szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A melegekkel és bármely kisebbséggel szemben zsigeri gyűlöletét büszkén hirdető, korábban közadakozásból „párhuzamos országot” építeni akaró, a Jobbik radikális szárnyától is jobbra álló mozgalmat szervező, mégis a párt támogatásával megválasztott polgármestere lesz mostantól Ásotthalomnak. Toroczkai László múltja nem csak kacskaringós, de olyan részletek is vannak benne, amikre ma már valószínűleg ő sem büszke.

Ásotthalom mostantól minden bizonnyal a "nagy globális összeomlásra" készül. Frissen megválasztott polgármesterének, Toroczkai Lászlónak ugyanis – mint ezt az általa alapított mozgalom, a Betyársereg honlapjának adott interjújában kifejtette – meggyőződése, hogy ez el fog jönni, csak idő kérdése, mikor. „Nem is vagyok jós, természetesen a jövőt nem láthatom, de abban biztos vagyok, hogy a jelenlegi rendszer fenntarthatatlan. Már jó pár éve csak az a kérdés, hogy mikor omlik össze. (…) Biztos vagyok azonban abban, hogy meg vannak számlálva a napjai a jelenlegi világrendszernek. Ennek pénzügyi, demográfiai, gazdasági okai éppúgy vannak, mint ökológiaiak, mert a Földet már nem lehet sokáig büntetlenül ilyen mértékben kiszipolyozni” – mondta, hangsúlyozva, hogy „nekünk készen kell várni az összeomlás pillanatát”.

Ha a kérdés ennyire fontos az új polgármesternek (akit helyben támogatott a Demokratikus Koalíció legalább egy tagja is, akitől azonban a párt elhatárolódott, és akinek ügyét kedden vitatja a párt etikai bizottsága), akkor bizonyára Ásotthalom első embereként is sokat tesz majd a "nagy felkészülés" érdekében, már csak azért is, mert a kicsiny, de felkészült élcsapat ebből még jól is kijöhet. Az összeomlás ugyanis „először fájdalmas lesz ugyan, de ha felkészülten és szervezetten ér minket, akkor könnyedén átvehetjük majd a hatalmat attól a szűk nemzetközi rétegtől, amely ma a bolygót irányítja és mértéktelenül fosztogatja”.

Indul a kísérlet?

A vasárnapi időközi választást elsöprő fölénnyel – a szavazatok 71.5 százalékával – megnyerő Toroczkai lehet a második szélsőjobboldali nézeteket valló, erős küldetéstudattal rendelkező településvezető az országban, aki radikális rendpárti programot valósíthat meg. Mint ismert, a röhejes kommandósruhákban, síszemüvegben előszeretettel pózoló érpataki polgármester, Orosz Mihály „modellje” két részre osztja – természetesen a polgármester önkényes döntése alapján – a település lakóit, „építőkre”, akiket mindenben segíteni kell, és „rombolókra”, akik úgymond nem hajlandók együttműködni, őket minden eszközzel „fegyelmezni kell”.

Az új városvezető programjáról egyelőre keveset tudni, Toroczkai László első beszédében azt ígérte, stabilizálni fogja a település költségvetését, és „helyreállítja a közbizalmat”, ráadásul polgármesteri fizetéséből csak minimálbérnyit vesz majd fel. Nem csodálkoznánk azonban, ha Ásotthamon is hamarosan megjelennének a szélsőjobb tipikus toposzaira épülő „ősmagyar-Trianon-mocskosbuzik” inerciarendszer elemei. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alapítója ugyanis az elmúlt években leginkább ilyen jellegű gyűlölet-megnyilvánulásairól vált ismertté.

„A cionista bankközponttá süllyesztett, degenerálódott Nagy-Britannia és a kábítószerködbe burkolózott Hollandia nagykövetségeinek támogatásával rendezik meg az idei egy hetes buziparádét, amelynek biztosítására egész Nyugat-Európából készülődnek a liberális jogvédők és buzitestőrök” –ezeket a kedves sorokat például éppen a 2009-es melegfelvonulás elé sikerült leírnia, hol máshol, mint a Kuruc.infón. (Amelynek egyébként annyira nincs semmi köze a Jobbikhoz, hogy „Jobbikos programok” címen külön menüsor található az oldalon.)

Toroczkai László "nagy pillanata" 2006-ban a tévészékháznál
Túry Gergely

A meleg és leszbikus közösségek régóta célpontjai Toroczkainak és az általa éppen alapított/vezetett mozgalmaknak: a szélsőjobb évek óta igyekszik megzavarni a melegfelvonulásokat, emiatt 2010-ben meg is gyanúsították gyülekezési szabadság megsértése és közösség tagja elleni erőszak előkészületével. (2011 márciusában végül felfüggesztett börtönre ítélték.) Nem ez volt az egyetlen rendőrségi ügye Toroczkainak: tavaly március 15-én több mint száz társával bement az V. kerületi Bank Centerbe, hogy petíciót adjon át a Nemzetközi Valutaalap képviselőjének. Az épületben vitatkoztak a portaszolgálattal, majd több, a futballmeccsekről ismert fáklyát gyújtottak meg. Toroczkait és társait emiatt kényszerítés vádjával állították elő, és kezdeményeztek ellene vádemelést. (Hogy az erőszak mennyire nem idegen a HVIM tagjaitól, azt mutatja az is, hogy 2011-ben a másodfokon eljáró Csongrád Megyei Bíróság hivatalos személy elleni erőszak vádjával Túri Csabát, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom makói elnökét 2 év, míg a másodrendű vádlott Kovács Pétert és a harmadrendű vádlott Hadobás Róbertet egyaránt 1 év 6 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, mert egy szórakozóhelyen részegen rendőrökkel verekedtek; egy évvel korábban a HVIM által szervezett Magyar Szigeten a Hetek újságíróit fenyegették meg, amiből szintén feljelentés lett.)

