szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fidesz azért szállt ki az utolsó pillanatban a párt-, és kampányfinanszírozást megreformáló törvényjavaslat tárgyalásából, mert Orbán Viktor nem akarta, hogy pártján belül más is belelásson a pénzügyek kezelésébe – legalábbis ezt mondta Gyurcsány Ferencnek az befolyásos szocialista politikus, aki érdeklődött a Fidesznél. A Demokratikus Koalíció elnöke azt mondta a hvg.hu-nak: a pártok saját pénztárnokaik túszai, és még a pártelnökök sem tudják pontosan, honnan érkeznek a milliárdok a kampányhoz.

Komoly visszhangot keltett Gyurcsány Ferenc egy lakossági fórumon tett kijelentése az elmúlt két napban, a Demokratikus Koalíció elnöke azt mondta, amikor kormányfő volt „sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk”. Gyurcsány Ferencet azóta Szanyi Tibor „vagy a Csillagba, vagy a Lipótmezőre” küldené, a Magyar Nemzet pedig külföldi támogatókat vizionált az MSZP-nek. A hvg.hu telefonon érte utol Gyurcsány Ferencet.

hvg.hu: Miért nem tesz feljelentést, ha illegális dolgokról van tudomása? Nem lenne kötelessége?

Gyurcsány Ferenc: De én olyan dolgokról beszéltem, amik köztudottak. Mindenki előtt ismert, hogy a magyar pártok, különösen a nagyok, sokkal több pénzt költöttek el egy választási kampányban, mint a legális keret. Erre számos nyilvános becslés is történt elemzőintézetektől.

hvg.hu: Persze, de más egy becslés, és más, ha egy volt kormányfő, pártelnök, vagyis egy érintett mondja. Mennyit költött az MSZP 2006-ban?

Gy. F.: Szerintem ez sem lesz új: úgy becsülöm, az MSZP legalább hárommilliárd forintot költött a megengedett 386 millióhoz képest, a Fidesz pedig ennél is sokkal többet.

hvg.hu: Ön sem tudja, hogy pontosan mennyit költöttek? És azt sem, hogy honnan jöttek a pénzek?

Gy. F.: Nem. Én sem láttam át, honnan jönnek a pénzek pontosan az MSZP-hez, ez a pártpénztárnok dolga volt. És szerintem nem csak én, más pártok vezetői sem. Menekültünk ettől a tudástól, mert tudtuk, hogy zavaros, ami zajlik.

Nem átlátható a kampányfinanszírozás Magyarországon – sosem volt az
Fazekas István

hvg.hu: Azért, hogy honnan jönnek, lehet sejteni. A mindenkori kormánypártok a közbeszerzésekből mennyit szedhetnek vissza?

Gy. F.: Erről is keringenek információk, hangfelvételek, tíz, húsz százalékról. Kósa Lajost a háta mögött például „húsz százalékos Lajosnak” hívják Debrecenben, ez szerintem elég sok mindent megmagyaráz. A Fidesz volt pártpénztárnokának cége a választások óta 2-3 milliárd forintos osztalékokat fizet ki, a felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc vállalkozásai is 800 milliós osztalékot fizettek 3 milliárdos árbevétel után.

hvg.hu: Miért nem sikerült ezt soha megváltoztatni? A kívülállónak az a benyomása, a nagy pártok érdekei a háttérben összefonódnak a zavaros rendszer fenntartására.

Gy. F.: Én frissen megválasztott kormányfőként 2006-ban benyújtottam egy tervezetet a pártfinanszírozás reformjára, amit az MSZP a többi párttal el is kezdett egyeztetni, és 2008-ra sikerült egy véglegesnek, mindenki által elfogadhatónak gondolt szövegváltozatot kidolgozni. Aztán az utolsó pillanatban a Fidesz mégis azt mondta, bocs, de nekik nem jó. Ekkor egy befolyásos szocialista politikust, akiről tudtam, hogy beszélő viszonyban van Simicska Lajossal, elküldtem, hogy tudja meg a visszalépés okát. Egy hét múlva azt mondta, azt az információt kapta, hogy Orbán Viktor személyesen állította le az együttműködést, mert nem volt érdeke, hogy saját párttársai belelássanak a Fidesz gazdálkodásába. De egyébként, ha ez a téma valóban ennyi embert érdekel még, elő fogom ismét venni a saját 2006-os javaslatomat.

hvg.hu: A pártok vezetői a pénztárnokai túszai?

Gy. F.: Nagyon sok esetben igen. Olyannyira, hogy csak a pénztárnokok tudják pontosan, honnan, mennyi pénz érkezik egy párthoz, így ennek jelentős részét gyakorlatilag arra fordítják, amire akarják – saját belátásuk szerint finanszírozzák a politikát, ettől épült ki egy párhuzamos hatalom. De nekem azért sikerült menesztenem Puch Lászlót 2008-ban.

hvg.hu: Külföldről jönnek pénzek?

Gy. F.: Meggyőződésem, hogy szinte semmi. Külföldi pártok, szervezetek legfeljebb minimális mértékben támogatnak magyar pártokat pénzzel. Ami külföldről jön, az inkább az oda innen kijuttatott és ott tárolt pénzek visszautalása lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!