Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, érkeznek a mentőhajók – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
A Demokratikus Koalíció – még az országgyűlési választásra közös listát állítva – másik négy párttal együtt delegálta Litresits Andrást a Nemzeti Választási Bizottságba, ezért újabb tagot nem küldhetnek.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén visszautasította az EP-választáson listát állító Demokratikus Koalíció (DK) delegálását a testületbe, lényegében arra hivatkozva, hogy a bizottságban a pártnak már van delegáltja – az országgyűlési választásra listát állító – baloldali összefogás képviseletében.
Az NVB-ben hosszas vita alakult ki a kérdés megítélésében, Patyi András elnök a jogi helyzetet úgy értékelte, hogy "a törvény nem sikerült túlságosan egyértelműre" a delegálás ügyében.
A szakmai vita alapja az, hogy az országgyűlési és az európai parlamenti választási eljárás néhány hétig "párhuzamosan fut" egymás mellett, és az egyes választásokon listát állító pártok, illetve pártszövetségek egy-egy tagot delegálhatnak a testületbe. Ez abból a szempontból érdekes, hogy egyes pártoknak lehet-e két delegáltja az NVB-ben, vagy sem.
Az országgyűlési választásokra közös listát állító baloldali összefogás pártjai egy tagot delegálhattak a testületbe, de az EP-választáson a szövetség tagjai közül többen már külön indulnak, ezért nem volt egyértelmű annak megítélése, hogy az EP-választáson listát állító DK küldhet-e saját delegáltat az NVB-be.
A szakmai vitának ugyanakkor a gyakorlatban nincs túl nagy jelentősége, mert az országgyűlési választáson listát állító pártok delegáltjainak mandátuma május 6-án, azaz parlament alakuló ülésével megszűnik. A kérdésnek abban az esetben lenne igazi jelentősége, ha az államfő egy időpontra (május 25-ére) írta volna ki a két választást; ebben az esetben a pártok delegálási jogainak érvényesülését feltehetőleg nagyobb vita kísérte volna.
A vitában Patyi András, az NVB elnöke emlékeztetett rá: a DK elnöke, Gyurcsány Ferenc április 22-én jelentette be, hogy a jelölőszervezet az EP-választáson történő listaállítás jogán az NVB-be Csiha Juditot kívánja megbízni.
Mint mondta, a kérdés az, delegálhat-e tagot olyan jelölő szerv, amelynek az NVB-ben már van szavazati joggal rendelkező tagja. Megjegyezte: a DK – még az országgyűlési választásra közös listát állítva – másik négy párttal együtt bízta meg Litresits Andrást, aki március 3-a óta tagja az NVB-nek.
Ha a DK további tagot bízhatna meg és ezt a bizottság elfogadná, akkor a pártnak nem egy, hanem "egynél több" szavazata lenne az NVB-ben, ez pedig alapvetően érintené a választás egyik alapelvét, a jelölőszervezetek közti esélyegyenlőséget – hívta fel a figyelmet.
Litresits András azonban azzal érvelt, hogy a törvény úgy fogalmaz, az NVB "további egy-egy tagját" bízhatják meg a jelölőszervezetek. Ha nem adunk lehetőséget a DK-nak, akkor megfosztjuk a törvény biztosította jogától, és ez lesz a jogsértés – szögezte le.
A testület végül 13:3 arányban úgy határozott, hogy a delegálásra vonatkozó kérelmet visszautasítja. A visszautasítás ellen szavazott Kozma Tamás (Jólét és Szabadság Demokrata Közösség), Litresits András (MSZP-Együtt-PM-DK-MLP) és Sára György (Seres Mária Szövetségesei).
Az NVB határozata ellen a Kúriához lehet jogorvoslattal fordulni, három napon belül.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.
Továbbra sincs egyértelmű bizonyíték a kárpátaljai magyar férfi megverésére.