időközben elhunyt híres vőfélytől, a békési Kapás Pista bácsitól vette át.

A képre kattintva megnézheti a galériát

A két ifjú pár: élesben bizonyíthattak a vőfélyek
Kovács István

A rendezvény legfiatalabb vőfélye a helybeli Török Ferenc volt a maga 24 évével. A II. vőfélytalálkozó eseményei ragadták meg a főiskolás fiatalt, majd egyik barátja kérte meg, hogy vállalja el a feladatot az ő lakodalmában. Azóta további három helyre hívták, június 1-én pedig ötödik „fellépésére” is sor kerül. Idáig senki nem igényelt tőle búcsúztatót, amikor sír a násznép, ezért mindig a vidámságot tudta előtérbe helyezni, ami a jó hangulat forrása.

Jászberényből motorozott Demjénbe Csák József, aki 30 éve kezdte pályafutását és 1100 lakodalom van a háta mögött. Szigetvártól Gyuláig dolgozott már, de legemlékezetesebb esküvője mégis egy szolnoki volt, ahol 40 motorkerékpár vonult a menettel és a menyasszony a vőlegénnyel szintén motoron ült. Érces hangját kihasználva pénteken körbejárta a szomszédos településeket és kisbíróként kidobolta, hogy milyen nagy esemény lesz Demjén „városában”. Elárulta a vacsora menüsorát is, miszerint „lészen tyúkleves, belefőtt a lába, leves mellé 12 asszonynak becsavart csigája”.

Mészáros Benjámin állítja, 700 menyasszonya volt 1979-től, mióta műveli a mesterséget. Neki a péceli cigánylakodalmak a legemlékezetesebbek, ahol tíz alkalommal járt. Elárulta, az egyik ottani házasságkötésnél ezertől is több vendég volt, ő pedig nem hitt a szemének az elszámolásnál. Ma sem árulja el, mennyivel honorálták a verseit. Az albertirsai Nagy Károly azt mondta, több ezer lakodalomban járt, de már régóta nem számolja. Olasz és német nagykövetségen, de a Festetics kastélyban is kapott vőfélyi felkérést, az elmondott verseket, rigmusokat saját maga írja.

Egybekeltek

Demjén közösségi házának udvarán szombat délután megtelt a hatalmas sátor, ahol felváltva mondták a vőfélyek a vőlegény búcsúztatót. „Csend legyen egy kissé, hogy hallatsszon a hangom, mert bizony a legényt el kell búcsúztatnom”- mondta elsőként Bertus Zsolt pálmonostori vőfély, majd megható szavakkal köszönt el a vőlegény nevében a szülőktől.

A mintegy 400 fős menet ezután a lányos házhoz vonult, ahol a vőfélyek ugyanezt a szertartást a menyasszonnyal is elkövették, emlékeztetve arra, milyen jó szülők jó gyermeke volt, amely helyzet a férjhez menéssel véget ér. Nagy Károly szerint „ma változik meg életének útja, mert e virágszálat más leszakította”

A demjéni pár mellett ezúttal szihalmi fiatalok is „egybekeltek” az esemény kedvéért, így a templomban a plébánosnak két párt kellett összeadni, teljes hitelességgel. Közben a kondérokban főtt a beharangozott lakodalmas vacsora, a menetben pedig előkerültek az egri borvidék finom nedűi, a tavalyi gyümölcs kifőzött 50 fokos leve, így a templomhoz már nótázó vendégek érkeztek. A Rekord együttes igazi lagzis hangulatot teremtett a szépszámú vendégsereg és a vőfélyek számára a reggelig tervezett mulatság ezen szakaszában is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!