szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Népszava számítása szerint majdnem 30 forinttal volt drágább az orosz gáz magyarországi átlagára, mint az uniós átlagár.

Jelentősen drágábban adta Oroszország Magyarországnak a gázt márciusban, mint az EU-s átlag, számította ki a Népszava az Eurostat adatai alapján.

A lap szerint az orosz gáz uniós átlagára a légnemű és a cseppfolyós szállítmányok árát is beleértve 155 forint/köbméter volt, míg Moszkva nekünk 182 forint/köbméteres átlagáron szállított.

Az EU-tagok közül Oroszország Litvániának, Spanyolországnak, Görögországnak, Belgiumnak, Hollandiának, Franciaországnak és Észtországnak is olcsóbban szállított, mint Magyarországnak.

Európai tanulmány: Magyarország és Szlovákia is könnyen le tud válni az orosz energiáról, csak a belapátolt profit miatt nem akar

Az elemzés megállapítja, hogy Szlovákiával közösen Oroszország ukrajnai inváziójának kezdete óta csak a nyersolaj után együtt 5,4 milliárd eurónyi adóbevétellel szponzoráltuk Moszkvát, miközben a két uniós állam mindenféle kiskapukat kihasználva eurószázmilliós nyereségekre tett szert.

Márciusban az EU statisztikai hivatala 43 vezetékes és 55 hajós (LNG) gázvásárlási ügyletet tartott nyilván, a tagállamok 9,5 milliárd köbmétert vásároltak vezetéken, 15 milliárdot tengeren, előbbit összesen 3,9, utóbbit pedig 5,9 milliárd euróért. Az LNG átlagára köbméterenként 164, a vezetékesé 159 forint per köbméter volt.

Oroszország 3 milliárd köbméterért 1,2 milliárd eurót számlázott. Franciaország 1,1 milliárd köbmétert vásárolt az oroszoktól, Magyarország a második legnagyobb kuncsaftként 545 millió köbmétert (egyéb forrásokból még 285 millió köbmétert).

A Népszava ugyanakkor úgy számolt, a harmadik hónapban a Magyarország által vásárolt orosz gáz ára – bár 4 százalékot emelkedett – 3 százalékkal az irányadó holland gáztőzsde ára alatt maradt. A lap szerint ezzel most 3,4 milliárd forintot spóroltunk, de a 15 éves gázszerződés 2021-es megkötése óta így is 257 milliárdra tehető a veszteség, amely az oroszgáz-vásárlások miatt keletkezett.

Tényleg annyi a rezsicsökkentésnek, ha végleg szakítunk az orosz energiával?

Szijjártó Péter szerint évi plusz 600 milliárd forintba kerülne Magyarországnak, ha megvalósulna az EU terve, és minden tagállam teljesen leválna az orosz energiahordozókról. Pontosan miről szól az unió javaslata? Milyen helyzetben éri Magyarországot? És tényleg feladat nélkül maradhat Németh Szilárd rezsibiztos?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!