szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A minden korábbinál magasabb várható vízszint miatt fél méterrel magasabbra építik a gátak tetejét a fővárosban, amelyek így 9,5 méteresek lesznek. A Duna várhatóan kedden tetőzik Budapesten, vagyis a korábban bvecsültnél is tovább tart a veszélyhelyzet. A folyón hajózási zárlatot rendeltek el. Több száz embert kitelepítettek Pest megyében és Baján. Ha Budapesten a Római-parti gát nem bírná, 55 ezer embernek kellene kiköltöznie. Kövesse az árvízhelyzet alakulását a hvg.hu-val percről percre!

Most érkezett

Több mint 200 embert kell kitelepíteni Budafokról

Csütörtöktől péntek délig kétszázhuszonegy embert telepítenek ki Budapest XXII. kerületében a fővédvonal és a Duna közötti hullámtérből – közölte Budafok-Tétény sajtófőnöke szerdán az MTI-vel.

Sengel Ferenc tájékoztatása szerint az ott lakókat a Gyár utcából és a Horgász-telepről kell ideiglenesen kitelepíteni. Az érintetteknek a nagytétényi Bartók Béla két-tannyelvű iskolában biztosítanak szálláshelyet. A kitelepítettek között 25 gyermek is van.

Szabolcs Attila polgármester (Fidesz-KDNP) az MTI-nek szerda este azt mondta, hogy a jelenlegi tervek szerint csütörtök délben kezdik a kitelepítést. A polgármester hozzátette: mivel a lakóterület a hullámtérben fekszik, homokzsákokból az ottlakók és önkéntesek segítségével ideiglenes gát építésébe kezdenek, hogy megpróbálják megóvni az épületeket az árvíztől.

A polgármester Németh Zoltán fideszes országgyűlési képviselővel közös felhívásban kéri a XXII. kerületi polgárokat, hogy minél többen vegyenek részt az árvíz elleni védekezésben. Az önkéntesek tevékenységét a katasztrófavédelem szakemberei és az önkormányzat által kijelölt "válságstáb" tagjai közösen irányítják.

Küldjön képeket az árvízi helyzetről az ugyelet@hvg.hu  címre!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
8 9 10 11 12 13 14

Magasabb árhullám érkezik a vártnál

A fővárosban a korábban várt 875 centiméterrel szemben 885 centiméteren tetőzhet a Duna vízszintje hétfőn napközben az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) friss adatai szerint; délelőtt összeül a szervezet tudományos tanácsa.

A folyó vízszintje négy óra alatt további 9 centiméterrel, 699 centiméterre emelkedett a fővárosban. Az eddigi legnagyobb, 2006-ban mért szintet hétfőn 25 centiméterrel haladhatja meg a vízállás.

Csütörtökön délelőtt összeül az OMIT Tudományos tanácsa, amelyet a 2000. évi rendkívüli tiszai árvízvédekezés alkalmával hívtak össze először a védekezés kritikus helyzeteinek elemzéséhez és a szükséges megelőző, illetve operatív beavatkozások döntéseinek előkészítéséhez. A testület javaslattevő, véleményező szerepet tölt be az OMIT mellett – írta a szervezet.

Nem tett kárt a gátakban a földrengés

A vízügyi szakemberek valószínűsítik, hogy a szerda esti földrengés semmilyen károsodást nem okozott a Duna-menti védművekben – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az MTI-vel.

Siklósi Gabriella tájékoztatása szerint a szolgálat munkatársai azonnal megkezdték a dunai árvízben érintett töltések, gátak átvizsgálását.

A földrengés ellenére építették a gátakat az éjjel

Az érsekvadkerti földrengés nem befolyásolta a fővárosi árvíz elleni védekező munkát, egész éjszaka folytatták a védvonalak építését – közölte az MTI-vel Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője szerdán késő este.

Nógrád megyében 4,2-es magnitúdójú földmozgás volt Érsekvadkert térségében 20 óra 45 perckor. A földrengést Budapesten is lehetett érzékelni, ez azonban a fővárosi, árvíz elleni védekezésben semmilyen problémát nem jelentett, és nem hátráltatta a védvonalak építését.

A főváros területén egész éjszaka két kiemelt helyszínen folyt a védőgátak építése, a Római-parton 1700 méter hosszan, míg a Margitszigeten 5400 méteren.

1
8 9 10 11 12 13 14
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!