szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megnyílt az az online felület, amelyre a szakvizsgázott, hivatásukat legalább 14 éve gyakorló pedagógusok feltölthetik portfóliójukat. Ezek a tanárok egyszerűsített minősítési eljárással pedagógus II. fokozatba kerülhetnek 2015. január elsejétől - jelentette be a köznevelésért felelős államtitkár csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Hoffmann Rózsa elmondta, a feltételeknek megfelelő tanárok számára újabb béremelkedést jelent majd a pedagógus II. fokozatba kerülés jövő év január elsejétől. Az Oktatási Hivatal rendszerében csütörtökön megnyílt online felületre április 30-ig lehet feltölteni a portfóliókat.

„A portfólió egy olyan dokumentumgyűjtemény, amely a jelölt (tanuló, esetünkben a tanár) hosszabb idő alatti fejlődését, vagy a folyamat végére elért eredményeit dokumentálja” – áll a minisztérium tájékoztatójában. Az e-portfóliónak – a nevet, arcképet, illetve a szakmai adatokat tartalmazó borító és a tartalomjegyzék mellett – tartalmaznia kell a szakmai önéletrajzot, a szakmai életút értékelését, a nevelő-oktató munka dokumentumait, a pedagógiai munkát befolyásoló szakmai és egyéb közéleti, önálló művészeti, alkotói tevékenységek, illetve az adott oktatási intézmény rövid bemutatását.

A Pedagógus 2 kategóriába az kerül be először, akinek van 14 év munkatapasztalata és szakvizsgája, vagyis e csoportnak kell elsőként elkészítenie a portfóliót. Bár egy, a pedagógus-szakszervezetekkel kötött, tavaly márciusi megállapodás alapján még úgy tűnt, hogy aki szakvizsgával rendelkezik, automatikusan bekerül majd a magasabb fizetést jelentő Pedagógus 2-bértáblába, a tavaly elkészült jogszabályok először mindenkit a Pedagógus 1 kategóriába soroltak (ez a pályakezdő vagy csak főiskolai végzettségű tanároknak az eddiginél magasabb bért jelentett, sok régebb óta tanító, magasabb végzettségű tanárnak azonban csökkent a fizetése). A magasabb bértáblákra a portfóliók benyújtásával lehet pályázni lehet.

A pedagógus-portfóliókról korábban ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Olvasóinknak nem jön be a Hoffmann-rendszer

Az érdemjegyek mellett szóbeli vagy írásbeli szöveges értékelésre is szükség lenne ahhoz, hogy pontos képet kapjunk gyermekeink iskolai teljesítményéről – vélik a hvg.hu olvasói, akik szerint az oktatási változásoktól az addig sem jó magyar iskolarendszer csak rosszabb lett.

Zubor Zalán Itthon

Eltűnt Hoffmann Rózsa levele?

Egyelőre kérdéses, hogy eljutott-e az érintettekhez Hoffmann Rózsa levele, pedig az iskoláknak már csak egy szűk hét áll rendelkezésre a válaszadáshoz. A helyettes államtitkár elvileg még decemberben küldött levelet az iskolafenntartóknak, amelyben a PISA-eredmények javításához kért tanácsot. De hiába hívtunk végig nagyjából két tucat tankerületet, és kerestünk igazgatókat, túlnyomó többségük tőlünk hallott a levélről először. Akik pedig tudtak róla, azok szerint is fölösleges az egész felmérés.

Zubor Zalán Itthon

"A tanárokat arra kényszerítik, hogy hazudjanak"

Abszurd, hiteltelen, megalázó adminisztrációra kényszerítik a magasabb illetményi kategóriát megcélzó pedagógusokat a kötelezően feltöltendő portfólióval, állítják a hvg.hu-nak nyilatkozó tanárok. A portfólióban saját maguk eddigi teljesítményét is értékelniük kell, illetve vázlatokat kell bemutatni akár évtizedekkel ezelőtti óráikról is. Egyelőre nem világos, miként ellenőrzik majd, hogy igazat írt-e egy tanár.