Az elnyomó hatalom képviseletében
Éppen a HVG írta meg 2006-ban, hogy Toroczkai László egy olyan alapítványnak is a tagja volt, amelyik nem csak közponzből, de a megválasztott polgármester szerint ma már nyilván a "nemzetközi elnyomóhatalom eszközének" tartott NATO támogatásával is működött. Az Esély a Stabilitásra Közalapítványt 1999-ben hozták létre. Fő célja a jugoszláviai újjáépítés támogatása volt. Az alapítványt Bartha László, Szeged fideszes polgármestere 25 milliós tőkével hozta létre, az Orbán-kormány pedig 2000 februárjában 350 milliót adományozott neki, amihez nemzetközi, sőt NATO-pénzek is érkeztek. A pénzből nem utolsósorban a Milosevic-rezsimmel szemben álló értelmiségi csoportokat segítették.
Az első kuratóriumba nemcsak az akkor MIÉP-tag Toroczkai László került be, hanem Orbán Viktor és Martonyi János környezetéből Király András László, a ma már a DK-ban politizáló Kerék-Bárczy Szabolcs, valamint a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke, Szabó Tibor is.

A Szabadság tér, ahol a Bankcenter épülete is áll, emblematikus lehet az új polgármester számára. Toroczkai máig legjelentősebb politikai tette ugyanis az volt, hogy az őszödi beszéd kiszivárgása után 2006 szeptemberében az addig békés tömeget ő vezényelte át a Magyar Televízió akkor még ott működő székházához, ebből indult az épület ostromává fajuló megmozdulás. Toroczkai ezután sokáig a Jobbik egyik sztárolt politikusa lett, és a párt képviseletében a Csongrád Megyei Közgyűlésbe is bekerült, de közben több érdekes fordulata is volt, párhuzamosan a Jobbik szélsőséges táborában megindult erjedéssel.

Utóbbi folyamat egyik jele volt, amikor az elsorvadó Magyar Gárda mellett megjelent a még őket, és a Jobbik főáramát is puhának tartó Betyársereg – Toroczkai László alapításával. „A Betyársereg a magyarság modernkori mítosza és a nemzeti oldal ökle. Kiválóan teljesíti a feladatát, s ha olyan történelmi helyzet adódna, mint például 2006-ban, akkor tudni fogja a dolgát” – mondta erről Toroczkai a már idézett interjúban. Ehhez képest még a Kuruc.info is sajnálkozva számolt be arról 2011 szeptemberében, hogy „olvasóinak levéláradatából kiderült: a Betyársereg sajnos rendszeresen ok nélkül bántalmaz magyar hazafiakat”, így szélsőjobbos zenakarok koncertjei fulladtak több esetben verekedésbe, amikor a Betyársereg tagjai megjelentek.

Cikk-cakkok

A Betyársereg mutatja a legjobban azt a furcsa kettősséget, ami Toroczkai és a Jobbik kapcsolatát is jellemzi. A HVIM alapítója a Jobbikon belül Zagyva György Gyulával, Gaudi Nagy Tamással, Morvai Krisztinával tart jó kapcsolatot, és továbbra is jóban van a Betyársereggel, amely máig rendszeresen kritizálja a pártot. Vagyis az új polgármester és a Jobbik viszonya tipikusan „se veled, se nélküled” jellegű volt, a pozícióra vágyó Toroczkainak szüksége volt a Jobbik nyújtotta infrastruktúrára, míg a szélsőségeseivel hadakozó pártnak jól jön az ezekben a körökben elismert HVIM támogatása.

Persze az is lehet, hogy a dél-magyarországi település lakói lesznek az elsők, akik polgármesterük régi álmának, a párhuzamos államrendszer megteremtésének első áldásait élvezhetik majd. Igaz, Toroczkai politikai kísérletei eddig enyhén szólva nem voltak sikeresek: bár a 2001-ben alapított Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom azóta is időről időre hallat magáról, nem volt képes jelentősebb mozgalommá kinőnie magát. Emellett – mivel a HVIM ellen törvényességi felügyeleti eljárás indult a 2006-ban (az ír Sinn Fein mintájára) megalapította a Mi Magunk mozgalmat, amivel 2006 október végén „népi gyűlést” tartott a Budai Várban, ahol „felhatalmazást” kért egy „párhuzamos állam” kiépítésére. A Hírszerzőnek adott akkori interjúban Ópusztaszeren megtartott kétkamarás országgyűlésekről, az „egész nemzetet behálózó mozgalomról”, közadakozásból létrehozott, alternatív oktatási rendszerről beszélt – egyikből sem lett végül semmi, talán azért, mert nem gyűlt össze az a százezer ember, aki Toroczkai akkori elképzelései szerint fejenként, havonta átlagosan húszezer forinttal támogatta volna a mozgalmat.

Kérdés, az ásotthalmiaknak mostantól be kell-e szállniuk önkéntes alapon a (párhuzamos) országépítő tervekbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!