szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktornak meggyőződése, hogy aki a magyar kormány alkotmánymódosítását bírálja, az a magyar népet bírálja – derült ki abból a rádióinterjúból, amelyet az MR1-Kossuth 180 perc című, péntek reggeli adásán belül sugároztak, és amelyben a kormányfő megismételte azokat a korábbi állításait, hogy az Európai Parlament által elfogadott, a kormány alkotmánymódosításait bíráló Tavares-jelentés egy baloldali akció a jobboldali kétharmadot választó magyar nép ellen.

Ez egy európai baloldali akció – véli Orbán. Az európai baloldalnak két baja van Magyarországgal Orbán szerint, egyrészt hogy a magyar nép úgy döntött, hogy kétharmaddal leszavaz egy baloldali kormányt, és ez az európai baloldal kudarca is, másrészt hogy a nagytőke összefonódik a baloldallal, és folyamatosan a bankadó visszavonását és a rezsicsökkentés leállítását követelik tőlünk, amit nem áll módunkban megtenni.

MTI/ Beliczay László

Orbán szerint a Tavares-jelentés olyan javaslatokat is megfogalmaz, amelyek egyértelműen sértik az EU alapszerződéseket. "Na, ehhez nincs joguk" – mondta a kormányfő a rádióműsorban. Orbán szerint a politikában minden hiba jó valamire, és az Európai Parlament nagyon súlyos hibát vétett, amikor megsértette az alapszerződést, szerinte ez egy figyelmeztető lövés, amit mindenki észre fog venni, és ha az EP így viselkedik, akkor ennek megálljt fognak parancsolni.

Nem a kormányzást éri a kritika, hanem a magyarokat – állítja Orbán, aki azt hozta fel példaként, hogy azt az alkotmányt bírálja a jelentés, amelyről "egymillió ember azt mondta, hogy ezt akarja". Orbán állítja, hogy Tavareséknek az a bajuk, hogy Orbánék alkotmánya nem egy liberális alkotmány. Úgy érvelt, hogy mivel ő erre kapott felhatalmazást a magyar emberektől, ezért a bírálat nem a kormánynak, hanem a magyar népnek szól. Szerinte valójában a rezsicsökkentést bírálják, márpedig aki ezt teszi, az a magyar családoktól akar pénzt elvenni.

Szamárság egy demokráciát abból megítélni, hogy mennyire széles az alkotmánybíróság jogköre – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ezek európai közjogi szamárságok, Angliában például nincs is alkotmánybíróság. 

Az EU-nak az lenne a dolga, hogy kisegítse a tagállamokat a válságból, Magyarország pedig rátalált egy útra, amely már kifelé vezet bennünket a válságból, míg az EU befelé megy – véli Orbán, aki szerint egy válságot megoldani képtelen bürokratahad próbálja elmarasztalni a jó úton járó országot. Úgy gondolja, hogy nyíltan el akarnak venni tőlünk valamit, szabadságot, pénzt, ilyen még a szovjet idők óta nem volt, ezt nem lehet hagyni. Mit fogunk mondani a gyerekeinknek, hogy behúztuk a fülünket-farkunkat, és hagyjuk hogy a hazánkat gyalázzák? – tette fel a kérdést, a választ is megadva: nem, ha a gyerekeink szemébe akarunk nézni, akkor elmondjuk nekik, hogy itt birodalmat akarnak építeni, és mi ezt nem hagytuk. Vagy hagyjuk, hogy kihúzzák a lábunk alól az országot, vagy nem hagyjuk, és ez konfliktusokkal jár – mondta.

A devizahitelesek tüntetéséről

Orbán szót ejtett a csütörtökön a Kúria OTP-nek kedvező döntése után a házuknál tüntető devizahitelesekről is. MInt mondta, odazúdultak a házuk elé, és szerinte nem ez a dolgok elintézésének módja, bár bizonyára elégedetlenek, és sok mindenben igazuk van. Szerinte a komrány szembenézett a problémával, ez volt a végtörlesztés, az árfolyamgát és az eszközkezelő, aminek szélesíteni kéne még a jogkörét, de legalább elindult valami.

Alapvető jogi kérdés, amit az igazságszolgáltatásnak kellene megválaszolnia, hogy a devizahitel hibás termék volt, vagy sem – mondta Orbán, szerinte a bankok mondhatják ugyan, hogy ők tájékoztatták az embereket, de nem árulhatnak hibás terméket akkor sem, ha erről tájékoztatják a vásárlót. Ezzel a kérdéssel az igazságszolgáltatás nem tud mit kezdeni – mondta, hozzátéve, hogy nem a konkrét ügyről beszél, hanem a devizahitelek és az igazságszolgáltatás viszonyáról.

Beszélt arról a levélről is, amelyet Szász Károly PSZÁF-elnök írt a Kúriának, és amelyben lényegében a devizahiteleseknek esetlegesen kedvező ítéletek kockázatos, a pénzügyi szférát érintő utóhatásaira hívják fel a figyelmet. Azt mondta Orbán, hogy szégyellte magát miatta, mert a PSZÁF a magyar állam része, és az államnak az emberek mellé kell állnia, de egyébként neki nincs alárendelve a PSZÁF-elnök.

A gyerekek a legfontosabbak

Az adófizetők pénzéből fizetett közalkalmazottak akkor kaphatnak béremelést, ha pörög a gazdaság, és több adó jön be – mondta Orbán a műsorban, emlékeztetve arra, hogy többször volt már egészségügyi béremelés. Azt mondta, hogy mivel a gyerekek a legfontosabbak, velük pedig a pedagógusok foglalkoznak a legtöbbet, ezért döntő kérdés, hogy ők mennyit keresnek. "Ezért tettük az egészségügy után rögtön a második helyre a pedagógusokat" – mondta, előirányozva, hogy ha jól gazdálkodik a kormány, akkor szeptembertől elkezdik bevezetni a pedagógus-életpályamodellt, ha nem is egyszerre. "A többi béremelés, amiről szó van, vagy ami a sajtóban megjelent, az kacsa" – jelentette ki. 

Orbán röviden kitért az Áder János államfő által a héten visszadobott három törvényre is, és azt mondta, hogy természetesen megfontolják a köztársasági elnök javaslatait, eszközöltek néhány módosítást a törvényeken, aztán elfogadják őket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!