Patyi András, az NVB elnöke elmondta: az NVB egész délután ülésezett, majd 19 óra 10 perckor jelen volt a határon túlról érkezett szavazatok feldolgozásának kezdeténél.
A ma elbírált jogorvoslati kérelmek szombaton, illetve pénteken érkeztek. A többségét kampányszabályok megsértése miatt, plakátok kihelyezése, rongálása miatt nyújtották be. Hasonló ügyből már nagyon sok volt, kialakult a gyakorlat – tette hozzá.
A Rogán-ügy elhallgatása és a Simon-ügy felülreprezentálása "nem választási ügy"
Az MTI ellen, a Rogán-ügy elhallgatása és a Simon-ügy "túltolása" miatt benyújtott panaszt azért utasították el, mert ez nem választási ügy, a média kiegyensúlyozottságát nem az NVB-nek kell vizsgálnia.
"Ezekben a percekben zár az utolsó szavazókör, hamarosan nem lesz akadálya az előzetes eredmények közlésének" – mondta még el az NVB elnöke.

Pálffy Ilona, az NVI elnöke arról beszélt, hogy valamennyi külképviseleten befejeződött a szavazás, 80 százalék felett van a megjelenési arány. Voltak problémák, mert egyes választópolgárok azt hitték, hogy bejelentkeztek a külképviseleti névjegyzékbe, de valójában például adatletiltást kértek, erről kaptak határozatot, nem a névjegyzékbe vételről – tette hozzá.
A pénteki nagy roham során egy-két esetben ügyintézői hiba is történt, ezeket ki fogják vizsgálni.
Éjfél körülre lesznek készen a levélszavazatokkal
"Különösebb nagyobb rendellenesség nélkül lezajlott a szavazás" – jelentette ki Pálffy Ilona. Az ország valamennyi szavazóköre bezárt, kivéve a XIII. kerületben, de bármelyik percben jöhet a jelentés, hogy végeztek. Jelenleg a jegyzőkönyvek feldolgozása folyik, abban a pillanatban, hogy a XIII. kerület is bejelenti, hogy befejezték a szavazást, megindulnak az adatok. (A sajtótájékoztató közben Pálffy Ilonát telefonon értesítették, hogy a XIII. kerületben is bezárt az urna.)
Nagy ütemben dolgoznak a munkatársak, folyik a levélszavazatok feldolgozása is, éjfélkor vagy 1-kor a már beérkezett 110 ezer levélszavazatot feldolgozzák.
Van még 40 ezer levélszavazat a külképviseleteken, ezeket összecsomagolva, kötegelve szállítják haza, a jövő hét folyamán dolgozzák fel azokat.
Várhatóan április 12-én teszik közzé a levélben szavazás eredményét, ekkor állapítják meg az előzetes jogi eredményt.
Hendéék eredményközlése nem az ő kompetenciájuk
Az egyik újságírói kérdés az volt, hogy Kolber István és Hende Csaba már közzétette, hogy az ő szavazókörében mi az eredmény, Pálffy azt válaszolta: a delegáltak jelezhették a jelöltjeiknek, hogy milyen eredmények születtek, ez nem az ő kompetenciájuk, nem rájuk tartozik. (Az m1-en élőben közvetítették a sajtótájékoztatót, ám erre a kérdésre a választ lekeverték.)
Patyi András hozzátette: nem minden ügy tartozik hozzájuk első fokon, elsősorban a helyi választási bizottságoknak kell vizsgálni ezeket az ügyeket. "Az eredmények közzétételének tilalma az NVI-re vonatkozik, a delegáltak jogosultak a törvény szerint másolatot kérni a jegyzőkönyvből. Vagyis jogszerűen jutottak el részeredmények a jelöltekhez" – mondta el az NVB elnöke.
Az NVB egész éjszaka itt marad az épületben, hiszen ellenőrizni kell a levélszavazatok feldolgozását.
Sorban állás, átjelentkezés, online jelentkezés
A sorban állással kapcsolatban Pálffy Ilona azt mondta: az új törvény kiküszöbölte a 2010-es hibákat, akkor ugyanis kézzel kellett felvenni a szavazókat a névjegyzékbe. A mostani törvény szerint az átjelentkezés ezt kiküszöbölte, de nagyon sokan jelentkeztek át, és 106 féle szavazólapot kellett nekik adni, ez lassította a munkát.
A tapasztalatok alapján fel kell majd mérni néhány dolgot, pl. az online jelentkezés határidejét előbbre hozni – mondta még el. Ezen kívül ezeket a szavazóköröket tornatermekbe kell helyezni, hogy jobban szét lehessen választani ábécé szerint a szavazókat. Volt ugyanis olyan, ahol helyhiány miatt nem tudtak még több sort alakítani – tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Pálffy azt mondta: úgy gondolja, jól sikerült az átjelentkezett szavazók voksolása, számítottak rá, hogy hétkor nem végeznek.
Az ORFI-ban nem volt sikeres a mozgóurnás szavazás
A hvg.hu azt kérdezte, hogy kivizsgálják-e azt az esetet, hogy az ORFI-ban hiába várta 30 szavazó, hogy kivigyék a mozgóurnát. A kórházban fekvő egyik beteg hozzátartozója jelezte, hogy az ott fekvők kérték az átjelentkezést, és a kórházban is kitöltették velük a mozgóurna-kérvényező dokumentumokat. Egész nap várták, ám hiába. Végül az egyik beteg kisétált a közeli választási irodába, ahol közölték velük, hogy nem valószínű, hogy ki tudnak menni.
Végül este fél 7 körül megjelentek egy mozgóurnával, ám csak hárman tudták leadni szavazatukat, mivel 7 órakor közölték, vége a szavazatleadási lehetőségnek. Így 27-en hoppon maradtak.
Ezzel kapcsolatban Pálffy Ilona azt mondta: ez nem az NVI-hez tartozik, a szavazatszámláló bizottságok feladata, illetve a helyi választási bizottságok feladata kivizsgálni az ügyet.