Elítélték a nagybani piacot kifosztó kiberbűnözőket

Jogerősen négy év tíz hónap és két év hat hónap börtönbüntetéssel sújtotta kedden a Szegedi Ítélőtábla azt a két férfit, aki egy számítógépes kémprogram segítségével több mint 80 millió forinttal károsította meg a Dorozsmai Nagybani Piac Üzemeltető Kft.-t.

  • MTI MTI
Elítélték a nagybani piacot kifosztó kiberbűnözőket

A táblabíróság a két vádlottat számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűntett elkövetésében találta bűnösnek. Az elsőrendű vádlottat a szabadságvesztés mellett hárommillió forint pénzmellékbüntetésre is ítélte. A megszerzett pénz felvételében a vádlottaknak segítséget nyújtó férfi már korábban jogerősen másfél évet kapott. 

A másodrendű vádlott 2007-től üzemeltette a nyilvános illemhelyeket a szeged-dorozsmai nagybani piacon, így bejáratos volt a vállalkozás irodájába. A férfi egy barátjának, az ügy elsőrendű vádlottjának elmondta, hogy a vállalkozás pénzátutalásait interneten intézik. 

Az elsőrendű vádlott letöltött az internetről egy távoli hozzáférést biztosító kémprogramot, amelyet a másodrendű vádlott föltelepített a kft. gazdasági igazgatójának számítógépére. Az elsőrendű vádlott 2010. április 16-án, egy pénteki napon átvette az irányítást a gazdasági igazgató számítógépe fölött, majd kilenc részletben összesen 82,5 millió forintot átutalt egy számlára, amelyet egy ismerőse nyitott. 

A számláról a hétvégén hazai és külföldi bankautomatákból a teljes összeget fölvette a vádlottak egy ismerőse, aki ezért a zsákmány tizedét kapta meg. A kémprogramot telepítő vádlottnak 20 millió forintot adott társa. A Dorozsmai Nagybani Piac Üzemeltető Kft. kára az eljárás ideje alatt nem térült meg, azt polgári peres eljárásban követelheti a vádlottaktól.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.